Hlavní obsah
Aktuální dění

Myanmarská tragédie připomíná křehkost lidského bytí

Foto: Zonerai.com by DachowART

Ilustrační generovaná grafika

Myanmar zasáhlo nejhorší zemětřesení za století. Se silou 7,7 stupně smetlo tisíce budov, zabilo přes 2600 lidí a způsobilo škody až v Thajsku. Do země sužované občanskou válkou přichází tato přírodní katastrofa jako další nečekaný úder osudu.

Článek

Nejsilnější zemětřesení od roku 1912 mělo epicentrum poblíž druhého největšího města Mandalay, ale jeho následky pocítily i sousední země. V Bangkoku se kývaly mrakodrapy, voda se přelévala z bazénů na střechách a v jedné čtvrti se dokonce zřítil rozestavěný třicetipatrový kolos. Zatímco junta hlásí více než 2600 obětí, humanitární organizace upozorňují, že skutečná čísla mohou být ještě vyšší.

Situaci komplikuje probíhající občanský konflikt. Poškozené komunikační sítě a zdravotnická infrastruktura dělají ze záchranných operací mission impossible. Přesto několik zemí včetně Číny, Ruska a USA vyslalo záchranné týmy s pomocí ve výši desítek milionů dolarů.

Geologové nejsou překvapeni - Myanmar leží v seismicky aktivní oblasti na rozhraní Indické a Eurasijské tektonické desky. Sagainský zlom, kde k zemětřesení došlo, je známý svou nestabilitou. Přesto nikdo nečekal, že horizontální posun dosáhne místy až 6,5 metru.

Pro Myanmarce je to další rána v době, kdy země prochází jednou z nejtěžších krizí ve své historii. Zatímco se politici dohadují, obyčejní lidé opět platí nejvyšší cenu. Vyhlídky na rychlou obnovu jsou mizivé – pouhých 12 minut po hlavním otřesu následoval další o síle 6,7 stupně, a celkem bylo zaznamenáno více než 166 následných otřesů.

Křehkost lidského bytí se zde ukazuje v plné síle – stačí třicet sekund otřesů a celé životy jsou v troskách. Tisíce rodin přišly o své blízké, domovy i veškerý majetek. V jednom okamžiku se z běžného pátečního dne stala noční můra, kdy se pod nohama otevírá země a jistoty se hroutí rychleji než okolní budovy. Jak pomíjivá je naše existence tváří v tvář silám přírody, když veškeré lidské snažení může být během okamžiku redukováno na hromadu suti.

Nejvýrazněji byla postižena oblast Mandalay, kde zahynulo téměř 1800 lidí. Tragédie se nevyhnula ani náboženským stavbám – zřítilo se více než 50 mešit během pátečních modliteb a poškozeno bylo 670 buddhistických klášterů a 290 pagod. Mnohé z těchto historických památek byly nenahraditelnou součástí kulturního dědictví regionu.

V sousedním Thajsku se země otřásala v 57 z celkového počtu provincií. Tamní úřady rychle reagovaly – veřejné parky byly otevřeny nepřetržitě 24 hodin denně jako útočiště pro vystrašené obyvatele a byla posílena autobusová doprava během ranních hodin.

Odborníci varují, že region jihovýchodní Asie by měl přehodnotit svou připravenost na seismická rizika. Zejména Bangkok se svou geologií, která je náchylná k zesilování seismických vln ze vzdálených epicenter, by měl zpřísnit stavební normy a postupy krizového řízení.

Jak dlouho bude trvat obnova, nikdo netuší. Jisté je jen to, že bez rozsáhlé mezinárodní pomoci a spolupráce to nepůjde. Jenže právě ta je kvůli složité politické situaci v Myanmaru obtížnější než kdy jindy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz