Hlavní obsah
Lidé a společnost

Když teprve smrt odhalí skutečnou identitu. Z příběhu Suzanne Sevakis mrazí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: karlyukav, www.freepik.com

Navštěvujete stejný ročník základní školy, jste nejlepšími přáteli, svěřujete si svá tajemství. Později se vaše cesty rozejdou a po letech svou kamarádku uvidíte v televizi, kde je o ní reportáž. A zjistíte, že je všechno vlastně úplně jinak.

Článek

Obyčejná vražda? Vůbec ne

Když v dubnu 1990 jedou v noci tři muži v pickupu přes Oklahoma City, netuší, že se jim ta noc zaryje do paměti. Během jízdy totiž podél silnice spatří rozházené věci, za kterými o kousek dál spatří bezvládné tělo mladé blondýnky. Vypadá to, že ji srazilo auto a ujelo. Okamžitě přivolají rychlou pomoc. Záchranka převáží ženu do nemocnice, kde se přijde na to, že má po celém šrámy, modřiny, vše odpovídá dlouhodobému násilí. Ačkoliv se lékaři snaží ženě zachránit život, nepodaří se jim to a žena zemře. Ovšem to je teprve začátek dlouhého spletitého příběhu, jehož rozuzlení je více než neuvěřitelné.

Žena je identifikována jako Tonya Hughes, pracující v pánském klubu jako striptérka, má výrazně staršího manžela Clarence a dvouletého syna Michaela. Alespoň v tom domnění všichni, co dotyčnou znali, žijí. Že je její manželství s výrazně starším mužem dost podivné, že se synem nesmí chodit nikam sama, to vše zavání dost velkým podezřením. Po snaze informovat Tonyinu matku o úmrtí její dcery vypluje na povrch další informace – žena, která zemřela v nemocnici, není Tonya Hughes. A syn Michael, který zůstal u svého otce, se také nikomu nepozdával. Nemluvil, dával najevo, že u táty být nechce. Jako by se ho bál.

Po angažování sociálního odboru byl Michael umístěn do pěstounské péče k manželům Berle a Ernestu Bean. Občas se vztekal, ale jinak byl jako každé dvouleté dítě. Jeho otec Clarence měl povolené návštěvy, snažil se získat chlapce do péče, ale vždy, když k němu měl Michael jít, odmítal a říkal: ,,Zlej chlap.“ Na radu okolí byly provedeny testy otcovství, které dál zamotávaly případ. Ukázalo se totiž, že Clarence není Michaelův biologický otec. To znamenalo ihned zrušit povolení návštěv a zbavení rodičovských práv.

To ovšem Clarence nezastavilo a jednoduše pod pohrůžkou smrti Michaela unesl ze třídy i s ředitelem. Ředitel byl později nalezen v lese, spoutaný a uvázaný ke stromu. Rozjelo se velké pátrání a byl prohlédnut i spis Clarence Hughese, který se vydával za otce uneseného chlapce. A jako by těch záhad nebylo dost, přibyla další. Číslo sociálního pojištění, na které byla zřízena životní pojistka Tonyi Hughes, nepatřilo Clarenci Hughesovi, ale Franklinu Floydovi. Ani Clarence nebyl tedy tím, za koho se vydával. Použil za svého života několik falešných identit. Jeho jméno si však pracovníci FBI prověřili a zjistili, že byl v minulosti ve vězení. Takže vzhůru na trestní rejstřík, který měl opravdu bohatý. Únos, loupež v bance, přepadení. Ve vězení si pobyl deset let, byl propuštěn a stal se jistým ,,odborníkem na útěk“. Za spáchání dalších trestných činů už se do vězení nedostal, spravedlnosti unikal s falešnou identitou.

Později byla v televizních obrazovkách vysílána reportáž o zavražděné Tonye, ve které poznala matka jedné z Tonyiných spolužaček Sharon Marshall. Takže zavražděná má novou identitu stejně jako její otec, nyní Warren Marshall. Nově pojmenovanou Sharon si spolužáci ze školy pamatovali dobře. Ovšem měli divný pocit z jejího otce. O něm se později dozvěděli, že to měl být Sharonin manžel, ne otec. Její matku nepoznali, údajně zemřela při nehodě na mostě, když byla Sharon ve druhé třídě na základní škole. Sharon měla zakázáno telefonovat, pokud nebyla s někým domluvená a během přítomnosti svého otce vždy znervózněla. Celá situace se ještě více zkomplikovala, když Sharon zjistila, že je těhotná.

Nový život někde jinde

Sharon se s otcem usídlila v domě v Tampě na Floridě. Díky kontaktům se dostala do zábavního klubu, kde si za několik zatancování ve večerních hodinách mohla odnést větší hotovost. Ovšem Sharon se nabízela mužům, nabízela jim sexuální služby. Později přiznala, že ji k tomu navedl otec. Další podivnost v jejich vztahu – otec nutí dceru k takovým činnostem?

Nový život s sebou přináší nové přátele, ovšem Sharon s otcem téměř žádné neměli. Sharon se pouze přátelila s dívkou Cheryl, která bydlela poblíž a chodila k nim často na návštěvy. Byla také účastnicí nahrávky, když si ji a Sharon Waren nahrál při tanci na pláži, pouze v plavkách a bez horního dílu. Cheryl později vypověděla jiné tanečnici klubu, kde Sharon pracovala, že byla otcem Sharon pobízena k pohlavnímu styku. Ten odmítla a rázem zjistila, že otec Sharon dokáže být agresivní.

Spolužačka Sharon dokonce uvedla, že když byla u Sharon na návštěvě a mohla u ní přespat, Sharonin otec vtrhl k nim do pokoje s pistolí v ruce a křičel. Poté odešel. Zatímco spolužačka byla vyděšená, Sharon se jen usmála a otcovo chování omlouvala, že to nic není. Později se ovšem její otec vrátil, spolužačku přiměl lehnout si a zakrýt si obličej, načež Sharon znásilnil.

Foto: Florida Department of Corrections, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Franklin_Delano_Floyd.jpg

Franklin Floyd

Během vyšetřování Franklinovy minulosti dostala vyšetřovací služba tip od člověka, který v minulosti Franklina znal. Ukázal fotku, na které byl Franklin i s tehdy zhruba pětiletou Sharon. Smutnou, malou holčičkou, která se neusmívala. Podle znalců vykazovala známky týrání. Byla také sestavena časová osa, kdy se odhadovalo, ve kterém roce se Sharon mohla narodit a kdy byl Franklin ve vězení. Data nesouhlasila, vyšetřovatelům vycházelo, že Sharon se narodila v době, kdy její domnělý otec byl ve vězení, nemohla být tudíž jeho. Z údajného Sharonina otce byl nyní spíše únosce, vzhledem k jeho minulosti to bylo více než patrné. K tomu se zjistilo, že i Sharon měla v minulosti různá jména. Takže nyní už si nikdo nemohl být jistý ani jménem Sharon.

Jak najít někoho, kdo mění identity?

Najít Franklina Floyda, který byl na útěku, se jeví jako dost náročný úkol. Bylo ale třeba ho najít, už kvůli malému Michaelovi. Proto se do případu vložili další vyšetřovatelé, kteří se rozhodli najít jej podle toho, jaká byla jeho minulost. Jelikož se stěhoval do různých států a měl doklady na několik jmen, vydali výstrahu pro případ, že by někde byl obnoven jeho doklad na jednu z uvedených identit. Po nějaké době se povedlo, cíl je v Kentucky. Obnovení řidičské licence na jméno Warren Marshall. Spravedlnost si dojela zatknout svého zločince.

Ačkoliv nebylo možné prokázat Sharoninu vraždu, Warren byl obviněn z ohrožování a násilných trestných činů. Odsuzen byl nepodmíněně k padesáti dvěma letům vězení. Do toho se zjistilo při ohledání auta ředitele, který byl tehdy uvázán ke stromu, že je v něm zespoda připevněno několik pornografických fotografií. Byla na nich Sharon a další neznámá dívka, která byla nalezena mrtvá a smrt měla opravdu násilnou. Později se zjistilo, že šlo o Cheryl.

Jenže nadále tu zůstávala velká záhada. Kdo je ve skutečnosti Sharon Marshall? Co se stalo s Michaelem? Odpověď na tyto dvě otázky měl pouze Warren. A ten byl ve vězení. Jak z něj odpovědi dostat? Jednoduchým způsobem – dopřát mu trochu ,,popularity“ a napsat o něm knihu. Což znamená s ním udělat rozhovor. Pak se rozmluví. A že tedy mluvil. Ke knize Krásné dítě, jenž popisovala život Sharon, se Warren rozpovídal o tom, jak byl umístěn do dětského domova, protože matka péči o něj nezvládla. Šikana a násilí, kterému byl dle svých slov vystaven, z něj ve výsledku udělala to, čím se stal později, tedy násilník, tyran, člověk s narušenou osobností, vrah. Po vydání knihy se autorovi dostalo několik emailů s dotazy na Sharon, spoustu lidí chtělo vědět, jaká je pravda, jak to doopravdy bylo. Jelikož sám autor se nedozvěděl, co se Sharon stalo, byli čtenáři zklamaní. Ovšem ještě nenastal konec příběhu.

Nastává průlom

Rok po vydání knihy se autorovi ozvala mladá žena jménem Megan, která mu sdělila, že je Sharonina biologická dcera, která podstoupila testy DNA. Nové vodítko v případu. Zjistilo se, že Sharon byla celkem třikrát těhotná, ale nechala si jenom prostřední dítě, syna Michaela. První dítě bylo dáno k adopci a třetí dítě, jímž byla Megan, taktéž. Kniha o její matce jí vnesla nová fakta do života, něco by raději ani nevěděla.

Kniha a spis o Michaelu Hughesovi, kterého se všichni snažili najít, ale pro neúspěch byl případ odložen, ,,přistál“ na stole pracovnice Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti. Té v případu pomohl výrazně Joe Fitzpatrick, který spis pročetl již v minulosti a podílel se na řešení případu. Znovu bylo potřeba promluvit si s Floydem. To si vzali na starosti dva agenti FBI, kteří jej vyslýchali. Nebo spíš pouze poslouchali, Floyd vyprávěl příběhy a přeskakoval z jednoho tématu do druhého. Kde nepomůže jemnost, pomůže trochu síly. Agenti na Floyda přitlačili, až se nakonec sesypal a při opakované otázce, co se stalo s Michaelem, sdělil, že ho zastřelil. Dvě rány do hlavy. Naděje umírá poslední, bohužel v tomto případě umřela definitivně, Michael byl po smrti. Stále se ovšem nabízela otázka Sharonina skutečného původu. Tady opět pomohlo Floydovo ,,vypovídání se“, jelikož mluvil před agenty o svém minulém životě, kde všude byl, kde pracoval a že se seznámil s ženou jménem Sandy, jenž byla zrovna v té době v těžké situaci, protože jí byly odebrány její tři děti. A tehdy byla položena klíčová otázka vzhledem k Floydově minulosti. Dotaz na jeho jméno v té době bylo dalším klíčovým průlomem. Zmínil totiž jméno Brandon Cleo Williams. Toto jméno předtím nikde nefigurovalo.

Rozpovídal se o Sandy, o jejích třech dcerách, datu a místu jejich narození. Při detailním zjišťování, kdo byly ony tři dcery a která byla nejstarší, odvětil, že ,,to je ta, na kterou se vyptáváte“. Nejstarší dcerou oné Sandy, kterou si vzal, byla Suzanne Marie Sevakis, později ona záhadná Sharon Marshall.

Biologická rodina Suzanne

Po zjištění, kdo je ve skutečnosti Sharon, byla zjištěna totožnost jejích rodičů, ti stále žijí. Sandra Brandenberg a Clifford Sevakis. Vztah mezi nimi začal již na střední škole, po jejímž ukončení se vzali. Sandra několik měsíců nato otěhotněla, mezitím ovšem musel Clifford do války ve Vietnamu a ona zůstala sama. Clifford se na týden mohl podívat domů, to už bylo Suzanne půl roku. Musel ale zpět do války, po jejímž konci se vrátil domů, ale Sandra již byla ve vztahu s jiným mužem a s Cliffordem se rozvedla. Porodila další dvě holčičky, Allison a Amy. Přestěhovala se s nimi, ovšem život jí zkomplikovalo tornádo, které jí zničilo přívěs, ve kterém s rodinou žila. Z toho si odnesla posttraumatickou poruchu, nebyla schopna se o děti postarat. Ty jí nakonec ,,sociálka“ odebrala, což Sandru zničilo.

V té době pak potkala Brandona, který jí nabídl pomoc a pomohl jí získat děti do péče. Ovšem Sandra poznala v jeho chování, že to nebude nic dobrého, jelikož jí vyhrožoval a choval se násilnicky. Chybou při placení v obchodě, kde chtěla nakoupit dcerám pleny, se Sandra dostala na měsíc do vězení, čehož Brandon využil a všechny tři dívky unesl. Dvě z nich, Allison a Amy odvezl do sirotčince, Suzanne si ponechal. A jak už víme, následoval únos, ,,výchova“ , manželství a smutný konec.

Zdroje:

Netflix dokument – Ta dívka z fotky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz