Hlavní obsah
Lidé a společnost

Byl známým faraonem v Egyptě – Staré říši. Jeho pyramida je nejstarší pyramidou na světě

Foto: Berthold Werner, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Egypt – kouzelné místo, plné starověkých záhad, památek, písku a pouště. Před tisíci lety zde vládli faraoni, kteří světu po sobě zanechali různé pamětihodnosti. Faraon Džoser nechal postavit pyramidu, která vstoupila do historie světa.

Článek

Známý pod jménem Necerichet ve Staré říši, později jako Džoser

V překladu by jméno tohoto faraona znělo jako ,,Božské tělo“. Ačkoliv některé informace uvádí, že šlo o zakladatele třetí dynastie faraonu ve starém Egyptě, Necerichet byl ve skutečnosti druhým panovníkem. Zakladatelem třetí dynastie byl jistý Sanacht, o kterém jsou zmínky v historických dokumentech, ale o jeho životě se moc neví. Ačkoliv Necerichet nastoupil až po něm, jeho jméno je skloňované častěji než Sanachtovo.

I když je znám pod jménem Džoser, tak jak jej dnes běžně vyslovujeme, toto jméno se ujalo až o mnoho let později. Vládl Egypt přibližně 20 let, během jeho vlády země zažila rozkvět. Posílal do vzdálených zemí vojska, aby dobyl početná území a získal cenné kovy, hlavně měď a tyrkys. Samozřejmě ale ani během doby, kdy Egyptu vládl, nebylo vše zalité sluncem. Nil, podél kterého měli lidé postavené hospodářské příbytky a bylo zde soustředěno zemědělství díky vláze, nějakou dobu nevytékal. Lidé byli závislí na tom, aby se Nil rozlil do okolních břehů a zavlažil tak půdu, na které se mohly sklízet plodiny. Když se však žádná vláha nekonala, lidé neměli co sklízet a Egypt zažil hladomor. Faraon se obrátil na kněží, aby zjistili, proč se Nil nevylévá, proč došlo k bídě. Nečekejte ale žádné pragmatické řešení, lidé věřili, že je to hněv bohů. Kněží faraonovi vyjevili, že to bůh Chnum se na ně hněvá a brání Nilu, aby protékal. Poté, co mu druhý den obětovali plodiny, se Nil opět vylil do břehů a lid se mohl vrátit k zemědělství.

Foto: Gary Ku, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Stupňovitá pyramida faraona Džosera

Stavba Džoserovy pyramidy

Když se řekne pyramida, většina z nás si představí stavbu typu jehlanu v písku. První pyramida měla ovšem stupňovitý tvar. Svého vzhledu dosáhla díky tomu, že Džoserův architekt Imhotep dal na původní stavbu, kterou představovaly na sebe navršené cihly navézt další. Samotná stavba patřila Sanachtovi, byla to nadzemní stavba, mající jeden stupeň. Imhotep nechal na tento stupeň navršit tři kvádrové stupně, později přidal ještě další. Vznikla tak vůbec první historická pyramida. Celkově má pyramida 6 pater a je vysoká 60 metrů.

Lidé za pyramidami jezdí nejčastěji do Gízy, kde mohou obdivovat Cheopsovu pyramidu, která je největší. Dále je tu také Rachefova pyramida a Menkareova. Ovšem ten, kdo si bude chtít vychutnat pohled na Džoserovu pyramidu, musí zajet do jiné lokality, konkrétně do Sakkáry, která byla vybrána jako místo vybudování této světové památky.

Kromě pyramidy si nechal Džoser také vybudovat symbolickou hrobku v Abydosu, což je královské pohřebiště. Nechal také vybudovat chrámy, ochranné zdi a pevnosti. Přestože se zasloužil o rozkvět tehdejšího hlavního města Mennoferu, nejsou o něm dále známy nějaké podrobnější informace. Jeho život je pro egyptology tak dále výzvou v bádání.

Anketa

Navštívili jste některou z egyptských pyramid?
Ano, v jedné jsem byl/a. Doporučuju.
28,6 %
Ano, ale nijak mě to neoslovilo.
0 %
Ještě ne, ale určitě bych se jednou chtěl/a podívat.
71,4 %
Ne, tohle mě nijak neláká.
0 %
Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz