Článek
Trochu oční fyziky
Lidské oko se skládá z několika čoček, které mají každá jinou mohutnost. Skrze tuto soustavu čoček člověk přijímá v podobě paprsků světlo z vnějšího prostředí, které vnímá. Tyto paprsky jsou lámány tak, aby směřovaly do jednoho místa. Pro dokonalé vnímání obrazu je potřeba, aby se paprsky v obou očích, resp. čočkách lámaly tak, aby byly v souhře a mozek mohl vnímaný obraz, který je okem přijímán, spojit v jeden celek.
Tato schopnost vidění se rozvíjí již po narození. Aby vše správně fungovalo, musí se již v průběhu těhotenství správně fyzicky vyvíjet oko dítěte, dále je třeba správný ohyb světelných paprsků na obou očích, působnost zorných polí, zraková dráha bez jakéhokoliv narušení, oční svaly a funkce mozku. Pakliže je všechno toto splněno, člověk vidí bez problémů.
Strabismus neboli šilhání
Ke strabismu neboli laicky řečenému šilhání dochází v momentě, kdy oči nesměřují současně k danému objektu. Zkrátka každé oko ,,bere jinou dráhu“.
Strabismus se dá dělit z pohledu příčiny vzniku na dvě skupiny
- Strabismus konkomitující – v podstatě se jedná o to, že svaly, ve kterých je oční koule uložena, jsou v pořádku, zde je narušena spolupráce v mozku; objevuje se nejčastěji u dětí v prvních 2 letech
- Strabismus inkomitantní – tady již nejsou v pořádku svaly, ty nefungují tak jak by měly; typické je to spíš pro dospělé, svaly můžou mít nervovou poruchu, anebo je jejich funkce narušena obrnou
Dále strabismus můžeme dělit dle směru
- Strabismus šilhavý – osa oka směřuje ven
- Strabismus rozbíhavý – osa oka směřuje dovnitř
Pokud obě oči nejsou rovnoběžné, dochází ke dvojitému vidění. Šilhat může člověk buď jedním okem, anebo oběma. Mozek se s takovým stavem může vypořádat tak, že buď zcela potlačí příjem obrazu u šilhavého oka, dále tupozrakostí, tedy sníženou schopností přijímat obraz u daného oka, anebo si mozek vytvoří bod obrazu na místě, kde se nevyskytuje. Šilhavé oko nedokáže paprsky, které přijímá, dopravit co bodu nejostřejšího vidění, mozek tedy vytvoří bod poblíž.
Jak poznám strabismus
Často lze pozorovat změny v pohybu očí, dotyčný si také může stěžovat na dvojité vidění. Lidé se strabismem můžou vidět obraz něčeho reálného, co se v prostoru nenachází.
Léčba strabismu
Je možné zvolit léčbu konzervativní anebo chirurgickou. Konzervativní léčba spočívá v použití speciálních skel, která lámou paprsky tak, že putují k místu nejostřejšího vidění, takže oko již nemusí šilhat
Chirurgická léčba spočívá v úpravě svalů okolo šilhavého oka a mění délku tak, aby se oko ,,správně nastavilo.“
Anketa
Zdroje: