Hlavní obsah
Cestování

Nejlepší místa, na nichž se zaručeně setkáte s nejnebezpečnějším zvířetem Afriky, hrochem

Foto: Cestovatel/ vlastní fotoarchiv

Takhle z dálky vypadá docela roztomile, a když odpočívá ve vodě či bahně, vypadá naprosto neškodně, ale zkuste se zeptat obyvatel Afriky a budete překvapeni.

Skutečně nejnebezpečnějším zvířetem v Africe je bezesporu komár. Když se ale zeptáte většiny obyvatel subsaharské Afriky, jaké zvíře je nejnebezpečnější ze všech, řeknou vám nejčastěji jméno zvířete mnohem většího.

Článek

Tím zvířete ve většině odpovědí je hroch. Když jsem viděl hrochy v přírodě poprvé, jen se ospale povalovali v poledním slunci ve vodě a nevypadali ani trochu nebezpečně. Nevypadali tak ani při dalších setkáních, byť mě s každým dalším připadali zajímavější. A tak se mi čím dál méně chtělo věřit, že jde o nejnebezpečnější zvíře Afriky. Pár let po mém prvním setkáním s hrochem, na jiném místě, nás však jeden samec na druhém břehu řeky spatřil. Dělilo nás pár desítek metrů a naštěstí také říční koryto, které bylo ještě z části zaplněné vodou. Byli jsem zřejmě příliš blízko a zhruba tunu a půl vážící hroch nám to dal najevo tím, že se proti nám po krátkém zastrašování rozběhl překvapivou rychlostí a s otevřenou tlamou. Byl jsem rád, že jsme měli auto opodál, a mohli se dát rychle na ústup a zmizet dřív, než se dostal tenhle obr až k nám. V tu chvíli už se mi snáze věřilo tomu, co říká každý, kdo africkou přírodu zná, že hroch si agresivně hlídá své teritorium, a věřil jsem i tomu, že má na svědomí každoročně zřejmě více úmrtí než lvi, sloni a mamby černé dohromady. Zde jsou nejlepší místa, kde tyto nesmírně zajímavá zvířata ve volné přírodě spatřit, ale raději si od nich držte odstup, jsou totiž opravdu až překvapivě rychlí.

Foto: Cestovatel/ vlastní fotoarchiv

Hroch obojživelný, kterému jsme se znelíbili.

NP Katavi (Tanzánie): Oficiálně je největší koncentrace hrochů v kanálu Kazinga v Ugandě, ale je dost možné, že během období sucha je největší koncentrace hrochů v tůních v odlehlém a nepříliš známém Národním parku Katavi v Tanzanii. Málokdo se sem vydá, ale pokud tak učiníte, budete odměněni jednou z posledních opravdových divočin Východní Afriky, kde pravděpodobně budete v daný okamžik jen vy a bezpočet hrochů.

NP Queen Elizabeth (Uganda): Tento národní park je útočištěm pro velké množství divoké zvěře. Z pohledu populace hrochů jde podle oficiálních dat o místo s největší koncentrací těchto zvířat na světě. V kanálu Kazinga můžete během plavby pozorovat nezřídka stovky hrochů a samozřejmě i spoustu dalších zástupců africké fauny.

iSimangaliso Wetland Park (JAR): Na samém severovýchodě Jihoafrické republiky se nachází jeden z nejúchvatnějších parků v zemi. Nikde jinde na samém jihu Afriky neuvidíte tak velké množství hrochů jako zde. Navíc je zde uvidíte v obklíčení nepřeberného množství vodních ptáků, což dělá toto setkání zase o něco zajímavější.

Okavango (Botswana): Legendární vnitrozemská delta, které je zaslouženě jedním z nejvyhledávanějších míst mezi filmaři divoké přírody. Vzhledem k tomu, že jde o zaplavovanou oblast a vody je zde na africké poměry poměrně dost i v období sucha, je logické, že se zde daří i hrochům. Projížďka na kanoi a pozorování hrochů téměř z vodní hladiny je obzvlášť nezapomenutelný zážitek. Bát se nemusíte, zdejší průvodci udržují vždy bezpečnou vzdálenost.

NP Tsavo West (Keňa): Ze všech uvedených parků Afriky žije ve Tsavo West nejmenší počet hrochů, tak proč sem za nimi jezdit? Protože jsou zde Mziwa Springs, ohromné prameny vytékajíc zde z podzemí. Jde o ideální habitat pro hrochy a krokodýly. Nejsou jich zde stovky, ale voda je naprosto čistá, a tak zde mohla být zřízena i podvodní pozorovatelna, která návštěvníky nechává nahlédnout na hroší život z trochu jiné perspektivy. Navíc je to místo opravdu kouzelné.

NP South Luangwa (Zambie): South Luangwa je národní park, který už řadu desetiletí láká dobrodruhy z celého světa. Tento odlehlý klenot mimo jiné také nabízí jednu z největších koncentrací hrochů v Africe a zejména v období sucha na ně narazíte opravdu s jistotou. Doporučit lze „walking safari“, které vás k tomuto obávanému zvířeti dostane tváří v tvář. Zdejší průvodci patří v tomto druhu safari k těm nejlepším na světě, bát se tedy nemusíte nebo možná jen trochu.

NP Gola Forest (Sierra Leone): Málokdo zde byl, a tedy i málokdo viděl druh hrocha, o jehož existenci mnozí nemají ani tušení, a který vlastně na rozdíl od svého mnohem většího příbuzného není ani nebezpečný. Hrošík liberijský je taková miniatura hrocha. Váží přibližně desetinu toho, co hroch obojživelný, a je tak rozměry podobný spíše velkému praseti než jeho známějšímu příbuznému. V národním parku Gola Forest v Sierra Leone žije největší populace těchto zajímavých hrochů na světě.

NP Loango (Gabon): Hrochy potkáte v Africe na mnoha místech, ale znám jen jedno místo, kde se s nimi můžete s trochou nadsázky vykoupat v moři. V parku Loango můžete na vlastní oči spatřit surfující hrochy, alespoň tak hrochy v mořských vlnách zdejší průvodci nazývají. Ručník si ale raději dejte mimo jejich vyšlapané cesty.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hippopotamus

https://animalsaroundtheglobeofficial.medium.com/best-places-to-see-hippos-ec9be681bd29

https://www.queenelizabethnationalpark.com/

https://golarainforest.org/

https://www.loango-tourism.com/

https://isimangaliso.com/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz