Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Vy si tady pijete kávu a vyřídíte si občas nějaký papír. O tomhle ta práce není, říká mi pracovnice

Foto: freepik, www.freepik.com

Kávička, dortíček, několik papírů a hurá domů. Takhle spoustu lidí vnímá práci sociálních pracovnic na úřadech a neodpustí si komentáře, že je to relax za jejich peníze. Ovšem realita je někde trochu jinde.

Článek

Kávička možná tak před začátkem pracovní doby

Naštěstí nepatřím mezi dojíždějící, takže snídani stihnu ještě ráno před tím, než se vydám do práce. A jelikož nejsem ani kávičkový typ a radši si koupím ochucenou minerálku, fakt mi nehrozí ani to, že bych si v práci ,,hodila nohy nahoru“ a popíjela kávu. A pokud už si tu kávu někdo dá, tak proto, aby se probudil, a taky proto, že ještě na ni má čas, jelikož ještě nezačala pracovní doba.

Spousta lidí v mém okolí je dojíždějící a do práce radši přijde o půl hodiny dříve, aby se v klidu připravila na daný den. Při té možnosti si kávu klidně udělá a za mě osobně je to v pořádku. I kdyby už pracovala, může si kávu vypít i během práce s dokumenty. Jen nesmí nic polít.

Pro spoustu pracovníků je to takový životabudič, někdo kávu, někdo čaj (osobně čaj piji jen v případě, že se potřebuju zahřát a snažím se předejít nemoci, která by mohla hrozit). Je mi ovšem jasné, že pokud klienti uvidí na stole hrnek s kávou, můžou se jim honit hlavou nejrůznější myšlenky o tom, jak odejdou z kanceláře, zavřou se za nimi dveře a pracovník odloží papíry s hrnkem v ruce a už popíjí. No, kéž by na to měl čas. Ten dotyčný pracovník je rád, že zvládne zadat informace do počítače. A pak potřebuje vyřídit další klienty. Někdy se pak hravě může stát, že nemá ani ten čas na oběd, anebo jí za pochodu. I když tady by se dalo říct, že jíst za pochodu je ještě ok, jiní nemají ani oběd, ani pochod.

A pokud to není papírová práce stylem sepsat dopis a odeslat jej, spousta pracovnic by nejradši ,,papírování“ odložila na dobu neurčitou. Kromě dopisu je nutné zaevidovat každou aktivitu s klientem do několika programů, což zabere dost času, který by pracovnice trávily akčně jinde v terénu, kde je lidé potřebují. Anebo klidně v kanceláři stylem poskytování sociálního poradenství ve formě komunikace s klientem, stav ideál, kdyby to za ně počítač rovnou psal.

Foto: Chrissie

Kancelářská práce

Radši tu akčnost než papíry

Tohle vám sdělí nejspíš každá pracovnice, které se zeptáte, co dělá raději – akční situace, nebo papírování? V této oblasti mnoho pracovníků, kteří radši komunikují s lidmi, poskytují poradenství, radí, kam mají lidé kvůli řešení jejich situace dojít, co kde přesně říct. Telefonickou komunikaci nevyjímaje. Někde je to kombinace počítače a komunikace kvůli potřebným dokladům, v tomto případě vidíte i bonus z práce, která je vidět a spokojeného klienta.

Jiné se naopak vyžívají v tom, že se mohou ,,zahrabat“ do štosů dokumentů, třídit, zapisovat, přidávat úřední razítka a identifikační kódy. Je to pro ně lepší než komunikovat s lidmi, kteří jsou někdy dost nepříjemní a neodpustí si někdy pichlavé poznámky na úřední práci. I když nad tím mávnete rukou, čas od času vás toto zamrzí. Při práci v sociální oblasti je potřeba nebát se komunikace s ostatními, ale zároveň mít i chuť s papírovými dokumenty, které občas dokážou lézt pěkně na nervy, kor, když se hromadí z neustále přibývající práce. Když k tomu dotyčný stihne něco sníst, je to super, ale může se stát, že jídlo zcela vynechá.

No, nevypiju si při práci kafe, dopuji se minerálkou, bolest hlavy dobrovolně podstupovat nemíním. Nohy na stůl si také nedám, i když by mě lákalo mít v kanceláři houpací síť 😊 Někdy bojuji s pokušením zůstat v práci i přes víkend, když se práce nahromadí, aby se vše stihlo. Jenže to by pak člověk opravdu nedělal nic jiného než jen práce, práce a práce. A navíc, vyřídíte jeden stoh papírů a mezitím se vám do několika minut vytvoří další. A vás může jen těšit, že během toho vyřizování papírů pomůžete lidem v jejich obtížné situaci, ať už poradenstvím, nebo psychickou podporou a v rámci svých možností (nejste prezident zeměkoule, nemůžete vyřešit všechno, i když po tom toužíte). A dortík hezky až doma, nejčastěji jako odměnu za zvládnutí krizových situací, kterých je občas víc než dost.

Ano, sociální pracovnice mají kromě terénní práce na vyřízení i stohy papírů, se kterými je klienti často vidí a můžou se domnívat, jak asi vypadá jejich pracovní den. Ale práce úředníků není jen o hromadách tohoto materiálu, u kterého by, s nadsázkou řečeno, občas nejraději spousta z nich podrželo zapalovač. Je to i o práci s lidmi, jen občas není vidět tak, jak by bylo potřeba.

Jakou máte představu o pracovní náplni sociálního pracovníka na úřadě?

Zdroj:

Názor autorky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz