Hlavní obsah
Aktuální dění

Jak se exprezident vysmál katalánské policii. Přišel, promluvil a zmizel

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Byla by to scéna hodná akčního filmu nebo zdařilého kousku věhlasného iluzionisty, kdyby se skutečně před zraky tisíců pozorovatelů, stovek policistů a televizních kamer dne 8. srpna nestala.

Článek

I ti, kteří se o vnitřní politiku evropských zemí nezajímají, si možná pamatují rok 2017, kdy Španělskem hýbaly snahy o odtržení Katalánska. Provázely je tenkrát velmi dramatické boje mezi přívrženci a odpůrci nezávislosti s aktivní účastí španělského státu.

Za vším stál Carles Puigdemont, jenž je někdy kvůli radikálním postojům a bojovné rétorice připodobňován k americkému Donaldu Trumpovi.

A tenhle Puigdemont, vůdce radikální separatistické strany Společně za Katalánsko se zkratkou Junts, a bývalý starosta města Girona, se v roce 2016 stal prezidentem Katalánska.

Své politické vítězství oslavil drsným a z pohledu Španělska protiprávním aktem, jímž bylo v září 2017 vyhlášení místního referenda za nezávislost, které provázely demonstrace a násilné nepokoje napříč celým Katalánskem. Puigdemont z titulu svého prezidentského úřadu a z vlastní vůle schválil nový zákon umožňující v případě vítězství v referendu vyhlásit nový stát, Katalánskou republiku. A tak se i stalo.

V říjnu 2017 katalánská vláda vyhlásila nezávislost, která ovšem odporovala španělské ústavě. Výsledkem bylo uvalení přímé vlády na Katalánsko, odvolání Puigdemonta a rozpuštění katalánského parlamentu. Proti Puigdemontovi a dalším členům jeho vlády byla vznesena obvinění ze vzpoury, pobuřování a zneužití veřejných prostředků. Puigdemont spolu s dalšími aktéry vzpoury uprchl do Belgie a byl na ně vydán Evropský zatýkací rozkaz.

Belgie ovšem Puigedemonta a jeho spolupracovníky nevydala, umožnila mu azyl a od té doby, přestože byl párkrát zatčen v jiných evropských zemích, žije dál v bruselském exilu, odkud dokonce mezi léty 2019 a 2024 sloužil jako člen Evropského Parlamentu.

Tolik jako připomenutí, kdo je Carles Puigdemont, a proč je ve Španělsku stále v nepřítomnosti trestně stíhaný.

Jednoznačným vítězem letošních květnových regionálních voleb se stal Salvador Illa, vůdce katalánské socialistické strany. Poprvé po desetiletích většina katalánských voličů podpořila neseparatistické strany a Puigdemont byl ve svém dobrovolném exilu definitivně poražen. Jenomže by to nebyl Puigdemont, kdyby se vzdal jen tak lehce.

Bývalý prezident je totiž mužem činu a provokace a v Katalánsku má kromě rodiny a politických zájmů stále ještě velký vliv. Ve čtvrtek 8. srpna se v barcelonském parlamentu konaly volby nového prezidenta a Puigdemont den předtím sebevědomě ohlásil svoji osobní přítomnost.

Přestože španělský premiér Pedro Sánchez udělil katalánským separatistickým představitelům v exilu amnestii, Puigdemont je stále obviněný ze zpronevěry veřejných prostředků, takže měl být na španělské půdě ihned zatčen a předveden k madridskému soudu. Proto vzbudila jeho ohlášená přítomnost tolik pozornosti, údivu a policejních příprav.

Celé Katalánsko bylo ve čtvrtek 8. srpna na nohou. I ti, které politika výrazně nezajímá, byli zvědaví, jestli se Puigdemont opravdu odváží vstoupit na území Španělska a notabene do parlamentní budovy.

Hranice a příjezdové cesty byly kontrolovány a všichni s napětím sledovali, jestli se Puigdemont před parlamentem opravdu zjeví, jak dopředu hlásil. Bylo by to poprvé, co by vkročil do Katalánska od svého odchodu do exilu v roce 2017.

Jeho strana Junts uspořádala uvítací recepci pro bývalého prezidenta v 9 hodin ráno, hodinu před debatou o prezidentské kandidatuře v katalánském parlamentu. Od časného rána se shromažďovaly tisíce příznivců nezávislosti, aby přivítaly bývalého katalánského prezidenta u barcelonského Vítězného oblouku, pár kroků od parlamentu.

Katalánský parlament se nachází v parku Ciutadella v Barceloně, který byl pod kontrolou policejních sil připravených k zadržení bývalého prezidenta.

Dav přinesl desítky vlajek podporujících nezávislost a skandoval slogany jako „prezident Puigdemont“. Místní policie uvedla, že se akce zúčastnilo asi 3 500 lidí, zatímco organizátoři uvádějí, že na akci přišlo 10 500 lidí.

A co se nestalo? Puigdemont se zjevil, vylezl na pódium, pronesl asi pětiminutovou řeč k početnému davu svých příznivců a zvědavců a místo aby šel hlasovat do parlamentu, jak tvrdil, za přítomnosti tisíců svědků a televizních kamer nasedl do auta a zmizel.

Nastala policejní panika. Katalánští Mossos d'Esquadra, což je oficiální název katalánské policie, mobilizovala všechny síly k zatčení Carlese Puigdemonta. Dokonce se aktivovala akce „operació Gàbia“, což znamená nejvyšší speciální nasazení sil používané kupříkladu během teroristických incidentů, jako byl ten z roku 2017.

V praxi jde hlavně o hermetické uzavření oblasti, což byla v tomto případě celá Barcelona.

Celá policie se proti jednomu bývalému prezidentovi nevzdávala. Obklíčila město, postavila zátarasy a bezvýsledně prohledávala auta. Po hodinách, kdy byly zatarasené všechny výjezdy z města a doprava nevyhnutelně kolabovala, nebylo po Puigdemontovi ani památky.

Sociální sítě zaplavila parodická videa a satira se dostala i do zpráv. Takovou ostudu místní policie pravděpodobně ještě nezažila.

Právník Puigdemonta se později chlubil tím, jak bylo vyhýbání se zatčení „dokonale“ naplánováno a někteří na platformě X přirovnávali Puigdemonta k Lupinovi, fiktivnímu francouzskému gentlemanovi a zloději, který vždy udělí policii lekci.

Přestože se Puigdemont ohlásil zpět z Bruselu, pátrání po bývalém prezidentovi v Katalánsku pokračovalo dál, protože by údajně mohlo jít o dezinformace.

Pověst si už Mossos, katalánská policie, asi nevylepší. Nepomůže jim k tomu ani zatčení minimálně jednoho vyššího důstojníka, který je podezřelý z napomáhání zmizení Puigdemonta. Jisté ale je, že bez zasvěcené pomoci by těžko svůj husarský kousek dokázal.

Soudce Nejvyššího soudu Pablo Llarena si vyžádal zprávy od Mossosu a ministerstva vnitra o policejní operaci „Puigdemont“, aby nechal vypracovat rozbor faktorů, které vedly k neúspěchu operace jak z technického, tak i z policejního hlediska.

Ať už to bylo jak chtělo, bývalému prezidentovi nelze upřít notnou dávku odvahy, sebevědomí a konspirace, která mu spolu se zřejmou touhou po zviditelnění pomohla k zostuzení celého policejního aparátu a opět přilákala k jeho osobě mezinárodní pozornost. Dost možná, že jednu z posledních.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz