Hlavní obsah
Zdraví

Zuby a jejich indispozice: čím vším nás dokážou potrápit? A jak tomu přispějeme my sami?

Foto: lalogargano, www.pixabay.com

Netřeba připomínat, že o zuby bychom měli pečovat stejně jako o kteroukoliv jinou oblast našeho těla. Ovšem návštěvy zubařů patří k těm méně oblíbeným. Co vše nás dokáže potrápit?

Článek

Krátce o stavbě zubu

Asi každý si z hodin přírodopisu o lidské anatomii pamatuje, jak vypadá a z čeho se skládá zub. Nachází se v dutině ústní a je to tvrdý útvar, který slouží k rozmělnění potravy, kterou člověk konzumuje. Tedy alespoň prioritně k tomu. Když je nejhůř, poslouží i k obraně prostřednictvím kousanců. Dospělý člověk má 32 zubů, dítě má 20 zubů.

Lidský zub má tři části – krček, kořenkorunku. Korunka je tou částí, kterou všichni vidíme při pohledu do zrcadla a je pokryta sklovinou. Hmotu zubu tvoří zubovina, která má žlutobílou barvu. Uvnitř zubu se nachází prostor neboli dutina, ve které se nachází zubní dřeň. Do té skrze kanálky pronikají cévy a nervy, kterým ,,vděčíme“ za bolest zubu, hlavně při návštěvě u lékaře.

Poslední věc, kterou je dobré připomenout, je to, které zuby vlastně máme – jsou to stoličky, třenové zuby, špičáky a řezáky.

Foto: Dozenist, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Stoličky

Co vše na nás číhá v dutině ústní?

K stomatologovi na prevenci 1× do roka, při problémech dle potřeby samozřejmě. Ruku na srdce, kdo občas prevenci nevynechal z časové nebo jiné vytíženosti? Ovšem zuby jsou prostě zuby a tu péči potřebují, takže nám to později dají pořádně najevo v podobě bolesti. A buďto jste držáci a bolest vydržíte, anebo uháníte akutně ke svému zubaři s prosbou, aby vás zachránil. A zubař udělá vše možné proto, aby zub dokázal vyléčit a vám ulevil. Může se to povést, ale také nemusí. Co nás vlastně může vše překvapit?

  1. Zubní plak – v podstatě jde o tenkou, téměř neviditelnou vrstvu na zubu, příp. na okraji dásní. Usazují se tu bakterie a enzymy, které odvádí vápník ze skloviny, čímž dojde ke vzniku zubního kazu. Kvůli němu také dochází k uvolnění zubu z dásně, který je jeho působením uvolněn a vypadává. Nejprve je postupně zanícena dáseň, potom dojde na paradontózu. Ukládáním minerálních látek do zubního plaku se později může rozvinout zubní kámen.
  2. Zubní kámen – jak je výše zmíněno, je tvořen z plaku, do kterého jsou ukládány minerální látky a zbytky potravy, kterou člověk rozžvýkal. Nejde odstranit za pomoci kartáčku a zubní pasty, ačkoliv existují speciální pasty, které jsou na zubní kámen určené, ale jsou navrženy spíše proti jeho vzniku. Zubní kámen se odstraňuje pomocí ultrazvuku, nebo je na jeho likvidaci určen nástroj, který používá lékař nebo dentální hygienista. Ze zubního kamene se postupně uvolňují látky, které jsou dost nepřátelské vůči dásním. Ty jsou kvůli nim načervenalé, zarudlé a může dojít k zánětu dásní. Je třeba si uvědomit, že samotný zubní kámen nebolí, to až případný zánět.
  3. Zubní kaz – jedna z nejčastějších příčin návštěvy stomatologa. V podstatě se jedná o to, že je narušena zubní sklovina. Ta je pokryta množstvím bakterií, jenž rozloží sacharidy na kyseliny, které odvápní sklovinu. Je tak proto snížena tvrdost. Zub je tak více bolestivý (více cítí chlad, teplo a další vlivy). Obvykle je na vině vysoký příjem cukrů, sladké a kyselé nápoje, špatná ústní hygiena a životospráva. Pokud máme kaz v začátku, většinou dokáže stomatolog odvrátit situaci od nejhoršího k tomu lepšímu, a zub zachrání. Je k tomu ale potřeba změna hygienických návyků nemocného. Také se doporučuje používat pastu s obsahem fluoridu, jenž doplní potřebné látky pro sanaci zubu. V horším případě je nutné zub odstranit.
Foto: Toothedecay12, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Zubní kaz

Foto: brgfx, www.freepik.com

Vývoj zubního kazu

Kaz se navíc dělí ještě na jednotlivé druhy:

  • Kaz korunkové části zubu – nejčastější, obvykle na žvýkacích plochách zubu (hlavně u dětí a dospívajících), v mezizubních prostorech u dospělých
Foto: DentalCare, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Kaz korunkové části zubu

  • Kaz u krčku – vzniká, když ustupují dásně a odhalí tak povrch zubního kořene
  • Sekundární kaz– tvorba podél okrajů korunek a výplní, pokud je zde větší množství zubního plaku
  • Recidivující kaz – vzniká pod výplněmi nebo korunkami, kde nebylo řádně vyčištěno prvotní ložisko
  • Okluzní kaz – může se objevit na zubu, který je neustále dokola odvápňován, anebo jako sekundární nebo recidivující kaz

4. Parodontitida – zánět, který je lokalizován v oblasti dásní. Parodont (závěsný aparát zubů) je tvořen dásní, ozubicí, cementem a alveolárním výběžkem, což je část horní a dolní čelisti, ve které se nachází zuby v zubních lůžkách. Parodontóza je způsobena mikroorganismy, jejichž hromadění podporuje zubní plak a kámen. Tato nemoc může také dopadnout tak, že dotyčný může ztratit všechny zuby.

Jak s nemocemi bojovat?

Ideální je s nemocemi vůbec nebojovat, ale předejít jim, což občas zní poněkud utopisticky. Základem je prevence u stomatologa, zdravá životospráva, pravidelná ústní hygiena s vhodnými nástroji (správně zvolený zubní kartáček se zubní pastou, pro některé i mezizubní kartáčky, příp. dentální nit). Nevylučuje se ani použití ústní vody.

Anketa

Máte zkušenost s některou z výše uvedených nemocí?
Ano, měl/a jsem problém se zubním plakem.
0 %
Ano, měl/a jsem problém se zubním kamenem.
0 %
Ano, měl/a jsem problém se zubním kazem.
14,3 %
Ano, měl/a jsem problém s parodontitidou.
14,3 %
Ano, měl/a s vícero uvedenými nemocemi.
57,1 %
Ne, naštěstí ani s jednou nemocí zkušenost nemám.
14,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz