Článek
Za dravou rybou do druhohor
Ještě než planetu Zemi ,,ovládli“ nám známí dinosauři, vystřídalo se na ní několik období, trvajících několik desítek milionů let. A každé období bylo výjimečné pro určité živočichy a organismy, jež v dané době žili. Ať už na souši, nebo ve vzduchu, vodě, případně někde v lesích v podobě rozmanitých rostlin.
Ve druhohorách bylo vlhké klima, vládly vysoké teploty. V teplých dnech mohla teplota vody dosahovat až 41 °C, v chladnějších dnech ,,klesla“ na 38 °C. Milovníci veder by nejspíše zajásali. V celkovém vývoji planety bylo toto období po právu považováno za jedno z nejteplejších období. Během křídy se již objevovaly krytosemenné rostliny, vegetace bujela a byla bohatá na rozmanitou půdu. Z živočichů zatím stále dominovali plazi. Rok tehdy trval 372 dnů, Země se otáčela rychleji a dny byly kratší, i když ne nijak významně.
V případě vodstva nastává rozmach, moře měla větší rozlohu. V mořích se vyskytovali amoniti, ústřice, hvězdice, korály a další organismy. Své místo našli i raci, mravenci a motýli. Co se týče vody, objevili se i různí žraloci a další mořští obyvatelé.

Zkamenělé stromy z období křídy
Na scéně piraňa a mořský ďas v jednom.. ve větším provedení
Alespoň takto působí dravá ryba s vyčnívajícími zuby a svým životním stylem. Je jím Xiphactinus, který obýval pravěké vody před asi 112 miliony let. Nejednalo se o žádnou malou rybu, jakou jsou dnes pirani a mořský ďas, který může měřit až do 1 metru. Tahle paprskoploutvá ,,rybka“ mohla dosáhnout délky od 4 až 6 metrů délky a vážila do 2 tun. Název paprskoploutvá je dán dle charakteristických ploutví, které jsou tvořeny blanami, jež jsou zpevněné paprsky, které vybíhají do stran.
Před touto rybou bylo dobré se mít na pozoru i mimo vodu. Pokud nízko nad vodou letěli ptáci, jejich osud mohl být zpečetěn. Díky ocasu a ploutvím dokázala tato dravá ryba vyskočit dost vysoko nad hladinu, aby zachytila kořist a ukončila její život. Obýval teplejší vody, často se vyskytoval na území dnešní Severní Ameriky.
Zdroje: