Hlavní obsah
Umění a zábava

Paul McCartney o AI říká: Dnes je třeba chránit skutečné umělce

Foto: Pinterest

Paul McCartney legendární hudebník, dnes i spisovatel

Kdo by neznal Beatles. Nejtvořivější a nejpopulárnější skupinu všech dob. Paul natočil pomocí AI další písničku od Beatles. Dle jeho slov však je nezbytné chránit vlastní lidskou kreativitu.

Článek

Sláva Brouků, jak se shodují hudební odborníci i příznivci, byla také hlavně výsledkem jejich vlastní autentické umělecké tvořivosti, hudební originálnosti, nezkrotné píle. A fascinace. Psali písničku za písničkou. Jedna však v jejich kompletním seznamu donedávna chyběla. Now and Then (I Miss You). ExBeatles postrádali hlas Lennona. Pomocí umělé inteligence byl Johnův hlas „zrekonstruován“. Kdo byl u toho? Tvořivý Paul. A také Ringo. A neuvěřitelná je i snůška popularizačních knížek na téma Beatles jako největšího popkulturního fenoménu všech dob, vydaných od roku 2023 do letošního roku.

V lednu 2023 vyšla publikace „Beatles-kompletní příběh“ z pera Neila Crossleyho, který líčí celou globální beatlemánii. V říjnu loňského roku se objevila na pultech knížka „Texty- Od roku 1956 do současnosti“ od Beatla Paula McCartneyho s předmluvou Paula Muldooka. Jde o dosud nepublikované a unikátní komentáře a vzpomínky Paula. Píše tu o lidech, které ho nejvíc ovlivnili, o  rodičích, Lennonovi, partnerce Lindě Eastmannové.

Poplach kolem Beatles

Nestačil uplynout měsíc a už tu byla další beatlesácká knížka, tentokrát s názvem „Beatles: Všechny písně“. Ta má úctyhodný počet stran (672) sepsaných hudebními odborníky Philippem Margotinem a Jeanem Michelem Guesdonem. Aby toho nebylo málo, v  prosinci téhož roku vyšla i kniha Steva Turnera „The Beatles: Všechny písně“.

Letos v červnu vyšla víc než třísetstránková publikace „1964: Oči bouře“. Jak jinak než opět z pera Paula McCartneyho, který popisuje neuvěřitelný vzmach beatlemánie. Píše: „Najednou se na nás upíraly miliony očí a vytvářely obraz, na který nikdy nezapomenu.“ Kniha obsahuje doslova dokumentární unikát, a to 275 kusů dosud nikde nepublikovaných fotografií z archivu McCartneyho. Beatle zpřístupnil tyto záběry po plných šedesáti letech od chvíle, kdy se Beatles stali globální skupinou „Number One“.

Každý byl jiná nátura

Beatle Paul odjakživa tvořil autorskou dvojici s Johnem. Ti dva se hledali, až se našli. John byl vřelý, spontánní, zanícený a Paul soustředěný, pilný a puntičkářský. Kontrastovali si, v tvořivém tandemu se naopak skvěle doplňovali. To bylo motorem hudební produktivity Beatles. Mohly tak vzniknout skvosty. Písničky jako Love Me Do, She Loves You, Please, Please, Mr. Postman, Twist and Shout, Hard Day´s Night, Help, Penny Lane, Get Back, Don´t Let Me Down, Come Together, Dear Prudence, I Want You, Happines. Nejvíc se proslavili albem Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band. Přibývaly další a další úspěšné skladby. Byly na prvních příčkách hitparád, ne jedna, ale třeba několik najednou. To už byl rockový a popový rekord.

Začátkem sedmdesátých let se legendární uskupení rozpadlo. Hledání důvodů pak zaměstnalo snad všechny noviny na světě. Bylo to složité, roli sehrálo více věcí, nebyl to jen jeden jediný důvod. Beatles přestávali vystupovat, protože na koncertech „neslyšeli pro křik vlastního zpěvu“, a oni se potřebovali navzájem slyšet, aby ladili, jejich hudba byla založena na „akordové i vícehlasé vokální harmonii“. Jakmile se přestávali setkávat pravidelně na vystoupeních, jednotliví členové měli více času na své osobní jiné projekty. To vedlo patrně k oslabení „fascinace pro věc skupiny“, která byla přitom hnacím motorem jejich nebývalého úspěchu.

Now and Then (Dnes a Potom)

V celkovém sumáři písní Beatles jedna píseň chyběla. Now and Then. Vyšla 2. listopadu 2023 společně s novým mixem prvního singlu kapely s názvem Love Me Do. Lennon ji napsal už někdy kolem roku 1977 a nahrál jako demo ve svém domácím studiu. Nahrávka se v 80. letech dostala ke zbývajícím členům Beatles, kteří se ji roku 1995 pokusili dokončit, zvukově však nebyla tato verze ideální. Teprve v roce 2022, tedy nedávno, společnost WingNutFilms za pomoci umělé inteligence oddělila zvukové stopy a přimíchala k základu zpěv a nástroje členů Beatles. Píseň byla vyprodukována. A co víc, dostala se hned do čela žebříčku UK Singles Chart jako „osmnáctá píseň Beatles v historii a první od roku 1969“, což je prý rekordně dlouhá pauza. Videoklip k písni natočil Peter Jackson, vznikl také stejnojmenný dokumentární film.

Budoucnost bez umělců?

Paul se časem stal jedním z nejtvořivějších hudebníků, skladatelů a bohémů na téhle planetě. Dovede se dnes proto vcítit do duše ostatních umělců. Do těch dříve narozených, co tvořili v dobách, kdy se o umělé inteligenci nemluvilo jako dnes. Jednoznačně platily regule ohledně ochrany autorských práv k jejich dílům. Umí se vžít i do mladých umělců. Říká, že už teď je zapotřebí chránit jejich tvořivost, podporovat původní tvorbu a originalitu. On byl přece na startu Beatles jedním z nich…

Nahráli ticho

Umělá inteligence se učí na již existujících výtvorech, aniž by jakkoliv prezentovala autory a uvedla je alespoň jako zdroje. O nějaké kačce za to ani řeč. Novináři? Ti běžně musí uvádět zdroje textů i fotek. Spisovatelé ? Mají v knihách vzadu dlouhé seznamy použité literatury. Studenti škol? U svých diplomek připojují dlouhé rejstříky. Dramaturgové? U filmů a divadelních her uvádějí autory původních námětů. A co umělá inteligence? Uvádět zdroje nemusí?

Nad tím přemýšlí nejen Paul McCartney, ale také další umělci. Elton John, Annie Lennox, Ed Sheeran, Dua Lipa, také Bjorn Ulvaeus z legendární skupiny ABBA, která byla s Beatles považována za jednu ze skladatelsky nejtvořivějších. Redaktorka ČT Jana Benediktová v článku na internetu s názvem „Britští hudebníci nahráli ticho“ (26. 2. 2025,Reuters, ČTK, The Guardian) píše o tom, že víc než tisíc britských hudebníků nahráli desku s tichem, „tichou desku“. Má název „This What We Want?“ Umělci takto komentují trénování AI na uměleckých i autorsky chráněných dílech s autorskou nulovou kompenzací.

Díky autorské ochraně, jak se zmiňuje Jana Benediktová, se dle Bjorna Ulvaeuse a  organizace CISAC dříve mohla rozvíjet kvalitní kultura po mnoho desítek, ba stovky let. Dle studie CISAC (Mezinárodní konfederace svazů autorů a skladatelů ze 110 zemí) pro díla vytvořená člověkem prý bude pravděpodobně stále těžší „konkurovat výstupům generovaným AI.“

Jenom pouhý trénink?

„Trénování“? Má to tedy rizika, nemalá a nejedno. Patří sem snížení zaměstnanosti (nejen v umění), úbytek honorářů, „bezbřehou“ konkurenci. Tak to vidí dnes i britská art rocková hvězda 80. let Kate Bush (Running Up That Hill), která prožívá svůj velký comeback, a to díky známému seriálu Stranger Things. A také Sting, v Americe Bon Jovi,….

Každý tomu nějak říká. Těch názvů je ale snad až příliš mnoho. Někdo tomu říká „učení,“ další “ trénování“, jiný „generování“, někdo také „vytěžování“, další zas „produkování“, nebo třeba „přeeditování“. Říká se tomu ale i „transformování“….Kdo se v tom má ale vyznat? O co tedy běží? Když nejde o vytváření jen nějakých těch kopií (vždyť toto regule ochrany autorství chrání).

„Žádný učený nespadl z nebe,“ tvrdí české přísloví. Umělá inteligence je zatím jako ten benjamínek, malý žáček. Neučí se jen tak nadarmo. To dá rozum. Produkuje texty, obrázky, grafy. Kolo loterie se zatočí. AI to zvládá bleskově, během několika vteřin. Internet denně zaplavují produkty, ty zcela umělé, v ohromných objemech, jenže včetně fakes, rozdíl mezi realitou a virtualitou se stírá. Na webu Ostrava. Rozhlas.CZ, největším audioportálu na českém internetu, je o tom reportáž Martina Knitla „Na sociálních sítích přibývá snímků AI, lidé je sdílejí jako realitu“ (7.6.2024).

Jsou jablka totéž co hrušky?

Kyber program bleskově chrlí kvanta „přežvýkaných“ informací, ne tak kvalitní umělec, člověk. Dá mu to zabrat. Jeho dílo nevzniká z pouhé vteřiny na vteřinu. Dílo musí uzrát jako réva na vinici. Má ke svému umění zcela jiné podmínky než robot. Musí ze sebe vydat tuny úsilí i píle, taky dlouhého času. Dají se nasypat do stejné „ošatky“ hrušky a jablka?

Ve sportu to mají rozhodčí jasné. Jsou zde různé disciplíny a třeba v kulturistice a vzpěračství „váhové“ kategorie. A umělci? Roboti? Literáti? Ti mají například každý rok svůj Svět knihy. Nejen letos, ale i vloni se o umělé inteligenci žhavě debatovalo. Třešničkou na dortu byla tato hláška: Na zahraniční online knižní platformě bylo v jednom okamžiku z TOP 100 nejprodávanějších knih v dané kategorii „Best Sellers in Teen and Young Adult Contemporary Romance“ jenom 19 knižních titulů napsáno člověkem. Přitom ještě ne tak dávno se mluvilo o tom, že kreativců (lidí) se vývoj AI tolik nedotkne….

Text Daniela Hatinová

Zdroj:

Čt24.ceskatelevize.cz

www.ostrava.rozhlas.cz

https://ostrava.rozhlas.cz/na-socialnich-sitich-pribyva-snimku-ai-lide-je-sdileji-jako-realitu-9251174

Veletržní zpravodaj Svět knihy 2024

Informace o knižním trhu v Domě knih Luxor, Praha

Foto: Pinterest

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám