Hlavní obsah

Falešné profily na seznamkách a sociálních sítích a jejich snadné cíle

Foto: Unsplash

Ilustrační foto

Můžeme nad tím kroutit hlavou jak chceme, ale stále je mezi námi až příliš mnoho lidí, kteří uvěří neuvěřitelnému. Stačí jim zahrát na tu správnou zranitelnou strunu

Článek

Podvodníci byli a budou, ale v anonymní digitální době a s technickými vymoženostmi k dispozici mají proti těm dřívějším velkou výhodu a náskok. Stejně tak jako vždycky existovali naivní lidé, kteří pod vidinou zisku, ať už materiálního či citového, zapomínali na staré a dobré „důvěřuj, ale prověřuj.“

Ponechme stranou finanční podvody typu falešných bankéřů, policistů a investorů, kteří dokáží důvěřivé lidi okrást o všechny úspory tím, že v nich vzbudí strach či naopak nabídnou lákavý zisk. Podvodné profily na sociálních sítích jsou totiž daleko zákeřnější.

Proč jsou tak záludné? Protože útočí na peněženky důvěřivců přes jejich nejcitlivější emoce. Nebízejí to, čeho se jejich obětem nedostává a po čem hluboce touží. Po lásce, spřízněné duši, po někom, kdo by je měl rád.

Nejtěžším kalibrem mezi seznamovacími podvody jsou hry na celebrity. Tedy ti, co se za ně vydávají. Většině z nás může připadat neuvěřitelné, že mezi námi existují lidé, kteří skutečně věří tomu, že Jennifer Aniston projíždí celosvětové sociální sítě, aby se na dálku osudově zamilovala do postaršího muže v moravské vízce. A ještě k tomu jako na potvoru potřebuje peníze.

Nebo když falešný Brad Pitt za pomoci fotek vytvořených umělou inteligencí naprosto omámí solventní francouzskou ženu a pod příslibem manželství z ní dokáže vytáhnout 830 tisíc euro a ta si to nikým nenechá vymluvit. Brad Pitt patří vůbec mezi nejoblíbenější jména a podle všeho nasliboval věčnou lásku mnoha ženám po celém světě.

Taky si ťukáte na čelo? Tito naivní lidé ale přišli o daleko víc než jen o majetek. Kromě peněz také o všechny iluze, sebeúctu a ještě si vysloužili posměch okolí a veřejnosti. Krutost podvodníků nezná mezí. Čím nemilosrdnější úmysl, tím strašnější dopad na oběť.

Žádná celebrita, ani česká, ani světová, nemá zapotřebí vyhledávat milostné kontakty na sociálních sítích. Dokonce i pouhá zvědavost může být nebezpečná a je na místě si připustit, že právě zvědavostí může celá interakce začít.

Většina lidí schovávajícími se za falešnými profily sedí kdesi v asijských továrnách na podvody. Mají k ruce nejenom veškeré moderní technologie, ale také tým psychologů, kteří moc dobře vědí, jak na citlivé duše. Oni také většinou připravují skripty. Získávat důvěru pěkně krok po kroku.

Přes všechnu publicitu a veřejně popsané odstrašující příklady podvodníkům stále kvete pšenka a existují tací, kteří by se pro lásku známé tváře rozdali. Věří, že právě oni jsou pro Brada Pitta nebo Jeniffer Aniston těmi pravými, i když třeba vůbec neumí anglicky a dál než za humny nikdy nebyli.

Pohádky máme rádi všichni, ale málokdo z nás věří, že si hloupý Honza skutečně vezme princeznu a bude s ní šťastný. Komu není rady, tomu není pomoci.

Známé osobnosti jsou ale pouhým zlomkem ve virtuálním bahně stahujícím do sebe další oběti. Převážná většina ženských obětí je ošálena údajnými pracovníky na ropných plošinách, lékaři na světových bojištích nebo vojáky v poli. Muži se zase nechávají omámit bezbrannými ženami hrajícími na gentlemanské city dobrodějů a slibujícími jim věčnou lásku. Kdo by nechal dámu v nesnázích na holičkách?

Ať už je to zvědavost, citová potřebnost nebo vzrušení z nového dobrodružství, pouhý selský rozum a pár základních pravidel jsou nejlepší obranou proti vlastnímu selhání.

A jaká jsou ta základní bezpečnostní pravidla?

- Zahraniční kontakty jsou vždy podzřelé

Proč? Nemají žádnou logiku, těžko se prověřují a případná budoucnost s nimi je i tak mizivá. Vybudovat vztah na dálku s cizím člověkem nelze. Držme se proto reality.

- Jsou příliš vtíraví a formální

Podvodníci z falešných profilů velmi často rozesílají dlouhé „copy paste“ zprávy, ve kterých vás nazývají „Drahá“ či „Drahý“ a rovnou vám pošlou svoji emailovou adresu. Chtějí vás co nejdřív dostat do soukromí.

Jakmile vás někdo osloví „Dear“ nebo „Drahý/á“, utečte rovnou. To je jedno z nejtypičtějších oslovení zasílaných z asijských továren. Na emailovou adresu nereagujte a svoji nezasílejte.

- Pochlebování

Všichni jsme tak trochu ješitové a chválu máme rádi. To oni moc dobře vědí. Nikdo se ale opravdu nezamiluje do profilu. Jestli vám od počátku intenzitně pochlebuje, jak jste krásní, milí, chytří a nazývají vás svojí láskou, nohy na ramena. I kdyby to nebyl falešný profil, divný je určitě.

- Žádný osobní kontakt, žádná láska

Do tří týdnů bez telefonního nebo video hovoru nebo osobní schůzky? Osobní kontakt není možný z toho či onoho důvodu nebo kvůli jazykové bariéře? Rozsáhlou odpověď tato otázka snad nepotřebuje. Pokud se nedomluvíme, nemůžeme nic budovat. Když se neslyšíme a nevidíme, taky ne. Tečka.

- Žádné peníze, ani korunu!

Zřejmě už mají jistotu, že je oběť připravená a vyrazili do útoku. Začalo citové vydírání, pohádky o nemoci, ohrožení života, úrazu, dětech v nebezpečí nebo se stalo cokoli hrozného, co si jen umíme představit. Nebo jen dočasně nemají disponibilní aktiva.

Už vědí, jak a na jakou citlivou strunu hrát. Všechno jede podle předepsaného scénáře, ve které hraje oběť hlavní roli. Že si postavíme hlavu a nic nepošleme? Citový útok zesílí a pak přejde do nadávek a vydírání. Ani korunu!

Pár drobných rad na závěr:

Podvodníci fungují podle vlastního manuálu, kde není pro velké modifikace prostor

- Falešný nápadník nebo nápadnice se sami nikdy „nerozejdou“, dokud mají z oběti co dostat.

- Nikdy nikomu neposílat osobní údaje, adresy, bankovní účty nebo nedej bože hanbaté fotky.

- Cizí kontakt na sociálních sítích? To je na výsost podezřelé, pokud navíc nemá téměř žádné přátele a zbrusu nový profil.

Lidé, kteří hledají spřízněnou duši jsou ti nejzranitelnější a za trochu naděje mají tendenci před krutou skutečností zavírat oči. Život v iluzích je přece krásný. Bez osobního kontaktu ale není lásky, to dá rozum. Doufat je nebezpečné.

Poznat falešný profil není nic složitého, stačí klást si rozumné otázky. Nakonec ani skutečný nápadník z masa a kostí nemusí být tím pravým. Jaké jsou šance, že jím bude někdo virtuální? V tomto případě je skepse prozřetelnějším a bezpečnějším rádcem než otevřené srdce.

Ani ve světě, kterému rozumíme, není snadné spřízněnou duši najít. Nepouštějme se proto na tenký a nebezpečný led.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz