Hlavní obsah
Zdraví

Namáhává práce u počítače nebo třeba hra na klavír? Otevřené dveře pro syndrom karpálního tunelu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: freepik, www.freepik.com

Přetěžování zápěstí, ať už prací na počítači nebo hrou na hudební nástroj, kdy je zapěstí utlačováno špatnou ergonomií, obvykle končí zdravotním problémem v podobě syndromu karpálního tunelu. Jak se s ním dá bojovat?

Článek

Něco málo k anatomii zápěstí

Každý máme v zápěstí úzkou trhlinu, otvor, který je obklopen kůstkami, jež se v zápěstí nachází. Kromě těchto kůstek také k otvoru přiléhá vaz. Otvorem prochází několik šlach, prostřednictvím kterých ohýbáme prsty. Šlachám dělá společnost ještě středový nerv, který má na starosti citlivost a pohyby ruky. A právě tento nerv může vyvolávat onu bolest.

Foto: freepik, www.freepik.com

Zápěstí

Jak k syndromu karpálního tunelu dochází?

Obvykle k syndromu dochází přetížením, utlačením středového nervu. Může se jednat o výše zmíněnou práci u počítače, kdy je žádoucí práce s myší, nebo ona hra na klavír, příp. také mechanické poškození v rámci úrazu. Nejčastějším předpokladem je tedy stále se opakující pohyb prstů. Syndrom karpálního tunelu může být také součástí onemocnění systému.

Jak se syndrom projevuje

K nejčastějším počátečním projevům syndromu se řadí brnění, mravenčení prstů, popř. jejich pálení. Později dochází ke ztrátě citu na kůži a oslabení prstů, které může i bolet. Může se také dostavit ztuhlost, bolest může člověka rušit i při spánku.

Foto: skladování, www.freepik.com

Bolest v zápěstí

A jde se potvrdit diagnóza

V případě podezření na syndrom karpálního tunelu nastupuje na scénu vyšetření elektromyografií, kdy se zjišťuje vodivost nervu. Pokud se diagnóza potvrdí, lékař ještě zkoumá, jak závažný aktuální stav je.

Pokud je syndrom karpálního tunelu potvrzen, je nutné co nejdříve začít s léčbou. Ta může být chirurgická, ale i konzervativní. Ze všeho nejdřív je pacientům doporučen klidový režim a omezení pohybu zápěstí. Toho se většinou dosáhne i aplikací sádry, anebo ortézy, která zabrání možným nežádoucím opakovaným pohybům. Pomoci mohou i studené obklady, jež ochladí postižené místo. Pacient také může užít protizánětlivé léky.

Vyvarovat by se měl pacient nadměrné konzumaci soli, která může zvýšit výskyt otoků díky zadržené vodě v těle.

Pomoci by uměl také vyškolený fyzioterapeut, který může aplikovat nervovou stimulaci, ukázat vhodná cvičení, příp. jinou terapii, která pomůže od bolesti.

Když konzervativní léčba nepomůže…

Pokud nepomůže výše uvedené a stav se zhoršuje, přikročí se k chirurgické léčbě. Ta spočívá v zákroku, při kterém dochází k proříznutí vazu v zápěstí. Tím se uvolní šlachy a nerv, které se v tunelu nachází. Po operaci pacient dochází k lékaři na kontrolu, zda se hojí rána správně. Dále je vhodné postižené místo masírovat, aby došlo k lepšímu prokrvení.

Nutné je udržovat ránu v čistotě, aby nedošlo k infekci. Nadále dodržovat klidový režim. Můžou se objevit modřiny, či otok, ale do několika dní obvykle zmizí.

Anketa

Máte zkušenost se syndromem karpálního tunelu?
Ano, mám, již zažil/a.
100 %
Ne, nemám.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Zápěstí
Karpální tunely

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz