Článek
Co jsou zač?
Papuchalkové jsou druhem mořského ptáka, pocházejícího z čeledi Alcidae. Papuchalk obecný (latinsky Fratercula arctica) je lokalizován v zemích, jako je Grónsko, Island, Irsko, Británie a další země. Nejčastější lokalitou ze všech zemí je zmíněný Island. Hodně jeho zástupců ubývá, je tedy veden jako zranitelný druh.
Při plavání se pohybuje po hladině, jeho potravou je zooplankton (jednobuněčné a vícebuněčné organismy), malé ryby a krabi. Loví je pod vodou, hábe se pomocí křídel, které slouží jako podmořský pohon.
Jak vypadají?
Hřbet papuchalka je černý, stejně jako koruna. Na tvářích má šedé skvrny, spodní část těla je bílá. Zobák má červenočerný, nohy má oranžové.
Rodinný život papuchalka
Podzim a zimu tráví v chladných severních mořích, na jaře se vrací na pobřeží, aby se uhnízdil. Hnízdo si staví v koloniích na vrcholku útesu, kam do nory, kterou si vyhrabe, naklade jedno vejce. Inkubační doba je zhruba 45 dní. Stejně jako u jiných zvířecích rodičů i zde jsou role rozdělené – samec obhospodařuje hnízdo, samice se věnuje potomkovi, aby mu nic nescházelo.
Do papuchalkových nepřátel patří racci nebo např. skua arktická a další větší druhy ptáků. Ohrožení papuchalci se buď ukryjí do svých nor, příp. sletí k moři. Pokud jsou chyceni, na řadu přichází jejich drápy a zobáky, kterým klovou.
Zdroje: