Hlavní obsah

Muréna disponuje druhou čelistí, kterou při útoku vysune. Slizká hadovitá ryba bývá postrach rybářů.

Foto: Diving Canary Islands, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0, Wikimedia Commons

Muréna připomíná mořského hada se silným tělem, jehož kůži pokrývá toxický sliz. Jde však o rybu, která dokáže člověka kousnout. Kromě toho má k dispozici i speciální druhou čelist, kterou při útoku vysune.

Článek

V mořích a oceánech žije bezpočet živočichů a každý druh se přizpůsobil svému prostředí a vyvinul si jedinečné vlastnosti a schopnosti, díky kterým dokáže přežít a rozmnožit se. Někteří živočichové jsou pro nás neškodní, jiní nás těší svojí krásou, o některých nevíme téměř nic a někteří nás mohou ohrozit i na životě, nebo mohou být alespoň zdraví nebezpeční. Murény patří do poslední skupiny a i když případů, kdy napadly člověka, není nějak extrémně mnoho a většinou jde jen o bolestivé kousnutí, zažít jejich útok by chtěl jen málokdo. Mají totiž neuvěřitelně silný stisk a dokonce i speciální druhou čelist. Vyhnout se jí nemusí být snadné - bývá skryta v temných úkrytech a zaútočí, když se přiblížíte příliš blízko.

Foto: Tylwyth Eldar, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0, Wikimedia Commons

Muréna obecná

Muréna obecná (Muraena helena)

Svým vzhledem připomíná tlustého hada, nebo ještě lépe, slizkého úhoře. S nimi patří do společného řádu „holobřiší“ a je jim tedy poměrně blízce příbuzná. Nejvíce je rozšířená ve Středozemním moři a dále ve východním Atlantiku. Celkově je murén přes 200 druhů, ale poblíž evropského pobřeží žijí pouze dva druhy.

Jde o samotářsky žijící rybu, která preferuje skalnaté dno, kde může najít množství úkrytů v podobě dutin, podmořských malých jeskyní nebo mezi korály. Pohybuje se od minimální hloubky až po 800 metrů, své teritorium si bedlivě střeží a vůči narušitelům je agresivní. Její tělo měří až 1,5 metru a váží kolem 15 kg, ale jiné druhy murén mohou být velké až neuvěřitelné čtyři metry. Tělo je tmavé barvy s odstínem hnědé nebo šedé, bez šupin, pokryté slizem, který je mírně toxický. Dříve se myslelo, že je ryba jedovatá a při kousnutí vpraví do těla oběti jed, ale podle nejnovějších poznatků tomu tak není.

Během dne bývá skryta ve svém úkrytu a odpočívá, na lov se vydává se soumrakem. Její kořistí jsou různé druhy ryb, korýši, ale i menší hlavonožci. Nepohrdne ani mršinami. Je však tak sebevědomá, že neváhá zaútočit třeba i na žraloka stejné nebo trochu větší velikosti. Její stisk čelistí je tak silný a zuby smrtící, že žralok mnohdy nemá vůbec šanci. Natož nějaká menší rybka či jiný živočich.

Murény mají totiž jednu jednu skrytou zbraň kromě silné tlamy plné ostrých zubů. V hrdle mají tzv. faryngeální čelist. To je druhá, menší čelist, která bývá umístěna v hrdle a s největší pravděpodobností se vyvinula z jednoho žaberního oblouku. Murény nejsou jediné ryby, které takovou druhou čelistí disponují, ale zatímco u jiných ryb je pevně umístěná, murény ji dokáží při útoku vysunout. Tato čelist jim umožňuje kořist polykat a nemusí ji nasávat podtlakem jako jiné druhy ryb.

Když muréna zaútočí, chytne do hlavní čelisti nebohou oběť a drží ji velmi pevným stiskem. A zatímco ji drží, vysune z hrdla druhou, menší, ale stejně zubatou čelist, zakousne se jí do těla oběti a následně ji začne zatahovat zpět do jícnu. Kořist si tak posune a může ji spolknout. Člověka samozřejmě nespolkne, ale kousnutí je silné, bolestivé, rána hodně krvácí a také se hůř hojí.

Na videích jsou murény často vidět, jak neustále otevírají a zavírají tlamu, což mnoho lidí přivede k dojmu, že se snaží nahnat hrůzu nebo naznačují kousnutí. Murény to ale dělají kvůli snaze si do žaber nahnat okysličenou vodu, jde pouze o dýchání.

Murény jsou zkrátka nelítostní predátoři, ale rozhodně je nemůžeme podezírat z toho, že by samy vyhledávaly konflikty a ohrožovaly potápěče, rekreační plavce nebo kohokoliv jiného. Kromě toho špatně vidí, takže by pro ně nebylo snadné vyhledávat plavce a útočit. Místo toho mají perfektní čich, kterým se primárně řídí. Jsme to my, kdo zasahuje do jejich přirozeného prostředí, a tak musíme počítat s tím, že se budou bránit.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://zoom.iprima.cz/priroda/murena-zralok-433830

https://en.wikipedia.org/wiki/Mediterranean_moray

https://www.animalfunfacts.net/eels/15-moray.html

https://www.denik.cz/staty-eu/chorvatsko-nebezpeci-more-pisek-ostnatec-rejnok-jak-vypadaji.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz