Hlavní obsah
Rodina a děti

Příměstské letní tábory. Pro některé rodiny jediná možnost, jak vyřešit letní prázdniny.

Foto: Coloniel

Letní příměstské tábory 2025

Asi každý rodič řeší problém s letními prázdninami. Dva měsíce volno v kuse nedají v práci nikomu, a tak se nabízí jediné. Buď placené nebo neplacené hlídání.

Článek

Letní prázdniny se neúprosně blíží. Děti se na ně těší, ale v rodičích vzbuzují obavy. Jak vyřešit hlídání na tak dlouhou dobu? Ne každý má prarodiče v důchodu a ne všechny babičky a dědečkové chtějí takto dlouhé období v kuse hlídat. Zajímavou alternativou jsou příměstské tábory.

Jak fungují?

Fungují velice podobně jako klasické pobytové letní tábory jen s tou výjimkou, že děti mají zajištěné hlídání a aktivity pouze přes den, kdy jsou rodiče v práci, a ti si je pak po pracovní době vyzvednou. Takže vlastně fungují víceméně stejně jako školky jen s tím rozdílem, že je musí rodič platit v plné výši, ne tedy pouze symbolickým doplatkem, jako je tomu v případě státních školek a že tyto tábory mají velmi omezený počet míst, takže je nutné se včas o ně zajímat a včas se přihlásit. U hodně žádaných táborů ve speciálních lokalitách se doporučuje se o tyto tábory začít zajímat už v lednu, protože jsou místa velmi rychle zaplněny.

Kolik příměstské tábory stojí?

Ceny se odvíjejí podle měst, kde se konají, podle pořadatelů, podle velikosti jednotlivých skupin, podle programu a pochopitelně podle doby, po kterou je o dítě postaráno.

5P tábory z. s. Plzeň

Např. u příměstského tábora, který pořádá „5P tábory z. s. Plzeň“ společně se Sokolem V. a dětskou hernou Tyjátr, je základní cena jednoho termínu na 5 dní za 1 dítě 3 290 Kč. V ceně je zahrnuta kompletní strava a pitný režim po celý den, veškeré vstupy a mimo pestrý program i společné foto. Program je zde podrobně popsán: dětská herna Tyjátr, Hopsina, Jump aréna, bazén, koupaliště Kotynka, besedy (zoo, MP, nevidomí), kreativní činnosti a sporty, dračí lodě, celodenní výlet a jednodenní přespávačka (dobrovolná). V ceně je dále i táborové pojištění.

Je zde možnost využít i sourozenecké slevy, která činí 2 990 Kč. Ještě je tu i 3. možnost slevy v případě 5 a více dětí, pokud bychom se např. domluvili alespoň se 4 dalšími maminkami. Poté by cena za 1 dítě na 5 dnů vyšla pouze na 2 599 Kč. Tento pořadatel na plakátu uvádí celkem 9 táborových termínů, ovšem není zde uvedeno, zda se jedná o turnusy (tzn. každý týden se bude dělat něco jiného) nebo ne. Ani zde není uvedeno, zda je možné dítě přihlásit na více termínů najednou, ale předpokládám, že ano.

Nástup je od 7:30 a konec v 16:30 a základnou je Sokol Plzeň V.. Tábor je pořádán pro děti ve věku od 5 do 13 let.

Příměstský tábor Slovany

Příměstský tábor Slovany, který pořádá 25. ZŠ Chválenická spolu s MO Plzeň 2 - Slovany vyjde na 1 450 Kč na 1 turnus za 5 dní pro 1 dítě a v případě sourozenecké slevy to vychází na 1 250 Kč. Zde je v ceně ale zahrnuto pouze 1 hlavní jídlo denně, program a pitný režim po celý den. Nejsou tedy zde zohledněny případné poplatky za vstupy, není zde zmínka ani o táborovém pojištění a není ani podrobně zveřejněný program, co konkrétního se bude s dětmi dělat. Je tu jen obecně uvedeno, že děti bude čekat plno zábavy prostřednictvím týmových a iniciačních her a společné tvořivé a edukativní aktivity. Nic konkrétního tu ale bohužel napsáno není.

Tábor je zde rozdělen do 5 turnusů, na které se lze přihlásit jednotlivě. Tábor tedy celkově probíhá od 30. 6. do 1. 8. Nástup dětí je 7:00-8:00 a odchod je 14:00-17:00. Tábor je určen pro děti ZŠ, tedy předpokládaný věk je od 6 let do 14 let.

Jak dlouho trvá jeden turnus?

Délka jednoho turnusu či jedné sezóny u příměstského tábora odpovídá 5 pracovním dnům a je to vždy od pondělí do pátku. Oproti tomu klasické letní tábory jsou většinou na 7-14 dní.

Příklad příměstského tábora 5P tábory z. s. Plzeň za 1 dítě na 1 měsíc

Pokud bychom uvažovali, že dítě přihlásíme na více turnusů naráz, abychom pokryli 1 měsíc prázdnin, tak by to vypadalo následovně.
Budeme tedy nejprve počítat se základní cenou 3 290 Kč, poté se sourozeneckou cenou 2 990 Kč a nakonec i se skupinovou cenou 2 599 Kč na celý červenec. Jednalo by se tedy celkem o 5 turnusů (30.6. - 1. 8. 2025).

Pokud bychom tedy brali v potaz, že i u tohoto konkrétního pořadatele je možné dítě přihlásit na více termínů za sebou, tak by se základní cenou vyšel celý měsíční pobyt na 3 290×5= 16 450 Kč.

V případě sourozenecké ceny by takový tábor vyšel na: 2 990×5= 14 950 Kč. Úspora vůči základní ceně by činila 1 500 Kč.

V případě nejlevnější varianty pro 5 a více dětí, což si myslím, že je poměrně obtížné zajistit takovou cenu a navíc v případě 5 termínů a domluvit se s úplně cizími matkami na společné platbě, ale i přesto uvedu i tuto variantu, aby bylo patrné, o kolik to vyjde levněji: 2 599×5= 12 995 Kč. Úspora by vůči základní ceně činila 3 455 Kč a vůči sourozenecké ceně 1 955 Kč.

Příklad příměstského tábora Slovany Plzeň za 1 dítě na 1 měsíc

Zde by to vyšlo mnohem levněji. Je ale nutno počítat s dodatečnými náklady (vstupy, svačiny, pojištění), které v základní ceně započteny nejsou.
Pokud bychom počítali se základní cenou 1 450 Kč za dítě na 1 turnus, tak za 5 turnusů by to vycházelo na 1 450×5= 7 250 Kč.

Se sourozeneckou slevou, kde cena za 1 dítě na 1 turnus odpovídá 1 250 Kč, bychom se dostali na 1 250×5= 6 250 Kč, úspora vůči základní ceně by tedy činila rovných 1 000 Kč

Příklad běžného pobytového tábora za 1 dítě na 1 měsíc

Pokud bychom se zaměřili na klasický pobytový tábor, tak máme na výběr 2 varianty: 7 dnů a na 14 dnů. Obě varianty si připočítáme, aby bylo patrné, zda a kolik se případně ušetří, pokud bychom zvolili příměstské tábory.

V případě sedmidenní varianty se ceny táborů průměrně pohybují mezi 4 000-5 000 Kč a v případě čtrnáctidenních mezi 9 000-10 000 Kč. Např. sedmidenní pobytový tábor Eldorado, který se koná v Jesenici u Rakovníka v termínu 29. 6.- 5. 7. vyjde na 4 980 Kč.

Pobytový letní tábor Eldorádo na 1 měsíc za 1 dítě

Tento tábor se koná v Jesenici u Rakovníka má celkem 5 turnusů (zde to nazývají "běhy") a je zde kombinovaná sedmidenní i čtrnáctidenní varianta a ceny jsou různé podle termínu konání každého běhu. Budeme tedy opět počítat s červencem, aby srovnání s příměstskými tábory bylo relevantní (tento tábor má totiž o něco levnější ceny pro termíny v srpnu).

Pro červenec (29. 6.- 2. 8.) to tedy vychází na 3 běhy: sedmidenní 29. 6. - 5. 7. za 4 980 Kč, čtrnáctidenní 6. 7. - 19. 7. za 9 580 Kč a další čtrnáctidenní 20. 7. - 2. 8. za 9 480 Kč. Celkem to tedy dělá 4 980+9 580+9 480= 24 040 Kč.

Pobytový letní tábor Pražanka

Tento letní tábor se koná v Cheznovicích u Rokycan a má rovněž 5 turnusů ("běhů"), které jsou opět nakombinovány ze sedmidenních a čtrnáctidenních variant.
Pro červenec (29. 6. - 2. 8.) to vychází rovněž na 3 běhy: čtrnáctidenní 29. 6. - 12. 7. za 9 790 Kč, následuje další čtrnáctidenní běh 13. 7. - 26. 7. za 9 590 Kč a poslední sedmidenní 27. 7. - 2. 8. za 4 890 Kč. Celkově tedy pobyt na tomto táboře vyjde na 9 790+9 590+4 890= 24 270 Kč.

Jak jsou na tom cenově příměstské tábory v porovnáním s běžnými pobytovými tábory?
Cena u klasických letních táborů činí průměrně u sedmidenní varianty necelých 5 000 Kč a u čtrnáctidenní necelých 10 000 Kč. Cena u příměstských táborů se pohybuje mezi 2 000-3 000 Kč.

Jak tedy vidíme, ceny jsou u klasických pobytových letních táborů, kdy je o dítě komplet postaráno 24/7 mírně vyšší než u příměstských táborů, kde je o dítě postaráno jen po část dne. Dalo by se ale očekávat, že mohou být ceny u pobytových táborů ještě vyšší než příměstských táborů, ale není tomu tak.

Je ovšem nutné brát při porovnávání táborů u jednotlivých pořadatelů rovněž v potaz, co cena obsahuje. U vyšší ceny je obvykle v ceně obsaženo veškeré vstupné na různé akce, strava a nápoje po celý den, pojištění, jízdné a takové tábory mají většinou i svou základnu, kam je možné si část věcí na celý turnus uložit a není třeba vše na každý den připravovat jednotlivě a děti nemusí nosit těžký batoh po celý den.

Co příměstské tábory zajišťují a co naopak nezajišťují?

Příměstské tábory zajišťují program pro dítě na stanovený čas. Rozhodně nezajišťují vyzvedávání a vození dětí na tábor a domů, to si musí zajistit vždy rodič sám.

Dále je třeba se dopředu u pořadatele informovat, zda je v ceně i vstupné na různé akce či nikoliv. Jak je z názvu patrné, tábory se konají při městech a hlídání je zajištěno po část dne, takže není obvykle zajištěn nocleh.

Co se týče stravy, pak jsou obvykle zajištěny 3 jídla: dopolední svačina, oběd a odpolední svačina (snídaně a večeře připadá na doma). I zde je ale nutno se předem u pořadatele informovat. Např. námi vybraný příměstský tábor Slovany má v ceně zahrnuto pouze 1 hlavní jídlo.

Kdy je nutno se zaregistrovat?

Registraci doporučuji provést co nejdříve, protože je omezený počet míst a velmi rychle se obsadí. Obzvláště u žádaných lokalit a specifického zaměření (angličtina, plavecký tábor, pěvecké a dramatické tábory, rybářské tábory, jezdecké tábory apod.).
Doporučuji se o tábory začínat zajímat již v lednu a nejpozději koncem února podat přihlášku. Mnohé tábory nabízejí zaplatit předem pouze zálohu a doplatek se doplácí až později.

Výhody příměstských táborů

Obrovskou výhodou příměstských táborů je místo jejich konání a samozřejmě i nižší cena oproti běžným letním pobytovým táborům. Poskytnou dětem nové obzory, zábavné vyžití a zároveň rodičům usnadní hlídání alespoň po část letních prázdnin.

Další výhodou je hlavně pro ty děti, které se bojí celodenního odloučení od rodičů a bojí se hlavně spát mimo domov. Pro ně je příměstský tábor ideálním řešením a odrazovým můstkem pro pozdější zvládnutí běžných letních pobytových táborů.

Nevýhody příměstských táborů

Nevýhodou některých příměstských táborů může být pro některé rodiče jednak cena (oproti družině či školce to vyjde dráze), tak i provozní doba táborů (obvykle příchod dětí mezi 7-9:00 a odchod mezi 14-17:00, která nemusí být stejná s jejich pracovní dobou a je tedy zapotřebí zajistit někým z rodiny odvoz dítěte či jeho vyzvedávání.

Další nevýhodu spatřuji v relativně nízké kapacitě, kdy každoročně nastává boj o místa a vždy se na někoho nedostane. Teď to může být jiné dítě, ale příště nemusí vyzbýt místo na vaše dítě.

Závěr

Příměstské letní tábory spolu s běžnými pobytovými tábory tvoří důležitou pomoc rodičům s letními prázdninami.

Děti díky nim poznají nové prostředí, vyzkouší si nové aktivity, naučí se týmové spolupráci i větší samostatnosti.

Při výběru je třeba dbát na to, co vše cena obsahuje. Dále je důležité už dopředu zjistit provozní dobu tábora, aby co nejvíce odpovídala vašim požadavkům.

Zdroje

Veřejně vylepený leták „Spolek volnočasových aktivit pro děti „5P - tábory z. s.“ - Letní příměstské tábory 2025.“

Kalendář turnusů [online]. ©TOP-tábory.cz 2025. Dostupné z: https://www.letni-tabory.cz/kalendar/?gad_source=1&gad_campaignid=11863319220&gbraid=0AAAAADsp-WNbM2K5YGfZi_XICYI_BPBdx&gclid=Cj0KCQjw5ubABhDIARIsAHMighZ5Otonc__9H0EJVvuct_UqoyzPWdjGPM5rUSqhc1eQ9ahqQg-Qyv0aAhDfEALw_wcB

Příměstský tábor Slovany [online]. 2025 © Kroužky. Dostupné z: https://www.krouzky.cz/tabor/4500-primestsky-tabor-slovany-25-zs-chvalenicka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz