Článek
Úvodem do řecké mytologie
Snad za každou nešťastnou událostí, která se v Řecku stala, je interakce mezi člověkem a božstvem. Taková trojská válka by nemusela být, kdyby nebyl trojský princ Paris vyzván, aby rozhodl, která ze tří bohyň je nejkrásnější (Athéna, Artemis, Afrodita). Afroditina nabídka nejkrásnější ženy na světě, Heleny ze Sparty, bylo pro prince nejlákavější a rozhodlo se. Nejen o kráse Afrodity, ale také o osudu Tróji, která kvůli moci a zakázané lásce shořela. A jak to bylo s Minotaurem?
Opět je na scéně člen královské rodiny a božstvo. Tentokrát je to samotný Mínos, král Kréty, který se postaral ,, o rozruch“. Aby měl důkaz božské podpory své moci, modlil se bohu moří, Poseidonovi, aby mu seslal sněhobílého býka. Tím měl mít zajištěné božské požehnání. Ovšem, jak je zvykem, tak se božstvu má obětovat a Poseidon očekával, že mu Minos na jeho počest býka obětuje. Ale komu by se chtělo obětovat nádherného bílého býka, ze kterého by vám nádherou přecházely oči?
Minos Poseidona neuposlechl a býka si nechal. Ale bohové si nenechají nic líbit, nejinak tomu bylo i u Poseidona. Ten se rozhněval, že král ho neuposlechl a neobětoval mu, a tak se rozhodl jej ztrestat. Trest spočíval v tom, že přiměl Minoovu ženu Pásifaé, aby se do býka zamilovala. A z této ,,lásky“ se zrodil Minotaur, člověk s býčí hlavou.
Už jen tahle událost byla pro Minoa ruinující. Lid se nesměl dozvědět, že královna počala s býkem dítě, které vypadá jako zrůda. Aby se o něm lid nedozvěděl a nekolovaly zvěsti, nechal si legendárním stavitelem Daidalem vytvořit spletitý labyrint pod palácem ve městě Knossos, do kterého Minotaura ukryl před zrakem lidu. Daidala a jeho syna Ikara pak uvěznil, aby nemohli nikomu říct, co se odehrálo na královské půdě a co opravdu je ukryto v podzemním labyrintu. Ovšem Daidalos byl i geniální vynálezce, takže pro sebe a svého syna Ikara vytvořil křídla, postavená na bázi vosku a peří. Díky tomu měli z věže uprchnout, nebo spíš odletět. To se ale podařilo jen Daidalovi, protože Ikaros, rozčarovaný tím, že létá, letěl blíž slunci, které vosk roztavilo a Ikaros se zřítil do moře. Jmenuje se po něm, moře Ikarovo.
Theseus na scéně
Minotaurovi byli jako potrava posíláni nevinní lidé z království athénského krále Aegea. Ten vedl s králem Minoem válku, ve které zemřel Minoův syn. Aby odčinil prohřešek, musel Aegeus posílat Minoovi každý rok sedm mladých lidí, kteří byli Minotaurovi obětováni. Toto trápení ukončil Aegeův syn Theseus, který nechtěl přihlížet tomu, jak jsou lidé posíláni na smrt a rozhodl se, že se připojí k lidem, kteří měli být posláni jako další oběť.
Jak už to tak bývá, do hry vstoupila také láska. Tahle láska se odehrála mezi Theseem a Minoovou dcerou Ariadnou, která se do Thesea zamilovala. Aby mu v jeho nelehkém úkolu pomohla, dala mu klubko nitě, kterou měl přivázat u vchodu do labyrintu a odvíjet, aby později našel cestu ven. Také mu dala meč, kterým mohl Minotaura porazit. To se povedlo a Theseus Minotaura zabil. Dostalo se mu poděkování od Minoa, který Minotaurovou smrtí zrušil příkaz zasílání oběti Minotaurovi a Theseus měl odplout domů. Chtěl se vrátit s Ariadnou, do které byl zamilován. Ta s ním ale neodplula, jelikož se jí ve snu zjevila bohyně Athena, která jí přikázala, aby zůstala. Následující den se stala manželkou boha veselí a vína, samotného Dionýsa.
Minotaurus v jiných kulturách
Řecko má svého Minotaura jako stvůru, uvězněnou v labyrintu. Ovšem není to jediná země, které má ve svém seznamu bájných stvůr stvoření s lidským tělem a býčí hlavou. Na Filipínách mají ve svých legendách podobné stvoření, konkrétně člověka s býčí hlavou, který má k uším připevněný drahokam. Tady se mu říká Sarangay. Jen není v žádném labyrintu a spíše si hlídá svůj šperk. Jakýkoliv pokus o odcizení potrestá zabitím případného zloděje.
Existuje také verze ,,indického Minotaura“. Pro změnu je nazýván Mahišou. Podle legend se jednalo o buvolího démona, který byl protivníkem indického božstva. Snažil se indické bohy utlačit. Ti, kteří neměli dost síly na to, aby se s ním utkali, stvořili Durgu, hinduistickou bohyni (bývá označována několika názvy, jedním z nich je Kálí), která byla bojovnicí, určenou pro souboje s těmito indickými démony.
Anketa
Zdroje: