Článek
Egypt je lákavou destinací pro turisty a dovolenkáře všeho druhu. Obzvláště pobřeží Rudého moře je doslova obsypáno rozmanitými resorty snad všech úrovní, ze kterých si snadno vybere každý. Letoviska jako Hurghada, Marsa Alam, nebo Sharm El Sheikh nabízejí skvělou dovolenou pro milovníky opalování, ale také mají něco, co se vyskytuje málokde na světě. Je to mimořádně pestrý podmořský život, především na korálových útesech, o které v této části Egypta není nouze ani v těsné blízkosti pobřeží. To dělá z Egypta ráj pro všechny příznivce šnorchlování. Všichni tito turisté mají ale společné jedno. Všichni se koupou v Rudém moři.
Žraločích útoků v Egyptě přibývá
Poslední dobou se ale nad Egyptem začala stahovat mračna. Za poslední 3 roky v těchto oblíbených letoviscích každý rok nějaký turista nalezl smrt ve žraločích čelistech. Před několika málo dny u Marsa Alam žralok napadl dva italské turisty, z nichž pro jednoho setkání skončilo tragicky. V roce 2023 zase u Hurghady přišel o život před zraky mnoha lidí třiadvacetiletý mladík. O další rok dříve, v rozmezí několika málo hodin, setkání se žralokem nepřežily dvě ženy. Proč zrovna v Egyptě žraloci tak často napadají plavce? Důvodů je hned několik a ve všech případech jsou v tom tito majestátní predátoři nevinně.
Nemohou za to žraloci, ale lidé
Žralok je divoké zvíře, stojící na vrcholu potravního řetězce a člověk je ve vodě hostem v jeho prostředí. Těžko tedy dávat útoky za vinu přímo žralokům. Sežrat jiného tvora je něco, co žraloci dělají, aby přežili, jsou predátoři. I přesto, že člověk není pro žraloka běžnou kořistí, je to tvor nesmírně silný a nebezpečný. Bylo by tedy dobré dělat všechno proto, aby se žraloci s lidmi potkávali co možná nejméně. A na to právě Egypťané kašlou.
Žraloci obvykle žijí dále od břehu v hlubších vodách, ale samozřejmě jim nikdo a nic nezabrání, pokud se budou chtít podívat i ke břehům. Právě pobřeží Rudého moře představuje místo, kde se žraloci mohou dostat blíže k lidem i naprosto přirozeně. Je to dáno tvarem tamního mořského dna, které se již velmi blízko u břehu prudce svažuje a přechází velmi rychle do velké hloubky. Právě tyto hluboké vody, které jsou v Egyptě velmi blízko pláží, jsou oblíbeným místem, kde se nebezpeční žraloci zdržují. A zde může docházet k nechtěným setkáním žraloků s plavci a lidmi obdivujícími korálové útesy. S tím samozřejmě nejde nic dělat, a pokud chceme vidět na vlastní oči egyptský dechberoucí podvodní život, s možným výskytem žraloků holt musíme počítat.
Egypťané žraloky ke břehům zbytečně lákají
Jsou tu ale zásadní lidská pochybení, která mění žraločí vzorce chování a která k pobřeží lákají více těchto úžasných, ale nebezpečných zvířat. V Egyptě úřady prakticky neřeší, co je z lodí vyhazováno do moře. A tak posádkám rybářských lodí nic nebrání v tom, aby vyhazovaly do moře uhynulá zvířata a zbytky ryb, plné krve. To samozřejmě na žraloky funguje jako rudá na býka. A protože se v těchto končinách s žádnými nařízeními nikdo nezalamuje, není výjimkou, když se posádky lodí takto chovají i v blízkosti pobřeží. Lákají tím žraloky do blízkosti lidí. Moře je navíc velmi hluboké i u pobřeží, tak žraloci nemají jediný důvod tato místa opouštět.
Velká spousta turistů si přeje žraloka v divoké přírodě spatřit na vlastní oči, a tak se jim místní průvodci snaží vyjít vstříc za každou cenu. Místo, aby žraloka celý den na moři hledali, raději si jej záměrně přilákají. Stačí vhodné krmení. Do moře tak záměrně nasypou ty nejvybranější žraločí pochoutky, turisté jsou spokojeni a za zážitek dobře zaplatí. Jenomže tato mince má i svoji druhou stranu. Mimo to, že takové chování opět přilákalo žraloky blíže k pobřeží, tak také ovlivňuje jejich přirozené vzorce chování. Žraloci si začínají lodě a lidi spojovat se snadným přísunem potravy. Pro turisty na člunu a pro posádky, které na výletě slušně vydělaly, je vše v pořádku. Hůře jsou na tom ale lidé, kteří se zrovna koupou v Rudém moři nedaleko od míst, kam jiní lidé právě přilákali vrcholové predátory. Co na tom, že přikrmovat žraloky je zakázáno, když to nikdo nekontroluje.
Egypt se stal turistickým rájem, a proto jsou vody u egyptských pláží neustále plné lidí. Tito turisté představují pro místní obyvatele obrovský, mnohdy i jediný, přísun peněz. Egypťané se bohužel často nekoukají vlevo vpravo a dělají vše pro rychlý zisk. Hluboká voda u pobřeží, korálové útesy a nezodpovědné chování místních lidí bohužel žraloky ke břehům a k lidem přitahjují čím dál více. Kombinace těchto faktorů a neustále turisty nabitých egyptských pláží bohužel nutně musí v občasné incidenty vyúsťovat. Na vině jsou ale jednoznačně lidé, ne žraloci. Lovit je žraločí přirozenost. Je to právě člověk, kdo by měl být schopen chovat se tak, aby co možná nejefektivněji těmto tragickým střetům předešel.
Zdroje: