Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak za dob covidu - nevycházejte po večerech ven. Když nejsou města bezpečná

Foto: freepik, www.freepik.com

Ne, že by už před covidem neměl člověk tendenci se po večerech toulat prázdnými ulicemi a riskovat nevyžádaná střetnutí s cizími lidmi. Cizinci, opilci a jiní, co se rozhodli si zpestřit večer. Ale nyní je to opravdu o život.

Článek

Dříve celkem ještě bezpečná procházka

Ještě několik let dozadu se člověk občas rád procházel večerními ulicemi ve větších městech, užíval si atmosféru osvícených budov, poslouchal šumění vody a kochal se pohledem na noční nebe s hvězdami. Atmosféru maximálně narušila projíždějící auta, která troubila na ostatní, aby se do cíle dostala co nejdříve. Hojná návštěvnost festivalů a koncertů, po kterých se ve skupinkách odcházelo do domovů a cestou se lidé ještě bavili o tom, co se jim líbilo a na co se těší.

Ne, že by už v té době nebylo na denním pořádku, že by se občas objevil někdo, kdo by nenarušil atmosféru ,,vlastním koncertem“, posilněný alkoholem, možná i cigaretkou. A aby dodal svému vystoupení šťávu, neváhal pokřikovat na ostatní oplzlé řeči. Sice je to kolemjdoucím zcela určitě nepříjemné, ale u jednoho člověka by se to ještě dalo snést. S trochou štěstí mu člověk ujde a bude mít klid.

Doba covidová mění společenské zvyky

S příchodem covidového období, kdy se měnila pravidla, nastal s procházkami mírně utrum. Ve skupinkách se po večerech lidé scházet nemohli kvůli možné nákaze, navíc do 21:00 hod. museli již být všichni doma. Lidé nemohli cestovat, rušily se lety, komplikace pomalu nastaly i v dojíždění za prací – jedeš z kraje do kraje? Tak dokaž, že to je opravdu nutné.

Festivaly do určitého počtu lidí, jinak zákaz, nošení roušek v obchodech a v místech s větší koncentrací lidí. No, co si budeme povídat, s trochou sarkasmu bych dnes strašně ráda nařídila roušky některým opilým pouličním pěvcům, možná rovnou náhubky na psy, protože se to nedá poslouchat. Ale tato opatření byla potřeba kvůli možnému přenosu covidu, takže to mělo své opodstatnění. Ovšem nasadit někomu roušku kvůli tomu, aby svým stavem neobtěžoval ostatní, to už je jiná věc, tomu zabránit nelze, pouze tiše přetrpět.

Když už musí ,,zpívat“, tak dobře, ale ať neobtěžují své okolí, ve kterém tímto svým projevem nevzbuzují úplně pocit bezpečnosti. Člověk musí poté obcházet všemi možnými uličkami takové lidi, nebo začít utíkat, aby byl co nejdál od nich. Za bílého dne se to ještě dá snést, ale večer? To, aby se bál vytáhnout nohu z domu.

Foto: master1305, www.freepik.com

Muž s alkoholem

S příchodem cizinců stav nejvyšší pohotovosti

Předestírám, že proti cizincům nemám jedinou námitku, pokud se chovají ohleduplně, dodržují pravidla země, do které přišli a neohrožují svým chováním okolí. Pokud si chtějí užít zábavu, proč ne? Zajít si popít s kamarády, užít si večerní kino, nebo se zúčastnit festivalu. V ničem z toho nevidím problém, dokud se ovšem toto celé nezvrhne v nepovedenou akci. Tím míním povalující se cizince (ale zdaleka nejen je, ale i lidi bez přístřeší), jak po večerech pokřikují na ulicích města, lavičky jsou v obležení a lidé se jim zdaleka vyhýbají.

Nejhorší je, že když jiní lidé napomenou tuto občas problematickou menšinu, často se nesetkávají s pochopením a omluvou za chování, nýbrž vyhrožováním, ne-li přímo útokem na vlastní osobu. Jsou sice mezi námi tací, kteří se nebojí ozvat a zasáhnou, ovšem poté už vědomě riskují, že nejspíš jejich další kroky povedou do nemocnice, nebo možná přímo na hřbitov. Je smutné, že i když se občané pohybují ve svém městě, kde se narodili, popř. kde bydlí celý život, pomalu se musí bát při jakémkoliv pohybu v něm. Není divu, že někteří se rozhodnou se z města odstěhovat.

Mezi možná opatření, která by mohla poněkud snížit vysokou míru nebezpečnosti ve městě, je nasazení policejních hlídek, které ale nejspíš také nedokážou být všude, nebo z různých důvodů nemůžou zasáhnout. Další možností by mohlo být alespoň dočasné zavření nočních podniků, kde jsou k dispozici i herny. Přece jen taková místa jsou těmito lidmi vyhledávána a shromažďuje se tu nejvíce lidí. Ovšem dočasné uzavření těchto podniků znamená zase výpadek příjmů pro provozovatele. A otázka je, zda by něco takového bylo nařízeno z důvodu bezpečí lidí.

Foto: freepik, www.freepik.com

Hrací automat

Na závažnosti situace přidávají i informace z médií, ať už internet, nebo zprávy v TV, jak jsou v nejrůznějších městech lidé napadání opilci a lidmi z okolních států. Člověk si nechce ani připouštět, že tu jde už opravdu o život. Když ale skončí člověk v nemocnici s mnohačetným pobodáním, nebo dokonce na následky zranění zemřel, je to už na pováženou. Nikdo neví, kdo na něj kde zaútočí. Nezbývá, než v případě účasti na společenských akcích po večerech jet domů taxíkem, nebo chodit po skupinkách namísto toho, aby si člověk užíval klidných ulic svého města. Má totiž větší pravděpodobnost, že se domů dostane živý.

Anketa

Chodíte ve večerních hodinách sami po městě (např. po večírku, nebo kině)?
Ano, jdu. Vždy s sebou ale mám po ruce prostředek k sebeobraně (pepřový sprej atd).
12,5 %
Ano, jdu. Většina večerních akcí, kterých se účastním, se koná v krátké pěší vzdálenosti od mého bydliště, takže ten kousek si dojdu sám/a. Po příchodu pouze ostatní informuju, že jsem došel/a.
6,3 %
Ne, vždy se s někým domluvím a jdeme společně, popř. si zajistím odvoz. Zbytečně neriskuju.
81,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 16 čtenářů.

Zdroj:

Osobní názor autorky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz