Článek
Život kněžny Ludmily a její souboj s Drahomírou
Nejprve si zopakujme základní fakta. Ludmila byla manželkou knížete Bořivoje I., který je prvním Přemyslovcem, jehož máme historicky doloženého. Zajímavá byla tato žena už tím, že po smrti svého manžela se pravděpodobně podílela na vládě v přechodném období před tím, než na knížecí stolec nastoupil jejich syn, Vratislav I. To v té době nebylo tak úplně obvyklé.
Manželkou Vratislava I. se stala Drahomíra, která dala Ludmile slavná vnoučata, Václava a Boleslava. Vratislav I. zemřel v době, kdy ani jeden z jeho synů neměl věk na to, aby převzali vládu. Moc se proto rozdělila mezi Ludmilu a Drahomíru. Tyto dvě ženy se však doslova nemohly vystát a měly mezi sebou řadu různých sporů. První se týkal zahraničně politické orientace přemyslovského knížectví, ten druhý výchovy Václava. I ta byla shromážděním starších svěřena Ludmile. Ta dbala na Václavovo vzdělání a zbožnost. To se však nelíbilo Drahomíře, která pronesla slavnou větu „dělá z něho spíše mnicha než knížete“. V určitou chvíli se proto Drahomíra rozhodla pro radikální řešení jejich sporů.
Vražda kněžny Ludmily
Drahomíra si zkrátka objednala vraždu své tchýně. Tímto úkolem pověřila Tunnu a Gommona, alespoň podle Kristiánovy legendy.Historici se dnes shodují na tom, že šlo pravděpodobně o vikingské válečníky. Kde se vzali v Čechách? Na tom není nic moc zvláštního. Vikingů totiž působilo ve střední Evropě poměrně dost. Tito dva měli být již členy osobní stráže Vratislava I. a pro zmíněný úkol tak šlo o poměrně logickou volbu.
Jak přesně vražda Ludmily proběhla, asi s jistotou vědět nikdy nebudeme, podle všeho ale oba dorazili 15. září 921 na hradiště Tetín u Berouna, kde Ludmila přebývala. Vtrhli poté do pokoje Ludmily, která je poprosila o čas na krátkou modlitbu. Následně jimi byla uškrcena, údajně svojí vlastní šálou.
Úkol daný Drahomírou tak splnili. Ta však musela zachovat obraz svojí státotvornosti a vrahy potrestat. Za dobrou práci tak byli po zásluze potrestáni. Zatímco Tunna na poslední chvíli uprchl z Čech, Gommon skončil na popravišti. Pokud vám ale připadá, že vzhledem k dosti děravým a sporadickým zdrojům máme o této události až podezřele přesnou představu, máte naprostou pravdu.
Všechno mohlo být úplně jinak. V první řadě není nikde potvrzen vikingský původ obou vrahů, stejně tak se v některých pramenech objevuje na místo jména Tunna slovanské Tuža. Gommon zase mohl být stejně tak dobře Komon. Pořád se ale pohybujeme v rovině toho, že Ludmila byla skutečně zavražděna. Objevují se totiž i názory, že jde vlastně o lokální variantu legend pocházejících již ze starověkého Řecka. Není těžké si představit, že skutečnost nám už zůstane navždy skryta.
Zdroje informací: https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/00806766108600342