Článek
Indiánský náčelník a hrdina miláčkem národů
Ačkoliv ho do hereckých nebes vynesla popularita role indiánského náčelníka kmene Apačů, on sám o roli původně zase až tak moc nestál. O dílech Karla Maye do té doby neslyšel, ačkoliv knižní předlohy indiánského hrdiny byly známé všude možně. I tak si ale tento francouzský fešák, celým jménem Pierre Louis Baron de Bris, nakonec vše promyslel a zásluhou filmového agenta, své manželky a faktu, že si v plánovaném westernu zahraje i Lex Barker, roli přijal. S hercem se pak spřátelil.
Ačkoliv filmy vznikají na základě knih, které bývají smyšlené, literární předloha Vinnetoua se držela faktů. Postačilo pozměněné jméno a jiný kmen, Vinnetouova postava ale vycházela z předlohy skutečného apačského náčelníka Cochise, který žil v letech 1805-1874. Nevelel kmeni Meskalerů, ale Čirikavů. Apačové se v oblasti Severní Ameriky, kde byli rozšířeni, členili do několika kmenů – Západní Apačové, Navahové, Čirikavové, Lipanové, Tindeové, Apačové z plání a další kmeny.
Ztvárnění indiánského náčelníka se Pierrovi povedlo naprosto dokonale. Stal se megahvězdou, společně s dalšími herci, kteří v seriálech ztvárnili další postavy. Dalo by se říct, že započala indiánská éra, kdy děti pobíhaly s improvizovanými luky a šípy a hrály si na indiány. Do popředí také vstoupila ničím nenarušená příroda, vodopády, kde se herci v rámci seriálových scén dostali a mohli si tak užít podvodní boje, popř. obdivovat krásy jeskyní a jiných lokalit, kde natáčeli.
Poslední výstřel pro Vinnetoua, který tím posledním zřejmě nebyl
Nejedno oko zažilo záplavu slz, když Vinnetou v díle Vinnetou a poslední výstřel následkem zasažení kulkou umírá. Tato scéna emočně zasáhla spoustu fanoušků. Leckdo by mohl dnes říct, že po opuštění kin po promítání tohoto dílu odcházel a pro slzy neviděl na cestu.
Pierre si scény užíval, s Lexem Barkerem si dost rozuměli. Nejvíce se ale přátelil s italským hercem Rikem Battagliou, který na něj ve filmu vystřelil a poslal tak oblíbeného hrdinu do věčných lovišť. I když tímto dílem filmová série o Vinnetouovi končí, Vinnetou se objevuje v dalších dílech, které jdou již mimo původní filmy. Fanoušci mohou být svědky jeho zamilovanosti do indiánky Ribanny z kmeneAssiniboinsů, nebo jeho dalším bojem po boku Old Shatterhanda při ochraně indiánského zlata v Údolí smrti.
Přestože televizní obrazovky ukázaly Vinnetouovu smrt a všichni se tak smilovaným hrdinou rozloučili, myšlenka, že by nakonec přece jen přežil, dala vzniknout filmu s názvem Vinnetou se vrací (na internetu dostupné pod názvem Karl May Winnetous Rückkehr 1998). Ovšem spoustu let po uvedení původních filmů, takže v této roli, kterou Pierre přijal s vizí, že vrátí indiánského miláčka svým obdivovatelům, mu již bylo 69 let. Třebaže spousta lidí oceňovala myšlenku přeživšího náčelníka, ono pomyslnou hudbu a nápad na děj, film už tolik neoslovil.
Ačkoliv Vinnetouovo ,,oživení“ nezpůsobilo takový pozitivní fanouškovský dopad, jak někteří možná čekali, Pierre Brice bude již navždy považován za legendárního náčelníka indiánů, který bojoval proti padouchům a bránil ty slabší. Světová kinematografie bude jemu a spoustě dalším představitelům hlavních a vedlejších rolí ,,vinnetouovské ságy“ vděčná za jeho obrovský přínos do této oblasti.
Osobně můžu říct, že filmy s Vinnetouem jsem viděla jako dítě a byla jsem z nich naprosto nadšená. Moje dětská výbava sice nezahrnovala luk a šíp, zato jsem si dokázala vytvořit spoustu čelenek s pery a dělala si indiánské copánky. Legendární ,,Mayovky“ si u mě vybojovaly své místo a dodnes se na ně příležitostně dívám a vzpomínám na dětské bezstarostné časy. Časy, kdy jsem každý pohyb a slovo filmových hrdinů hltala, zavírala oči, když byl Vinnetou zajat a jásala, když si to v klidu odcválal na koni, někam hodně daleko od padouchů, doprovázen tematickou hudbou a příležitostným západem slunce.
Anketa
Zdroje:
https://www.instagram.com/p/DGLRxxBM4X5/