Článek
Když se chce, je možné se dohodnout i na důchodech, chtělo by se říct. Zkrátka když je to ve prospěch lidí, dokážou se i nesmiřitelní rivalové oprostit od hádek a rychle posvětí důležité změny. Ukázalo to úterní jednání poslanců o technické novele, která má zavést například možnost podávat žádosti o důchod přes internet.
Celé první čtení návrhu zákona trvalo jen necelou půlhodinu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka popsal, o čem návrh je, poté vystoupily dvě poslankyně z hnutí ANO a SPD a krátce řekly, že návrh podporují, protože jde o užitečné a potřebné změny. Přidaly pár praktických komentářů, a poté již poslanci ve shodě poslali návrh do druhého čtení. Proti nebyl nikdo.
Samotný návrh je skutečně potřebný, a pokud bude definitivně schválen (což je vzhledem k obecné shodě pravděpodobné), přinese několik důležitých technických změn. Ty zásadní jsou následující:
1. Žádost o důchod online
Už v letošním roce by mělo být možné podávat žádost o důchod elektronicky, tedy pomocí formuláře přes internet. To je velmi důležité, protože o důchod je v současné době nutné žádat pouze osobně, a to ještě na místně příslušné pobočce ČSSZ. Vzhledem k tomu, že většinu úředních žádostí už je dnes možné vyřizovat elektronicky, vypadaly v tomto ohledu žádosti o důchod opravdu prehistoricky.
Samozřejmě zůstane i možnost osobní žádosti, protože to někteří lidé preferují. Nově ale bude možné využít jakoukoliv pobočku v Česku a nebude nutné se řídit adresou trvalého bydliště.
2. Konec klouzavého měsíce u výplaty důchodů
Výplatní období se od července 2025 pro všechny důchodce sjednotí, což je velmi užitečné a zpřehlední to výplaty důchodů i související úřední administrativu.
Nyní se důchody vyplácejí dopředu, takže například důchodce s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího měsíce. A výplatní termíny jsou stanoveny v sudé dny mezi 2. až 24. dnem v měsíci. To je trochu matoucí a vytváří to spíše zmatky.
Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce. Jde tedy o modifikaci výplatního období z „klouzavého“ měsíce na měsíc kalendářní. Snížit se má také počet výplatních termínů důchodů, a to tak, aby všechny spadaly do první poloviny měsíce. Vyplácení důchodů tedy bude probíhat mezi 6. a 12. dnem každého měsíce. (Možnosti výplaty na bankovní účet nebo v hotovosti přes Českou poštu se nezmění.)
Důležité je, že díky zrušení klouzavého měsíce již nebude nutné vyplácet takzvaný doplatek valorizace. Ten funguje od roku 2022 u řádné lednové valorizace a je konstruován docela nešikovně, protože se počítá podle toho, kdy má důchodce výplatní termín. Navíc není součástí mimořádných valorizací, což je podivné a matoucí. Tím, že budou mít všichni důchodci výplatní období důchodu stejné, tedy vždy na daný měsíc hned od prvního dne, nebude doplatek nutný – všichni totiž budou mít valorizaci od stejného dne.
Světlá výjimka
Na první pohled to může vypadat, že poslanci začali racionálně přemýšlet a jednat o důchodových změnách tak, aby byly ve prospěch současných i budoucích důchodců. Jenže s největší pravděpodobností půjde o výjimku, protože na návrhu nebylo nic kontroverzního či politicky citlivého.
To hlavní jednání o důchodové reformě nás teprve čeká. A jakousi předehrou k tomu bude druhé a třetí čtení novely zákona, která přináší změny valorizací důchodů a zpřísňování předčasných důchodů, o němž se poslanci dohadovali minulý týden. Největší obstrukce a hádky pak zřejmě zažijeme v druhé polovině roku, kdy ministr Marian Jurečka předloží do legislativního procesu finální návrh své velké důchodové reformy. Tady si troufám tvrdit, že jednací rychlovku můžeme rovnou vyloučit.
Zdroj: Sněmovní tisk 443/0