Článek
Zpráva, která v českých médiích chybí
Zatímco se v pondělí 8. dubna 2025 na mezinárodních finančních serverech objevila zpráva o rekordní pokutě pro Revolut, čeští uživatelé této oblíbené digitální banky zůstali neinformováni. Litevská centrální banka udělila fintechové společnosti pokutu ve výši 3,5 milionu eur (87 milionů korun) za nedostatečná opatření v oblasti prevence praní špinavých peněz. Pro běžné uživatele to může znít jako vzdálený problém, ale ve skutečnosti jde o významný signál o stavu celého odvětví digitálního bankovnictví.
„Je zarážející, že o této zprávě nenajdete v českých médiích ani zmínku, přestože Revolut překonal v počtu stažení aplikace tradiční banky jako Česká spořitelna nebo Air Bank a má v ČR přes milion uživatelů,“ říká Šimon Barczi, odborník na fintech startupy a zakladatel několika úspěšných digitálních projektů.
Přitom jde o zprávu, která přímo ovlivňuje více než milion Čechů spoléhajících na služby této digitální banky. Informace o pokutě je veřejně dostupná na webových stránkách litevské centrální banky (https://www.lb.lt/lt/poveikio-priemones-2), kde si každý může ověřit podrobnosti případu.
Příběh za rekordní pokutou
Představte si situaci: v luxusních kancelářích Revolutu v Londýně začíná běžný pracovní den, když přichází zpráva z Litvy. Centrální banka, která dohlíží na evropské operace této fintech společnosti, právě udělila historicky nejvyšší pokutu. Pro firmu oceněnou na 45 miliard dolarů (přibližně 1 bilion korun) není částka 3,5 milionu eur (87 milionů korun) finančně zničující, ale signalizuje něco mnohem znepokojivějšího pro celý evropský fintech sektor.
Příčinou této rekordní pokuty byly zásadní nedostatky v monitorovacích systémech Revolutu. Litevští regulátoři při rutinní kontrole zjistili „porušení a nedostatky v monitorování obchodních vztahů a operací“. V běžném jazyce to znamená, že systémy společnosti měly slepá místa, kde potenciálně mohly protékat neodhalené nezákonné finanční transakce.
„Z právního hlediska je tento případ velmi zajímavý,“ vysvětluje Lumír Bareš, právník specializující se na finanční regulace ze společnosti Právní Esa. „Revolut nebyl potrestán za to, že by se podílel na praní špinavých peněz, ale za to, že jeho systémy nebyly dostatečně robustní, aby takové aktivity spolehlivě odhalily. Je to jako kdybychom potrestali obchod ne za prodej alkoholu nezletilým, ale za to, že nemá dostatečně spolehlivý systém pro kontrolu věku.“
Revolut sám ve svém vyjádření zdůraznil, že vyšetřování neodhalilo žádné potvrzené případy praní špinavých peněz. Společnost uvedla, že „je zavázána k nejvyšším standardům regulační shody a spolupracovala s litevskou centrální bankou, aby okamžitě přijala opatření k nápravě procedurálních nedostatků.“
Revolut v české peněžence
Když jsem se procházel po pražské Národní třídě a náhodně oslovil kolemjdoucí, téměř každý třetí člověk měl na svém telefonu nainstalovanou aplikaci Revolutu. Mnozí z nich používají tuto službu denně, ale nikdo z nich neslyšel o nedávné pokutě.
„Používám Revolut na všechno - na cestování, na platby v zahraničních e-shopech, dokonce i na posílání peněz rodině,“ říká Michal, 32letý IT specialista z Prahy. „Je zvláštní, že o něčem takovém informace nemáme. Nečtu zahraniční zprávy, spoléhám na česká média.“
Renáta Outlá, specialistka bankovního trhu s více než patnáctiletou zkušeností v oblasti dohledu nad finančními institucemi, vidí v této situaci hlubší problém. „Český trh je specifický tím, že zde máme velmi vysokou penetraci digitálních bankovních služeb. Revolut, Wise, N26 a další fintech společnosti získaly obrovský tržní podíl za velmi krátkou dobu. Přesto regulační dohled a mediální pokrytí těchto společností výrazně zaostává za jejich významem pro trh.“
V praxi to podle Outlé znamená, že zatímco každý drobný problém tradiční banky se okamžitě stává mediální senzací, významné regulatorní kroky vůči digitálním bankám často zůstávají bez povšimnutí.
Hledání odpovědí: Proč česká média mlčí?
Pátral jsem po důvodech, proč tak významná zpráva unikla pozornosti českých médií. Z rozhovorů s novináři a mediálními odborníky vyplynulo několik pravděpodobných příčin:
„V českých redakcích pracuje jen hrstka novinářů, kteří skutečně rozumí finančním trhům a jejich regulaci,“ vysvětluje Barczi. „Mnozí editoři považují fintech za okrajové téma, přestože jeho služby používají miliony Čechů.“
Bareš poukazuje na další aspekt: „Existuje také určitá ‚šedá zóna‘ odpovědnosti. Revolut je britská společnost s litevskou licencí působící v Česku. Pro mnoho redaktorů není jasné, zda jde o ‚české‘ téma, přestože dopad na české spotřebitele je zřejmý.“
„Nesmíme opomenout ani obchodní zájmy,“ dodává Outlá. „Revolut je významným inzerentem v digitálním prostoru. Některá média mohou váhat s publikací potenciálně negativních zpráv o důležitém obchodním partnerovi.“
Příběh jednoho převodu
Když Petr z Brna posílal peníze svému bratrovi žijícímu v Německu, používal k tomu právě Revolut. „Je to rychlé, levné a jednoduché,“ řekl mi při našem rozhovoru. „Ale jednou mi transakce byla zadržena na 48 hodin pro ‚dodatečnou kontrolu‘. Bylo to frustrující, ale teď chápu, že šlo nejspíš o součást preventivních opatření proti praní špinavých peněz.“
Právě takové kontroly jsou jádrem problému, který vedl k pokutě. Tradiční banky obvykle prověřují přibližně 2% všech transakcí, zatímco mnohé fintech společnosti kontrolují méně než 0,5%. Tento rozdíl vytváří potenciální bezpečnostní riziko v celém finančním systému.
„Digitální banky rostly tak rychle, že jejich compliance systémy nestíhaly držet krok,“ vysvětluje Outlá. „Tradiční banky budovaly své monitorovací systémy desítky let. Fintech společnosti se snaží dosáhnout téhož za několik měsíců, což nevyhnutelně vede k mezerám.“
Pohled do historie jako varování
Když se vrátím zpět v čase, vidím nápadné paralely s minulostí. Začátkem 21. století zažil finanční svět podobnou situaci. Tehdy to byli poskytovatelé platebních služeb, kteří čelili rostoucím regulačním požadavkům. Výsledkem byla masivní konsolidace trhu - mezi lety 2002 a 2007 téměř 65% nezávislých zpracovatelů plateb buď zaniklo, nebo se sloučilo s větším konkurentem.
„Historie se opakuje,“ říká Barczi. „Na začátku je vždy období rychlého růstu s minimální regulací. Poté přichází regulatorní ‚utažení šroubů‘ a nakonec konsolidace trhu. Ale tentokrát je v sázce mnohem více, protože fintech společnosti jsou mnohem více integrovány do každodenního života lidí.“
Analýzy trhu naznačují, že do roku 2027 by mohlo dojít ke 40% snížení počtu nezávislých digitálních bankovních platforem. Menší hráči pravděpodobně nebudou schopni unést náklady spojené s rostoucími regulatorními požadavky.
Budoucnost fintechu po pokutě
Co tedy můžeme očekávat v nadcházejících měsících a letech? Podle odborníků se blíží období významných změn.
„Vidím tři hlavní trendy,“ říká Bareš. „Za prvé, dojde k výrazné konsolidaci trhu. Větší hráči jako Revolut a Wise mají dostatek kapitálu, aby investovali do compliance systémů. Menší společnosti budou buď pohlceny, nebo zaniknou.“
„Za druhé, vznikne zcela nový segment trhu zaměřený na ‚RegTech‘ - technologická řešení pro regulační soulad. Tyto společnosti budou nabízet specializované nástroje pro monitoring transakcí a prevenci praní špinavých peněz.“
Outlá doplňuje třetí trend: „Spotřebitelé pravděpodobně zaznamenají dočasné zvýšení poplatků, protože společnosti budou muset přenést část nákladů na vylepšení svých compliance systémů na zákazníky. Dlouhodobě to však povede k bezpečnějšímu a stabilnějšímu finančnímu ekosystému.“
Praktické rady pro české uživatele
Navzdory znepokojivým zprávám není důvod k panice. Revolut již podniká kroky k nápravě zjištěných nedostatků a litevská centrální banka bude jejich implementaci pečlivě sledovat.
Pro běžné uživatele doporučují odborníci několik praktických kroků:
„Diverzifikace je klíčová,“ radí Outlá. „Digitální banky nabízejí skvělé služby, ale je rozumné udržovat si také účet u tradiční banky jako záložní možnost.“
Barczi doporučuje zvýšenou ostražitost: „Sledujte své transakce a okamžitě nahlaste cokoli podezřelého. Uživatelé jsou první linií obrany proti finančním podvodům.“
„A především se informujte,“ dodává Bareš. „Když mainstream média selhávají v pokrytí důležitých finančních zpráv, hledejte alternativní zdroje informací, sledujte specializované weby a fóra.“
Cesta vpřed
Pokuta pro Revolut představuje významný milník nejen pro tuto společnost, ale pro celý fintech sektor. Je to znamení, že éra minimální regulace digitálních bank definitivně končí. Společnosti, které se dokáží přizpůsobit, vyjdou z této transformace silnější a důvěryhodnější.
„Za pět let se na tento okamžik budeme ohlížet jako na chvíli, kdy digitální bankovnictví dospělo,“ předpovídá Barczi. „Vítězi budou ty společnosti, které pochopí, že regulační soulad není jen nutné zlo, ale konkurenční výhoda, která buduje důvěru zákazníků.“
Pro české uživatele zatím zůstává Revolut oblíbenou a užitečnou službou. Ale jak ukazuje tato příhoda, je důležité zůstat informovaný a obezřetný - i když to znamená hledat informace za hranicemi domácích médií.
Co si myslíte vy? Používáte Revolut nebo jinou digitální banku? Změnily tato zjištění váš pohled na bezpečnost vašich financí? Sdílejte své názory v komentářích níže.
Tato analýza byla vypracována Czech Green Finance Institute, nezávislou výzkumnou organizací, která se věnuje zpřístupňování komplexních ekonomických informací prostřednictvím datově podložených analýz, které pronikají marketingovým humbuku.