Článek
Smartphone jako technologický zázrak
Tytam jsou časy, kdy sloužil telefon jen k tomu, co evokuje jeho původní název – tedy k telefonování. Lidé, kteří by tyto časy chtěli vrátit, jsou mezi námi a rádi vzpomínají na to, jak to bylo tenkrát… A to je špatně. Je to stejné zpátečnictví jako velebit „staré zlaté časy“, které ve skutečnosti nikdy zlaté nebyly. Ve zlatých časech totiž žijeme právě teď a tady… Ale o tom snad někdy příště. Teď pojďme zpět k tématu – ke smartphonům.
Každý z nás dnes nosí v kapse počítač. A každý si ho může dovolit. Věc, která je neskutečně výkonnější a sofistikovanější než stolní počítače před lety, v porovnání s nimi s obřím úložištěm a s dříve netušenými možnostmi. S mobilem v ruce se můžeme jen smát počítačům, které před více než padesáti lety dostaly astronauty na Měsíc. Tak daleko došly naše technologie. Vzdávat se jich a nevyužívat je by bylo stejně stupidní jako pokoušet se vracet do středověku.
Foťák, kamera, navigace, televize, videopřehrávač…
…a k tomu ještě radiopřijímač, kalendář, diář, kompas, hudební přehrávač, slovníky a překladače všech jazyků, těch věcí, co dnes může mít každý u sebe, je nepřeberné množství. To, co s sebou nosíme, by ještě nedávno zabralo celou místnost. A my to máme k dispozici v balení, které se vejde pohodlně do dlaně. Samozřejmě, že zmíněné předměty vlastníme také a máme je doma. Ve své původní podobě ještě stále mají smysl. Jenže my nejsme jen doma. A to, že všechno – a opravdu všechno, co z těchto věcí využíváme v domácnosti jen o něco pohodlněji – máme stále po ruce, znamená jediné. Svobodu. Kdysi netušenou svobodu, dostupnou náhle všem. Svoboda není špatná věc.
Zpravodajství, informace, pošta a úřady po ruce
Díky za internet! A tisíceré díky za internet v mobilu! Nikdo si už nemusí kupovat noviny, není třeba porážet stromy kvůli papíru. Navíc, online zprávy budou vždycky aktuálnější. Před lety měli lidé ve vlacích, tramvajích a čekárnách před nosem právě noviny. Anebo třeba knihy. Je špatně nahradit je mobilem? Asi těžko, když si uvědomíme, že tisícistránková kniha zabere zhruba 6 MB. Co to je pro dnešní mobil? Nic. Sám mám ve svém telefonu rozsáhlejší knihovnu než doma, čtu jednu knihu za druhou prakticky neustále. A nezabere mi to žádné místo. Celou knihovnu mám neustále k dispozici. A mnohem více toho můžu dohledat na internetu a pak si to uložit.
Kdo dnes posílá „normální“ dopisy? Nahradil je email a další aplikace. Pokud neposíláte balík, pak i klasická pošta už postrádá smysl a vy můžete to, co se dříve smolilo na papír a pak se s tím muselo kamsi jít, odeslat odkudkoliv a kdykoliv. Ani na úřady nebo do banky chodit v podstatě netřeba. Opět je nahradí aplikace, které jsou mnohem pohodlnější. Kvůli daňovému přiznání taky už nikam nemusíte. I doklady už můžete mít dnes v mobilu, stejně jako peněženku. Stačí vám mít jen u sebe smartphone.
Pozor – opravdu to nejsou jen sociální sítě!
Ano, to, že má každý před sebou prakticky neustále displej mobilního telefonu, může svádět k myšlence „všichni furt jen sjíždějí socky“. Nesmysl. Ano, jistě, že jich je hodně. A opravdu, je to tak, že když někdo tráví veškerý čas na sociálních sítích, moc užitku mu to nepřinese – pokud není náhodou youtuber nebo influencer, kterého to (mnohdy velmi dobře) živí. Protože smartphone může být klidně i zdrojem netušených příjmů. To ale pomiňme, většina z nás mezi ně nepatří. Až budete mít zase někdy pocit, že všichni v tom mobilu přeci jen čumí na kraviny, zkuste se trochu zamyslet. Třeba zrovna čtou pojednání o kvantové fyzice. Nebo řeší daňové přiznání. Anebo se učí na důležitou zkoušku na univerzitě, komunikují s příbuznými na druhém konci světa… To všechno mohou díky smartphonu dělat ve chvílích a na místech, které by vás samotné třeba nenapadly a házet všechny do jednoho pytle by bylo stejně krátkozraké jako volit Babiše nebo Okamuru.
Přeji příjemný den a ať je pro vás váš smartphone zdrojem nejen zábavy, ale i poučení a užitku.
Chvalme smartphony, dárce svobody!