Hlavní obsah

Všechno nejlepší, pane inženýre bobře

Foto: DALL-E by DachowART

Polský inženýr K. Bober sleduje stavbu přehrady na Wisle

Mezitím co jste dnes ráno ospalí koukali do počítače, bobři po celém světě již radostně slaví svůj velký den: ano, 7. dubna je Mezinárodní den bobrů a tito vodní chlupáči si bezpochyby připíjejí na zdraví. Ideálně polskou Zubrowkou.

Článek

Od ryby k uznávanému inženýrovi přírody

Málokteré zvíře zažilo takovou kariérní proměnu jako právě bobr. Ve středověku byl tento chlupatý hlodavec považován za rybu – a to ne proto, že by naši předkové trpěli krátkozrakostí. Dík tomuto šikovnému církevnímu „přeřazení“ mohli věřící konzumovat bobří maso i během půstu. Těžko říct, zda tato taxonomická chyba bobrům lichotila, ale rozhodně jim zajistila místo na středověkých postních stolech. Dokonce i ve Francii se z nich vyráběly klobásy, což je možná ten nejfrancouzštější způsob, jak někomu vyjádřit respekt. Šneci a žáby by mohli vyprávět…

Architekt s ostrými zuby

Dnešní obraz bobra je naštěstí mnohem lichotivější. Tento největší evropský hlodavec je uznávaným „ekosystémovým inženýrem“, jehož stavební umění by mu mohlo zajistit členství v komoře architektů. Jejich hráze mohou dosahovat délky až 850 metrů – jen pro představu, to je jako by vám někdo postavil pěšky přes Václavské náměstí betonovou zeď, jen z větví a bláta, a bez stavebního povolení.

Bobři jsou skuteční workoholici, dokážou pokácet strom o průměru 20 cm za pouhých 30 minut, a to bez jediné motorové pily či sekery. Jejich řezáky vyvinou dvakrát větší tlak než lidské zuby, což z nich dělá pravděpodobně jediného hlodavce, kterému se vyplatí platit zubní pojištění.

Bobří rodinný život

Kdyby bobři měli sociální sítě, určitě by sdíleli dokonalé rodinné fotky. Tvoří celoživotní páry a žijí v rodinách až o 12 členech. Takže zatímco vy bojujete s tím, abyste vydrželi s rodinou prodloužený víkend na chatě, bobří rodina spolu tráví celý život v jednom domě.

A co teprve jejich adaptace na vodní život! Uzavíratelné nozdry a uši, plovací blány, průhledná mžurka chránící oči pod vodou – to vše dělá z bobra dokonalého plavce. Pod vodou vydrží až 20 minut, což je čas, který většina z nás sotva vydrží bez kontroly mobilního telefonu.

Návrat emigranta

V České republice byl bobr evropský v 19. století kompletně vyhuben, ale jako správný český emigrant se od 80. let začal nenápadně vracet zpět. Dnes jich u nás žije přes 15 000, což je počet, který by naplnil solidní hokejový stadion. Jejich návrat však neprovázejí jen ovace – zemědělci a správci hrází by vám mohli vyprávět o bobřích „rekonstrukčních“ zálibách.

Kurwa, bóber!

A když už jsme u těch bobrů - víte, co se stane, když Polák potká bobra? Vznikne virální senzace! Meme „Kurwa, bóber!“ (v českém překladu něco jako "Do prdele, bobr!") se stal internetovým fenoménem díky sériím videí, kde lidé reagují s překvapivým nadšením na setkání s těmito vodními architekty.

Vše začalo v roce 2012, kdy se na YouTube objevila první videa zachycující spontánní, expresivními výrazy okořeněné reakce na setkání s bobrem. V roce 2017 pak jedna taková nahrávka nadšeného muže sledujícího bobra doslova explodovala popularitou a od té doby se šíří v různých variacích po sociálních sítích od TikToku až po iFunny.

Je to vlastně docela poetické: zatímco ve středověku byl bobr důvodem k radosti na talíři, dnes je důvodem k radosti na obrazovce. Takže pokud dnes při procházce kolem vody zahlédnete bobra, víte, co dělat - vytáhnout telefon, začít natáčet a zařvat s patřičným nadšením: „K…, bóber!“ Internet vám bude vděčný. A hned potom inženýrovi bobrovi popřejte všechno nejlepší k svátku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz