Hlavní obsah
Cestování

10 věcí, které byste měli vědět, než vyrazíte na Zanzibar

Foto: Cestovatel/ vlastní fotoarchiv

Oslňující barvy Zanzibaru

Zanzibar je pro mnohé synonymem exotiky. Toto souostroví bylo v minulosti nechvalně známé jako jedno z center obchodu s otroky, později zejména pěstováním koření a dnes je to moře, které se člověku při vyslovení tohoto magického jména vybaví.

Článek

1. Zanzibar není jen jeden ostrov

Většina lidí zaměňuje Zanzibar za ostrov Unguja, jižní větší ostrov, kde je mezinárodní letiště a většina hotelů. Ve skutečnosti je Zanzibar, také ostrov Pemba, který není o mnoho menší a celá řada malých ostrůvků a občasných písečných ostrovů, které se kolem hlavních dvou ostrovů nachází. Dohromady tvoří autonomní stát Zanzibar, který spolu s pevninskou Tanganikou tvoří stát jménem Tanzanie. Ač většina lidí přijíždí na ostrov Unguja, ostrov Pemba má z pohledu turismu ohromný potenciál. Mezi oběma ostrovy se dá několikrát týdně dostat lodí (6 – 7 hodin cesty), případně rychle, ale také dráž, letecky.

2. Jedny z nejúžasnějších pláží světa

Když budete uvězněni za plotem jednoho z resortů a budete chodit jen na nejbližší pláž, byť bude krásná, zřejmě nedoceníte rozsah toho, co vlastně dostal Zanzibar do vínku. Zdejší pláže patří mezi nejbělejší na světě a zdejší moře má jeden z nejzářivějších tyrkysových odstínů, který si lze představit. A jsou všude vyjma většiny západního pobřeží obou ostrovů. Desítky kilometrů širokých bílých pláží. Znám jen dvě další místa, kde písek na pláži tak oslňuje, jak se od něj odráží slunce, jako právě na Unguje. A Pemba si se svou větší sestrou co do bělosti písku příliš nezadá. Sluneční brýle jsou zde nutností! Některé pláže jsou kilometry dlouhé, jiné jsou jen malými zátokami, další se objevují jen za odlivu. Na Pembě bez problému najdete pláž jen pro sebe, ale ani na Unguje není problém si najít své místo, když víte, kam jít. Zvláštní kapitolou jsou pak dočasné písečné ostrovy, kterých se během odlivu kolem obou ostrovů objeví desítky, a strávit pár hodin na jednom z nich je zážitkem.

3. Výrazné odlivy – bát se nebo ne?

Zanzibar, tedy hlavně Unguja, na kterou přijedou téměř všichni návštěvníci souostroví, je nejen známá svými nádhernými plážemi, ale také nechvalně známá svými velkými odlivy. Stejné jsou však i na Pembě, tudíž ani na tomto méně známém ostrově jim neutečete. Ne všude jsou však odlivy stejně výrazné. Například vám v každé cestovní kanceláři budou říkat, že na severu Unguji v Nungwi jsou menší. Ony samozřejmě nejsou menší, ale mnohem méně výrazné, jelikož zde není tak široká pobřežní mělčina. Pravdou tedy je, že kolem Nungwi se dá v moři snáze koupat celý den. Ne náhodou je to také místo, kde je nejvíce hotelů, a tedy je právě zde i nejméně autentického Zanzibaru. Já osobně ale naopak odlivy na Zanzibaru mám raději než přílivy. Je pravda, že si při odlivu na většině pláží člověk nezaplave, ale může se osvěžit v tůních plných života, brodit se rozlehlou mělčinou, pozorovat místní ženy lovící chobotnice nebo pěstující mořské řasy, nebo si zajít ještě o kus dál až do blízkosti útesu a zkusit si zašnorchlovat. Pro milovníky plavání tedy nejsou odlivy na Zanzibaru splněným snem, ale pokud se rádi procházíte po pobřeží a pozorujete život v místech, kde se moře a pevnina dotýkají, budete nadšeni. Tedy za předpokladu, že zvolíte správné místo. Tím je například pobřeží kolem vesnic Paje a Jambiani, kde jsou odlivy na Unguje dokonce nejvýraznější.

4. Turismus na Unguje a Pembě

Na Pembě je turismus vlastně v plenkách. Dnes je zde již řada ubytování, a dokonce i pár velmi luxusních, ale vzhledem k velikosti ostrova lze Pembu považovat stále za neturistickou. Počet cestovatelů v jednom čase na ostrově se dá počítat ve stovkách a mimo hlavní sezónu ani to ne. Na Unguje je situace úplně jiná. Zde přistávají denně desítky letů a místa jako Stone town nebo Nungwi praskají v sezóně ve švech. To platí i pro výlety jako například na oblíbené pozorování delfínů, které občas vypadá spíše jako závod desítek lodí za pár zmatenými delfíny. Jedno z negativ velkého množství turistů jsou na plážích Unguji také prodejci, kteří dokáží být opravdu velmi otravní. Čím je v místě více hotelů, tím je tam samozřejmě i více prodejců. V Nungwi často lidé raději leží u bazénů a vybíhají do moře se jen vykoupat. Často jsou prodejci Masajové, případně ti, co se za Masaje vydávají. Ale také místní obyvatelé, kteří chtějí prodat výlety lodí apod. Na Pembě prodejci zatím nejsou, výjimečně můžete narazit na někoho, kdo vám chce nabídnout nějaký výlet lodí a ten je pak samozřejmě privátnější a klidnější.

5. Safari ze Zanzibaru je velmi drahé

Mnoho lidí jede na Zanzibar s tím, že si zde splní svůj sen o africkém safari. Safari zde nabízí každá větší agentura, ale pravdou je, že vzhledem ke vzdálenosti je nutné do pevninské Tanzanie přeletět a letecká přeprava je všude v Africe velmi drahá. Ve srovnání například s Keňou jsou tedy ceny za dvoudenní safari násobně vyšší. Pokud chcete spojit safari a moře, lze spíše doporučit Keňu, anebo alespoň delší kombinaci Zanzibaru s pevninskou Tanzanií, kde si můžete vybrat ze dvou hlavních safari okruhů, severního nebo jižního, případně vybrat jen jeden park, kam se na safari vydáte. Rozhodně lze kombinaci doporučit všem dobrodružným povahám. Pokud ale pojedete na vlastní pěst, pak počítejte s tím, že byste měli mít nějaké cestovatelské zkušenosti. Pevninská Tanzanie je už Afrikou se vším všudy. Zanzibar je úplně jiný svět.

6. Co tedy za výlety?

Všude na Unguje vám budou nabízet výlety de facto stejné a vlastně na většinu z nich ani nepotřebujete služby agentury či dokonce cestovní kanceláře. Za návštěvu stojí určitě Stone Town, které je místem s historií vracející se až do temných dob obchodu s otroky a zároveň i administrativním centrem současného Zanzibaru. Výlet do Stone Town si lze zpříjemnit na proslulých večerních trzích na náměstí Forodhani. Do Jozani Forest lidé jezdí pozorovat místní opice guerézy červené, ale upřímně toho tam mimo několik opic k vidění příliš není. Většinou se tento výlet spojuje s návštěvou farmy s kořením, což je atrakce i vzhledem k pověsti ostrova zajímavější. A pak je tu velké množství výletů na moři: za pozorováním delfínů, šnorchlováním a potápěním, sportovním rybolovem, na okolní ostrůvky a také na západy slunce na dhow, což je místní plachetnice. Případně celodenní výlety na této pro východní Afriku typické lodi. Hektické a necitlivé pozorování delfínů doporučit rozhodně nelze, opakem je plavba na plachetnici dhow, kterou by si měl vyzkoušet každý. Na Pembě se výlety orientují pouze na moře, případně na farmy s kořením. Je zde ale lepší potápení a šnorchlování než na Unguje, a také je Pemba vyhlášená pro sportovní rybolov. A plavba na dhow ve vodách kolem ostrova je naprosto relaxační a nezapomenutelný zážitek.

7. Autentický Zanzibar lze najít nejen na Pembě

Pemba je mnohem tradičnější ostrov než Unguja, ale pokud opustíte zdi resortu a pláž, zjistíte, že v každé větší vesnici na vás čeká autentický Zanzibar. Od venkovské architektury, přes pouliční stánky s občerstvením plné koček, kde nejčastějším jídlem je vaječná omeleta s hranolkami, pobíhající domácí zvířata, ranní zpěv muezínů, až po všude přítomné děti, které si hrají s tím málem, co mají, vás procházka po většině vesnic nechá rychle zapomenout na nablýskaný svět plážových resortů. Pemba má navíc tu velkou výhodu, že většina setkání zde je nezištná, a že se zde dají najít i vesnice, kde je Evropan ještě stále kuriozitou.

8. Mořské plody tady patří mezi nejlepší na světě

Chápu, že tohle je subjektivní, ale já si stojím za tím, že východoafrického pobřeží je rájem pro milovníky mořských plodů. Nejde zdaleka jen o Zanzibar, ale na Unguje jsem například jedl tu nejlepší chobotnici v životě. Hlavním důvodem toho je čerstvost surovin. Pro uvedenou chobotnici šel kuchař rovnou do moře, kde ji koupil od žen, které se zrovna vracely z lovu. Měl na výběr z mnoha chobotnic, které si prohlédl a poměřil, a pak se vrátil do restaurace s tou nejvhodnější. Trvalo to déle, než kdyby sáhl do mrazáku nebo lednice, ale chuť a konzistence byly dokonalé. Je to jen jeden příklad, ale pravdou je, že na Zanzibaru nemůžete udělat s mořskými plody chybu. Pokud tedy budete jíst v místě, kde tyto pochoutky standardně připravují. Bonusem jsou pak rozumné ceny za všechny dary moře.

9. Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zanzibar je poměrně bezpečné souostroví. Samozřejmě to ale neznamená, že by měli lidé zbytečně riskovat nebo nedávat pozor na své věci. Právě drobné krádeže jsou nejčastějším problémem, který turisté na Zanzibaru mají. Ale i ty jsou poměrně vzácné. Větším problémem je korupce, která ale směřuje na místní obyvatelstvo a cestovatel se s ní přímo příliš nesetká. Zanzibar je ale nutné brát jako součást Afriky pokud uvažujeme zdravotní rizika. Ty nejzávažnější mývají na svědomí komáři, kteří jsou nejaktivnější během obou období dešťů. Dodnes se na Zanzibaru lze setkat i s malárií, byť incidentů je velmi málo a očkovací centra často profylaxi ani nedoporučují, častější je rozhodně horečka dengue. Ve sladkovodních zdrojích existuje nebezpečí schistosomósy, a tak je lepší se na Zanzibaru koupat jen v moři. Nejčastější jsou u cestovatelů, ale samozřejmě jako téměř všude průjmová onemocnění, které jsou většinou způsobené nižším hygienickým standardem nebo kohoutkovou vodou, kterou nelze rozhodně k přímé konzumaci v jakékoliv formě doporučit.

10. Sezóna na Zanzibaru

Zanzibar má dvě období dešťů a dvě období sucha, přičemž jedno z nich je vždy výraznější. Období dešťů je od listopadu do ledna a od března do května. Druhé uvedené je tím výraznějším, kdy spadne zpravidla více než polovina ročního úhrnu srážek. Obdobím sucha je leden a únor, ale zejména červen až říjen. Leden a únor není úplně klasickým obdobím sucha, přeháňky jsou častější a zpravidla bývá výrazně více oblačnosti. Kdo chce tedy zažít slunečné počasí bez deště, měl by jet na Zanzibar během našeho léta nebo na začátku podzimu, což je paradoxně přesně to období, kdy na něj nemají přímé lety cestovní kanceláře. Období našeho léta je rovněž nejvhodnějším obdobím na případnou kombinaci se safari na pevnině.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Zanzibar

https://www.weatherspark.com

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/tanzania/safety-and-security

https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/tanzania

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz