Hlavní obsah
Zdraví

Darování orgánů – základní fakta, darování orgánů během života, ale i po něm

Foto: ArtPhoto_studio, www.freepik.com

Špatná funkce některých orgánů může člověka zahnat do úzkých. V případě párového orgánu se člověk modlí, aby druhý orgán z páru fungoval tak, jak má. V případě nepárového orgánu je to složitější a žadatel o orgán musí být zařazen do čekací listiny.

Článek

Základní fakta o darování orgánů

Darování orgánů je po právnické stránce ukotveno v zákoně č. 285/2002 Sb. O darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů. Podle toho je darování orgánů v České republice dobrovolné a bezplatné. Je důležité upozornit na fakt, že se jedná o darování orgánů, nikoliv o prodej lidského orgánu, ten je zakázán, dárce nesmí mít z darování orgánu prospěch. Co se týče financí, osoba, která zajistí zemřelému dárci pohřeb, obdrží příspěvek ve výši 5.000 Kč.

Pokud se nechcete za jakéhokoliv důvodu stát dárcem orgánů (buď všech, nebo třeba jen některých konkrétních), je nutné vyplnit formulář, prostřednictvím kterého se přihlásíte od Národního registru osob, nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů. V případě, že toto neučiníte, je automatický předpoklad, že se po smrti stanete dárcem orgánů.

Foto: freepik, www.freepik.com

Srdce

Darování orgánů během života

Darování orgánu žijícího dárce podléhá určitým pravidlům. Dárce může darovat párový orgán, příp. játra, která nejsou párová, ale jako jediná se umí zregenerovat. V případě, že dárce chce darovat konkrétní orgán blízkému, musí dárce vyjádřit svůj souhlas, že se sám za sebe rozhodl a je o všem informován. Pokud ovšem chce darovat orgán někomu, kdo není jeho blízkým (např. kolega, kamarád), je nutné, aby zasedla etická komise, která darování schvaluje.

Komise je tvořena 5 členy, kterými jsou lékaři, klinický psycholog a právník. Alespoň tři tito členové nesmí být v zaměstnaneckém poměru s poskytovatelem zdravotních služeb, který provádí odběr dotyčného orgánu.

Foto: ArtPhoto_studio, www.freepik.com

Operace

Komise poté posuzuje žádost o udělení souhlasu žadatele. Žádost musí obsahovat informace o zdravotním stavu dárce, příjemce, kopii poučení a informovaného souhlasu, kopii vyjádření dárce a lhůtu, od které musí komise vyjádřit svůj souhlas nebo nesouhlas.

Co lze darovat během života a po smrti

Kromě orgánů lze darovat i tekutiny, takže samozřejmě můžete darovat krev, krevní plazmu, kostní dřeň. Další možností je také darování vajíček.

K orgánům, které lze darovat, se řadí ledviny, plíce, střeva, kůže, rohovky, příp. srdce. Samozřejmě, že plíci nebo ledvinu můžete darovat během života, stejně tak část jater nebo třeba slinivky, ale u ostatních se předpokládá darování až po smrti.

Darování těla na vědecké účely

Kromě darování orgánů je také možné darovat své tělo na vědecké účely. Je tedy možné, že po smrti vaše tělo poslouží jako praktická pomůcka pro výuku mladých lékařů. Stejně, jako je málo dárců krve, je také málo darovaných těl. Někteří lékaři upozorňují, že je možné při výuce využít 3D modely a další počítačové technologie, ale skutečné tělo je nenahraditelné.

Aby bylo možné darovat své tělo k vědeckým účelům lékařského zařízení, je potřeba u daného zařízení podepsat souhlas a zajistit úředně ověřené podpisy. Jeden z dokumentů poté poskytne dárce svému lékaři, popř. někomu z rodiny. Má také mezi doklady i kartičku, na které je uvedené, že dárcovo tělo má být poskytnuté k vědeckým účelům daného zařízení. Zařízení poté zajistí jeho převoz. Ne vždycky zdravotnický ústav tělo přijme. Není možné, aby tělo bylo využito k vědeckým účelům, pokud před smrtí dárce trpěl infekčním onemocněním, zemřel násilnou smrtí, nebo u něj byla nařízena pitva. Pokud je tělo využito, je poté zpopelněno. Pokud si to dárce přál, může být rozptýlen, anebo je urna s jeho zpopelněnými ostatky předána rodině. Ta má na její vyzvednutí lhůtu 1 roku.

Jaký máte názor na poskytnutí těla k vědeckým účelům? Daroval/a byste orgán někomu úplně cizímu?

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz