Článek
Ať už člověk patří mezi fanoušky čarodějnického učně s jizvou na čele, nebo se hlásí k táboru jeho odpůrců, je dnes na světě málokdo, kdo by netušil, kdo je to Harry Potter. V současné době je to téměř s jistotou ten nejvýdělečnější čaroděj na světě, který své „matce“, tedy ne Lily Potterové, ale Joanne Rowlingové, zajistil pohádkové jmění. Celý její život ale rozhodně nebyl tak pohádkový, jak by se mohlo na první pohled zdát. Joanne Rowlingová se narodila v roce 1965 v Yate ve Velké Británii. Poté, co nebyla přijata na Oxford, studovala na nátlak rodičů jazyky na univerzitě v Exeteru. Avšak již od útlého dětství milovala příběhy, které si již tehdy s oblibou vymýšlela a vyprávěla své mladší sestře. Vystřídala několik zaměstnání, ale ani v jednom nebyla spokojená. Celou dobu cítila, že její místo je prostě jinde.
Portugalsko
Počátkem 90. let odjela mladá Joanne Rowlingová hledat své štěstí do slunného Portugalska, kde potkala svého manžela, novináře Jorgeho Arantese. Vše začínalo vypadat, že se rozhodla správně a události nabíraly ten správný kurz. Rok po jejich svatbě se jim narodila dcera Jessica. Jenomže šťastné manželství mělo jen jepičí život, neboť Arantes zdaleka nebyl tím princem na bílém koni. Jejich manželství bylo krátké a velmi turbulentní, protože Arantes nechodil pro ránu daleko. Netrvalo tedy dlouho a Rowlingová se i s malou Jessicou rozhodla opustit Portugalsko a zamířila do Edinburghu. Jako svobodná matka, bez peněz, bez zázemí, a na podpoře.
Harry Potter jako zachránce
Když se Joanne Rowlingová vrátila zpět do Británie, prvně nějakou dobu žila u své sestry, než si pronajala malý byt. Často neměla dostatek peněz ani na základní potřeby pro sebe a svoji malou dcerku, na kterou byla úplně sama. S trochou nadsázky lze říci, že všechny jejich věci se vešly do jediného kufru. Kromě osobních věcí však tento kufr obsahoval ještě něco. Něco, co za nedlouho mělo udělat obrovskou díru do světa. Mezi osobními věcmi byl v kufru, se kterým Joanne Rowlingová přijela do Edinburghu, také nedokončený rukopis příběhu o čarodějnickém učni, Harry Potterovi.
Prvotní nápad, že někde existuje nějaká čarodějnická škola a do ní se každoročně vlakem z nástupiště devět a třičtvrtě vlakem vydávají mladí čarodějové, Joanne Rowlingovou napadl právě ve vlaku. Ve vlaku z Manchesteru do Londýna již v roce 1990, tedy před odjezdem do Portugalska. Již tehdy vznikaly první řádky o Harrym Potterovi, ale zatím nikoho ani ve snu nenapadlo, že se právě rodí možná nejslavnější čaroděj všech dob. Ke svému rozpracovanému rukopisu se Rowlingová vrátila až po rozpadu manželství v Portugalsku a návratu zpět do Británie.
Na Harrym Potterovi nikdy nezbohatnete
Právě v Edinburghu se Joanne Rowlingová definitivně rozhodla, že Harryho Pottera prostě dokončí. I přesto, že se sama starala o malou Jessicu, psala vždy a všude, kde to jen bylo možné. Kniha Harry Potter a kámen mudrců byla dokončena v průběhu roku 1995 a už zbývalo jen najít nakladatelství, které tuto knižní bombu vydá, což může působit jako velmi snadný úkol. Přeci neexistuje žádný racionálně smýšlející nakladatel, který by neměl zájem o Harryho Pottera. No jo, ale v roce 1995 ještě Harry nebyl celebrita první velikosti a Joanne Rowlingová už vůbec ne. Obešla se svým Harrym Potterem v tašce dvanáct nakladatelství a všude se jí vysmáli. Až nakonec v roce 1997 zaklepala na dveře Barrymu Cunninghamovi z nakladatelství Bloombury. Zde Joanne Rowlingové milostivě vydali 500 výtisků knihy Harry Potter a kámen mudrců, ale bylo jí řečeno, že by měla raději psát něco jiného, protože na knihách pro děti nelze zbohatnout. Více už se zmýlit nemohli.
Knihy šly okamžitě na dračku, začaly se překládat do desítek světových jazyků a o Harryho Pottera projevilo později zájem i studio Warner Bros, kterým práva na zfilmování prvních čtyř knih Rowlingová prodala v roce 1999 za asi 1 milion liber. Což v porovnání s jejími současnými poměry není tak moc, ale díky tomu v této době už rozhodně nebyla na podpoře, a v supermarketu nepřemýšlela, jestli může koupit šunku nebo ne. Stala se bohatou a získala drahocenný čas a klid pro psaní dalších příběhů. Navíc práva, které společnosti Warner Bros prodala, byla značně omezena. Rowlingová si ponechala možnost ovlivňovat herecké obsazení a znemožnila, aby Warner Bros sám pokračoval v dotváření dalších příběhů. Zkrátka studio vždy muselo počkat na další knihu a znovu a znovu se dohodnout s její autorkou.
A že na Harrym Potterovi J. K. Rowlingová nezbohatne? Dnes už to zní jako opravdu povedený vtip, ale tehdy to pro strhanou samoživitelku muselo znít jako rozsudek smrti. J. K. Rowlingová je zářným příkladem člověka, který se jen a pouze svojí vlastní pílí a odhodláním odrazil z úplného dna s takovou silou, že neomylně přistál na samém vrcholu.
Zdroje: