Hlavní obsah
Lidé a společnost

Porsche, Swarovski a Blahnik. Jména luxusních značek s českým původem

Foto: Unsplash

Ilustrační foto

Když se řekne Baťa, každému Čechovi se vybaví boty původně ze Zlína. Ale existují i mnohem slavnější světové značky, jejichž zakladatelé se narodili do kolébek v českých a moravských městech.

Článek

Franz Kafka, Milan Kundera, Madeleine Albright nebo Miloš Forman, to všechno jsou světová jména známá pro svůj český původ. Existují ale i velikáni ať už na poli vědeckém, kulturním nebo v módním průmyslu, jejichž původ tolik známý není.

Kupříkladu takový Sigmund Freud, světoznámý zakladatel psychoanalýzy, který se narodil v Příboře. Nebo Gregor Mendel, chcete-li Řehoř Jan Mendel, zakladatel genetiky z Hynčic ve Slezsku.

Ale co ti, jejichž jména se stala světovými obchodními značkami?

Začněme chronicky známým jménem.

Ferdinand Porsche

Na světě nebude mnoho těch, kteří by neznali automobilku Porsche. Ale málokdo z nich ví, že Ferdinand Porsche, zakladatel světoznámé značky, se v roce 1875 narodil v severních Čechách, konkrétně ve Vratislavicích nad Nisou.

Již od mládí ho zajímaly tehdejší technologie a navštěvoval císařskou polytechnickou školu v Liberci. Odtud se přesunul do Vídně, kde kromě práce pokračoval ve studiu na vídeňské technologické univerzitě a pracoval ve firmě Jakob Lohner & Company, která vyráběla vozy pro císaře a další evropské panovníky. Zde také zkonstruoval svůj první elektrický vůz, který byl představen na světové výstavě v Paříži v roce 1900 a začal tak získávat reputaci žádaného konstruktéra.

Během dalších 25 let pracoval pro značky jako Austro-Daimler, Mercedes-Benz a v roce 1934 si založil vlastní firmu. Jeho snem bylo konstruovat závodní auta.

Při rozpadu Rakousko-uherské říše si Ferdinand Porsche vybral československé občanství. To až v roce 1934 se z něj díky Hitlerovi stal naturalizovaný Němec poté, co od něj ve stejném roce získal kontrakt na sestrojení „lidového vozu.“ Ferdinand Porsche se vzdal československého občanství a stal se z něj nacista a příslušník SS.

Jako výsledek Hitlerova zadání vznikl Volkswagen Beetle, který se později stal jedním z nejprodávanějších aut na světě. Ve válečném období se ale Porscheho továrna zaměřovala zejména na válečnou produkci.

Těsně po válce se Volkswagen přesunul do Francie jako součást válečných reparací. V prosinci 1945 byl Ferdinand Porsche zatčen francouzskými úřady za válečné zločiny a jeho syn Ferry pokračoval v otcově odkazu. V roce 1948 vznikl první vůz pod rodinnou značkou Porsche 356.

Ferdinand Porsche je dodnes považován za jednoho z největších konstruktérů v automobilové historii.

Daniel Swarovski

Šperky a doplňky s malými krystalky jménem Swarovski jsou dodnes populární po celém světě. Možná i vy doma nějaký ten blyštivý úlovek máte. Tušili jste ale, že značka Swarovski je příjmením rodáka z Jiřetína pod Bukovou?

Daniel Swarovski se narodil v roce 1862 a národností nebyl Čech, nýbrž Rakušan, nicméně jako český rodák se počítá.

Jako mnozí z Jizerských hor, i jeho otec byl sklářem a vlastnil malou továrnu, kde se malý Daniel učil řemeslu. Studoval v Paříži a ve Vídni, kde se seznámil s Františkem Křižíkem, dalším českým vynálezcem, a začal se zajímat o elektrické stroje. Později patentoval vlastní stroj na obrábění šperkařských krystalů, které se do té doby zpracovávaly ručně. A vznikla značka Swarovski, která proslavila broušené sklo v celém světě.

Jméno Swarovski je nicméně velmi kontroverzní díky nacistické minulosti celé rodiny. Daniel byl obdivovatelem Hitlera a on i jeho tři synové vstoupili do nacistické NSDAP ještě před začátkem války. Historikům a publicistům, kteří se o historii rodiny Swarovski zajímali, byl přístup do firemních archivů odepřen. Skutečný rozsah jejich spolupráce s Hitlerem a nacisty tak dosud nebyl důkladně probádán.

Manolo Blahnik

Jeho jméno na seznamu potěší zejména dámy znalé současné světové módy. V Čechách se sice nenarodil, zato je ale po otci polovičním Čechem.

Manolo Blahnik je zřejmě nejznámější designér luxusních dámských bot, který se stal skutečným pojmem. Mít alespoň jeden pár bot od Manola Blahnika je snem mnoha dam po celém světě.

Narodil se v roce 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech španělské matce a českému otci, který ve 30. letech 20. století opustil Prahu kvůli nastupujícímu fašismu.

Manolo pochází ze zámožného prostředí. Rodina otce vlastnila v Čechách farmaceutickou firmu a rodina matky banánové plantáže. Manolovi se dostalo vzdělání ve Švýcarsku a ve Francii. Původně z něj sice měl být diplomat, ale táhlo ho to víc k umění, které vystudoval na slavných pařížských uměleckých školách.

Lásku k designu získal od své matky, která, když nebyla spokojená s nabídkou na trhu, šila si vlastní boty. Později začal obouvat světové celebrity počínaje princeznou Dianou, se kterou ho pojilo přátelství.

Manolo Blahnik se v 70. letech usadil v anglickém městě Bath, kde dosud žije, a v londýnském Chelsea založil vlajkovou prodejnu a sídlo firmy. Jeho nadčasové a barevné dámské boty jsou v módním světě pojmem stejně jako on sám.

K širší popularizaci slavných „manolek“ zcela jistě přispěl i populární seriál Sex ve městě a jeho hrdinka Carrie Bradshaw, která bez ikonických lodiček od Manola Blahnika prakticky neudělala ani krok.

V roce 2017 u příležitosti otevření výstavy v muzeu Kampa Manolo Blahnik navštívil Prahu. Na svůj původ je Manolo pyšný a náležitost k Čechám často zmiňuje v rozhovorech.

Většina ze světoznámých jmen narozených v českých a moravských hroudách zemřela v zahraničí. Byli to Židé, němečtí kolaboranti nebo uprchlíci před komunisty. Kromě Otta Wichterleho, světoznámého vědce a vynálezce kontaktních čoček, všichni rodnou hroudu dříve či později opustili.

Značka Porsche je vnímána jako německá, Swarovski rakouská a Manolo Blahnik je Španěl.

Snad už někde v českých zemích dříme další budoucí světová osobnost a značka jejího jména vrhne přímé světlo na rodnou půdu.

Zdroje a další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz