Článek
1. Ideální destinace na půjčení auta
Kombinace skvělých silnic, řídkého provozu a levných pohonných hmot je natolik lákavá, že se půjčení auta přímo nabízí. Samozřejmě existují výjimky, například dopravní situace v některých částech hlavní město Maskatu se podobá jiným milionovým městům, ale pokud vyjedete kousek za jeho hranice, začnete si užívat místní prvotřídní silnice naplno a s každým dalším kilometrem, kterým budete od metropole dál, bude jízda příjemnější. Nové silnice se zde staví neustále. Je až nepochopitelné, že na některých místech se vedle stále kvalitní silnice staví už další, samozřejmě ještě lepší. A pak je tu cena pohonných hmot. V Ománu stojí litr benzínu zhruba 13 Kč. I když projedete Omán křížem krážem, moc neutratíte. V Ománu vás zkrátka řízení bude bavit, i pokud se mu za normálních okolností spíše vyhýbáte.
2. Bez auta toho z Ománu moc neuvidíte
Pokud nemáte opravdu hodně velký rozpočet, a zároveň budete chtít vidět v Ománu více přírodních lákadel, budete si muset auto půjčit. Druhou možností, jak Omán poznat, je skrze zakoupení služby - buď výletu pořádaného některou z agentur, nebo pronájmu auta i s řidičem. Nicméně ceny obou služeb jsou dosti vysoké. Obzvlášť, když uvážíte, kolik v Ománu stojí litr benzínu a půjčení auta. Ale co veřejná doprava? Na tu v Ománu příliš nespoléhejte. Samozřejmě mezi většími městy autobusy jezdí, ale jen těžko se s veřejnou dopravou dostanete někam mimo města a pokud ano, tak taková cesta bude dosti zdlouhavá. Důvodů je celá řada, každá rodina zde má auto a díky ceně pohonných hmot, jeho provoz není drahý a zejména Omán je velmi řídce osídlená země, kde čtvrtina obyvatelstva žije v hlavním města.
3. Jedna z nejbezpečnějších zemí světa
Existuje jen nemnoho zemí, kde si člověk může zajít pro jídlo do restaurace nebo na drobný nákup a nechat zapnutý motor auta, aby se mu za těch pár minut nestačilo ohřát nebo naopak, aby nevychladlo. Omán mezi ně patří. Nejde však jen o krádeže aut nebo majetkovou trestnou činnost. Omán lze zařadit mezi nejbezpečnější země světa ve všech nejmožnějších statistikách, včetně té, která sleduje počet vražd na počet obyvatelstva. V Ománu se zkrátka bát nemusíte. I proto je Omán vhodnou destinací pro začátečníky. Jak se můžete dočíst například zde. Snad jediné nebezpečí zde představuje slunce a řidiči, kteří na zdejších cestách zkoušejí limity svých aut.
4. Jde o skvělou destinaci pro stanování v přírodě
Bezpečí je první podmínkou toho, abyste se v určité oblasti rozhodli stanovat, tou druhou, která stanování osvobozuje od pevně daných mantinelů, je možnost volného stanování. Obě podmínky jsou v Ománu splněny. V zemi lze stanovat prakticky kdekoliv, vyjma něčího soukromého pozemku, i když věřím, že i to by vám místní zřejmě odpustili. Postavit stan na pláži, v horách nebo poušti tedy není žádný problém. To se obzvláště hodí, pokud chcete ušetřit nebo být na tom správném místě ráno či při západu slunce. V Ománu nejsou hotely levné. Těch za rozumné peníze je pak dokonce velmi málo, a tak vám stan nejen ušetří peníze, ale dovolí vám zůstat na tom nejúžasnějším místě v tu nejkouzelnější denní dobu. Přičtěme k tomu, že v Ománu máte malou šanci, že vám v noci stan zmokne, a že v poušti je úžasné pozorování hvězd a možná vám přibalení si stanu na Arabský poloostrov bude najednou připadat jako dobrý nápad, i když jste o něm ještě včera ani neuvažovali.
5. Ale pozor, pečlivě volte termín návštěvy
Obzvláště pokud jste se rozhodli v Ománu trávit více času ve vnitrozemí nebo dokonce stanovat, je rozumné dobře vážit dobu k návštěvě. Platí to však i pro dovolenou u moře. Voda v moři na severu země může mít během února jen kolem 23 °C a teplota vzduchu bývá pod 25 °C. Na jihu kolem Sálaly je však voda i vzduch o několik stupňů teplejší, a tak se dá koupat bez problémů v moři celou zimu. V létě však do okolí Sálaly nebo lépe na jih Ománu dorazí monzun, kterému zde říkají khareef, který na chvíli zdejší pusté hory promění v oázu zeleně, ale přinese s sebou vyjma deště i velkou oblačnost a mlhu, a tak nejde pro dovolenou u moře o nejvhodnější období. Pro poznávání vnitrozemí, stanování v přírodě nebo objevování měst se pak nejvíce hodí měsíce prosinec až březen, s tím, že ti, co se chtějí během dovolené i koupat v moři na severu země, měli by volit konec listopadu až začátek ledna nebo poté druhou polovinu března, kdy už je moře zase o něco teplejší. V jiných měsících je pro aktivit venku na přímém slunci v Ománu příliš velké horko.
6. Omán není zdaleka jen poušť
Většina lidí si při vyslovení slova Omán představí buď písečnou poušť nebo dlouhou pláž, na které stojí velký hotelový komplex. Obojí v Ománu najdete, ale tím výčet pouze začíná. Omán je až překvapivě rozmanitou zemí. Najdete zde vysoké hory (nejvyšší hora Džebel Šams dosahuje výšky 3028 m n. m.), kde lze najít několik velmi zajímavých treků, hrady a pevnosti, historická města, oázy v horách i poušti pod nimi plné datlových palem, průzračná vádí s vodopády, k Ománu patří několik ostrovů, jsou zde národní parky, kde se prohání kozorožci nebo levharti a rostou zde vzácné druhy dřevin, v moři můžete vidět na mnoha místech delfíny, řada pobřežních oblastí patří velkým koloniím mořských ptáků a v Ománu najdete také několik z nejdůležitějších hnízdišť mořských želv v Asii, a aby toho nebylo málo tak v exklávě Musandam můžete plout i ománskými fjordy. A ponechme stranou, že to tak úplně fjordy, které známe z Evropy svým původem, nejsou.
7. Alkohol jen tak neseženete a nabídka jídel vás možná překvapí
Není mnoho zemí světa, kde by se lidem, kteří na cestách potřebují alkohol, cestovalo hůř než právě v Ománu. Pít se zde může až od 21 let a prodávat a pít se může alkohol jen na místech, která disponují potřebnou licencí, což bývají pouze luxusní hotely, lepší restaurace a bary. Koupit se alkohol dá v pár specializovaných obchodech. A cena trochu piva nebo vína je přímo astronomická. Pro ty, kteří si chtějí během dovolené sem tam něco v Ománu dát, se vlastně vyplatí all inclusive, které mají s některými hotely cestovky vyjednané. I tak se ale v hotelech může pít jen v určitých časech. Nabídka jídel v restauracích v Ománu, samozřejmě vyjma největších měst, vás možná, pokud toužíte po autentické kuchyni, nemile překvapí. Většina levných restaurací je indická (v Ománu pracuje obrovské množství dělníků z jižní Asie), a vaří se v nich spíše podprůměrná indická kuchyně. Na ulici si pak můžete dát téměř výhradně šavarmu (což je takový místní gyros/kebab) se salátem, hummusem a baba ganoush a pita chlebem, což je sice výborné jídlo, ale po pár dnech vám přestane chutnat. Samozřejmě v lepších restauracích si můžete dopřát i další pochutiny ománské kuchyně. Skutečně výtečné jsou pak zdejší datle, granátová jablka a překvapivě také rajčata, která na první pohled příliš nelákají.
8. Ceny, které překvapí
V oblasti cen je Omán zemí extrémů. O překvapení zde tedy není nouze. Pokud už seženete alkohol, budete žasnout nad jeho cenovkou, drahé je zde ale třeba i jídlo ve fast foodu ve velkých městech, ceny některých lepších hotelů a služeb v cestovním ruchu, mléko nebo capuccino. Naopak levněji než v Česku se najíte u stánku nebo v levné restauraci, koupíte zde levnou vodu, ochucené nápoje, čerstvou ovocnou šťávu, zde pěstované druhy ovoce a zeleniny nebo si pronajmete levněji byt, kdyby se vám zde zalíbilo natolik. Ceny pohonných hmot jsou pak kapitolou samy o sobě. Dá se tedy bez nadsázky napsat, že v Ománu vás ceny překvapí.
9. Sever nebo jih země?
Omán je poměrně velkou zemí. Má rozlohu asi jako čtyři České republiky, přibližně jako Itálie. A do Itálie také nejdete s tím, že navštívíte Dolomity, Toskánsko, Řím, Kalábrii i Sicílii při jedné cestě. Základní otázkou, pokud se do Ománu nechystáte na tři a více týdnů je, zda zvolit sever nebo jih země? Nezkoušejte během deseti dnů stihnout všechno, co Omán nabízí. Pokud jedete do Ománu poprvé a chcete z něho vidět co nejvíce, lze doporučit spíše sever, jih lze zase doporučit těm, kteří chtějí dovolenou strávit spíše na hezké pláži v zázemí kvalitního hotelu. Na severu je přeci jen více zajímavostí, včetně pohoří Hadžar s jeho vesnicemi a oázami, nejvyšší hora země, mnohá vádí, více historických památek, větší koncentrace zajímavých měst, snadněji dostupná písečná poušť, ale i řada dalších zajímavostí včetně odlehlých míst. Pokud byste měli méně času a chtěli zvolit jen jedno místo, pak tím nejvhodnějším, odkud to budete mít blízko na mnoho z nejzajímavějších míst severu země, je město Súr, o němž se můžete dočíst zde. Jih je pak zejména o pobřeží kolem Sálaly s dlouhými písečnými plážemi, a o pohoří, které se za ním rychle zvedá a je domovem vzácné fauny a flóry včetně kadidlovníku. Pro ty, kteří se chtějí od pobřeží vydat trochu dál pak jih nabízí jednu z nejúchvatnějších písečných pouští světa Rub al-Chálí.
10. Místní obyvatelé jsou neskutečně nápomocní a přátelští
Zní to jako klišé z cestovatelského blogu, ale tím, co ve vás z Ománu zanechá nejsilnější vzpomínky, jsou lidé. Obyvatelé Ománu jsou přátelští a rádi se s vámi dají do řeči. Platí to samozřejmě hlavně tam, kde turistů není přespříliš. Nesetkáte se zde ani s přehnaným vnucováním zboží a služeb, a tak můžete jít klidně nakupovat na trh a nemusíte z něho po chvíli utíkat. Na Ománcích je obzvláště inspirativní jejich nápomocnost. Stačí zastavit někde na kraji silnice s menším provozem a uvidíte, že nejspíše to příští auto zastaví, zda nepotřebujete pomoct. V labyrintu uliček jednoho nevelikého města, šel před naším autem muž se svým malým synem možná půl kilometru, aby se ubezpečil, že najdeme náš cíl. A vrcholem všeho bylo, když jsme procházeli trhem ve městě Sinaw a zastavil nás jeden prodejce s tím, že nám dával velký pytel datlí. Když jsem se zeptal, kolik za něj chce, řekl, že nic, že jen chce, abychom na něho a na jeho město měli hezkou vzpomínku. A opravdu ji díky němu máme.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Oman
www.numbeo.com
www.weatherspark.com