Hlavní obsah
Lidé a společnost

Gévaudanská bestie rozsápala ve Francii v 18. století 113 vesničanů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Gallica Digital Library, CC0, Public domain, via Wikimedia Commons

Gévaudanská bestie je zvíře, které skutečně požíralo v 18. století lidi jako na běžícím páse. Do dnes přesně nevíme, co za zvíře toto tehdy dokázalo

Do dnes nikdo neví, co za tvora vraždilo v 18. století francouzské vesničany. Na Gévaudanskou bestii pořádala hony šlechta a nakonec i samotný král Luvík XV.

Článek

Mezi lety 1764 a 1767 ve střední Francii v provincii Gévaudan bylo místní obyvatelstvo napadáno a požíráno dodnes neznámým tvorem. Tvorem, který zasel strach do hlav všech vesničanů. Jeho řádění mělo postupně dopad na zemědělství i obchod v této oblasti. Proto se o neznámé zvíře začal zajímat i samotný Ludvík XV., tehdejší francouzský panovník. Gévaudanská bestie postupně napadla na 210 lidí, z nichž 113 v jejích čelistech našlo smrt. Přeživší popisovali zvíře jako gigantického vlka s rudou srstí.

Útoky bestie

Poprvé bestie udeřila začátkem léta 1764, kdy napadla mladou dívku, která pásla dobytek. Útok ale vyplašil býky z dívčina stáda, kterým se zabijáka podařilo odehnat a svou pastevkyni tak zachránit před jistou smrtí. Již 30. června 1764 ale šelma napadla jinou dívku, která už tolik štěstí neměla a Gévaudanské bestii padla za první oběť. Tato dívka byla dokonce částečně sežrána. Řádění bestie ale neustávalo. Postupně napadala další a další oběti. Zprvu osamocené pastevce, později i skupiny lidí. Vesnici začal obcházet strach a lidé se pomalu báli vycházet. Problém začala řešit místní šlechta, která najímala nejrůznější lovce.

Lov na bestii

S postupujícím časem se útoky v Gévaudan množily. Byla nacházena další a další těla. Některá bestie částečně pozřela, jiná ne. S přibývající hysterií v kraji se do celé situace vložila šlechta. Jimi najatí lovci pročesávali místní lesy a zabíjeli vlky na potkání. Tou dobou bylo vybito na 1200 vlků. Ani jeden z nich ovšem nebyl hledanou Gévaudanskou bestií a jediným efektem byla zdevastovaná vlčí populace v místních lesích. Gévaudanská bestie řádila dál.

Foto: François Fabre, Public domain, via Wikimedia Commons

Netvora lovil snad každý. Na jeho hlavu byla šlechtou vypsána odměna

V roce 1765 se do honu zapojil král Ludvík XV., pro něhož paralyzovaný Gévaudan znamenal obchodní komplikace. Do oblasti poslal vojenského velitele Jean-Baptiste Duhamela, po jehož zátahu byl zabit obrovský vlčí samec, važící okolo 60 kg. Ani tento mohutný vlk ale Gévaudanskou bestií nebyl. Říká se, že tuto legendární šelmu nakonec zabil místním šlechticem d'Apchierem najatý lovec Jean Chastel pomocí stříbrné kulky. Ten skutečně zabil velkého vlka, v jehož útrobách byly nalezeny ostatky poslední oběti. Jestli se o Gévaudanskou bestii skutečně jednalo, nebo ne, už se dnes ale nikdo nedoví. Nicméně útoky od té doby ustaly.

Co za zvíře požíralo vesničany?

Existuje spousta moderních teorií, co za zvíře mohlo tuto hrůzu ve Francii působit. Jednou z nich je, že se o zvíře vůbec nejednalo. Mělo jít o psychopatického člověka, který v přestrojení za zvíře vraždí. Proti ovšem jednoznačně hovoří fakt, že několik obětí bylo nalezeno s hlavou oddělenou od těla. Hlava vždy byla ukousnutá, ne useknutá. Tento poznatek dílo člověka vylučuje. Nevylučuje však účast člověka, jakožto cvičitele zvířete. Oběti vždy byly jednoznačně zabity zvířetem, ne člověkem. Na lidskou účast ale poukazuje, že některé z obětí byly svlečené, některé dokonce opět ledabyle oblečené.

Jako nejpravděpodobnější se jeví vysvětlení Jaroslava M. Kvasnici z jeho knihy Honba za přízrakem Gévaudanu, kde odmítá útok vlka. Naopak tvrdí, že tou dobou si šlechta z dalekých výletů do Afriky vozila suvenýry v podobě zvířat. Vraždit podle něj tedy měla buď hyena skvrnitá, nebo dokonce snad lev. V té době běžní lidé netušili, jak lev nebo hyena vypadá, a proto mohli zvíře klidně popisovat jako obrovského vlka s rudou srstí.

Foto: Szeder László, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Marie Jeanne Valet, panna z Gévaudan, byla druhou napadenou dívkou. Útok však přežila a dnes je vypodobněna v Auvers jak bojuje s bestií

Které zvíře bylo skutečně obávaným lidožroutem z Gévaudan už se nedovíme. Mohlo jít o křížence vlka s velkým psem, mohlo jít o suvenýr z Afriky. Nejspíše ale zvíře zabíjelo ve spolupráci s člověkem, který nebyl nikdy dopaden. Podobných příběhů, jako je ten z Gévaudan ale Francie nabízí více. Přeživší vždy popisovali shodně obrovského vlka s rudou srstí. Zčásti si lidé určitě příběhy za ta léta přibarvili, ale jisté je, že k útokům zvířete prokazatelně docházelo a vesnice byly skutečně paralyzovány strachem z neznámého netvora.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz