Článek
Člověk nemusí být tenisovým expertem, aby dobře věděl, kdo je to Boris Becker. Historicky se řadí k tenisové špičce. Boris Becker je nejmladším hráčem, který kdy vyhrál slavný Wimbledon. Tento veleúspěch dokázal během své kariéry ještě dvakrát zopakovat, přičemž v roce 1986 ve finále Wimbledonu vyprovodil z kurtu ve třech setech Ivana Lendla. Vyhrál celkem 6 grandslamů, včetně tří Wimbledonů a v roce 1992 si na krk pověsil zlatou olympijskou medaili na hrách v Barceloně.
Mimo to, že byl Boris Becker absolutní tenisovou špičkou svojí doby, byl to také mimořádně dobře vydělávající sportovec, a to i mimo tenisové dvorce. Přesto, že jeho příjmy byly oproti běžným lidem astronomické, dokázal to dotáhnout až na absolutní dno. Logicky nás napadá otázka, jak je to možné? Jak může člověk, jehož příjmy během aktivní kariéry zřejmě přesáhly miliardu, padnout na úplné dno? Na takové dno, že v roce 2010, 11 let po ukončení aktivní kariéry, se snaží prodat rodný dům, ve kterém žije jeho vlastní matka. Celý prodej ale zhavaroval na tom, že Becker jej už předtím zastavil.
Vzestup a pád
Pojďme se tedy podívat podrobněji na celý Beckrův vzestup i pád. Jeho tenisová kariéra raketově odstartovala v roce 1985, kdy jako sedmnáctiletý vyhrál Wimbledon. Od té doby celých 14 let jen sbíral další a další vavříny a inkasoval další a další prize money z vrcholných tenisových turnajů. Odměny za turnaje ale zdaleka nebyly jeho jediným přísunem peněz. Jeho obrovská popularita lákala firmy těch nejzvučnějších jmen z celého světa.
Boris Becker dlouhodobě spolupracoval se společností Puma, která po něm dokonce pojmenovala jednu celou kolekci svých produktů. Byl například ambasadorem značky Mercedes-Benz a objevoval se ve spoustě jejich reklam, byl také tváří německého telekomunikačního giganta Detsche Telekom. To jsou jen některé jeho reklamní aktivity. Přesná částka, kterou za reklamy utržil, není známa, ale dle odhadů může být i vyšší, než jsou jeho celkové odměny za tenisové turnaje. Jen prize money z turnajů za jeho kariéru dělají asi 25 milionů dolarů.
S koncem kariéry se ale Boris Becker nedokázal rozloučit se svým rozmařilým životem. Stále utrácel nehorázné částky za luxusní věci, auta, sídla. Zřejmě mu plně nedocházelo, že svět bynysu a investic není to samé, co svět tenisu. Alespoň ne to samé, co tenis z pohledu hráče. Boris Becker investoval do společností, které krachovaly, nakupoval nemovitosti, které postupně ztrácely hodnotu. Těžko říci, jestli byl tak lehkomyslný, nebo prostě jen důvěřoval správcům svého portfolia, kteří zbohatli na jeho neštěstí.
Mimo naprosto špatně zvolené obchodní aktivity ho také stály hodně peněz rozvody. Jenom ten první, s jeho první ženou Barbarou Feltusovou, ho vyšel dle odhadů na asi 14 milionů dolarů. A aby toho nebylo málo, tak Boris Becker kromě toho, že byl špatný obchodník i manžel, soudě dle rozvodů, tak byl také vášnivým hráčem pokeru. A rozhodně nebyl tak dobrým hráčem pokeru, jako býval kdysi tenistou. I tato vášeň jej tedy vyšla na nemalé peníze.
Úplné dno
Boris Becker tedy své jmění trestuhodně rozházel, ale ani tady se ještě jeho dno nenacházelo. Když nebyl schopen u jedné z anglických bank uhradit svůj dluh, byla na něj uvalena insolvence a skončil před soudem. Zde ale zatajil několik svých účtů, nemovitosti i majetek, na což se samozřejmě záhy přišlo a nemohlo následovat nic jiného než nekompromisní rozsudek. V dubnu 2022 byla někdejší tenisová hvězda první velikosti odsouzena k odnětí svobody na 2,5 roku za insolvenční delikty, spáchané během jeho insolvenčního řízení. V prosinci 2022, tedy po osmi měsících výkonu trestu, byl propuštěn a zbytek trestu si odpykal v domácím vězení.
Je velmi smutné sledovat, jak některé obrovské sportovní hvězdy prakticky ihned po ukončení jejich aktivní kariéry nabírají jasný kurz rovnou ke dnu. Je to dáno mimo jiné i tím, že tito lidé vydělají obrovské množství peněz, ale pouze během několika málo let. Potom jejich příjmy klesnou prakticky na nulu. Ale vzdát se luxusního života je pro ně mnohdy nepředstavitelné. Vlastně by se ho ani vzdávat nemuseli, ale to by bylo potřeba se ideálně už během kariéry aktivně snažit vzdělat i v oblasti financí, protože správa tak obrovského majetku prostě pro finančního analfabeta není. Dnes to ale vypadá, že se Boris Becker vrátil nohama na zem. Vrátil se do prostředí, kde to velmi dobře zná, do tenisu. Působí jako tenisový expert stanice Eurosport a usiluje o návrat i jako trenér. Držme mu tedy place, ať se mu návrat do života co nejlépe podaří.
Zdroje: