Článek
Musím přiznat, že mě zklamal poslanec Aleš Juchelka, který vystupuje jako stínový ministr práce a sociálních věcí za hnutí ANO a po volbách aspiruje na tuto ministerskou funkci. Důvodem je skutečnost, že v poslední době aktivně šíří přehnaně nafouknutou mystifikaci ohledně dopisu, který nechal důchodcům poslat Marian Jurečka.
O co jde? V průběhu prosince a ledna odeslala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) papírové valorizační oznámení, které obsahuje individuální informaci o výši řádné valorizace z ledna 2025. Toto oznámení odesílá ČSSZ každý rok všem důchodcům, protože to stanovuje zákon o provádění sociálního zabezpečení (č. 582/1991 Sb.). Výjimkou byla pouze valorizace v lednu 2024, kdy se většině důchodců zvyšoval důchod o fixní částku 360 korun, a přibližně 1,7 milionu jich papírové oznámení nedostalo.
Valorizační oznámení k valorizaci 2025 bylo specifické v tom, že k němu ministr Marian Jurečka nechal do obálky přiložit osobní dopis, prostřednictvím kterého k důchodcům hovořil. Obhajoval v něm schválenou důchodovou reformu a psal třeba o „politické odvaze vlády“.
Je nutné zmínit, že tento krok je vzhledem k blížícím se volbám kontroverzní a bylo by lepší, kdyby ministr nevyužíval oficiální úřední obsílku k politické komunikaci. Zvláště když v minulosti něco podobného kritizoval třeba u Andreje Babiše, který si dělal sebeprezentaci u zdravotní brožury. Rovněž působí poněkud nekompetentně, když v dopise přeje důchodcům „klidný předvánoční čas“, přestože je dopředu jasné, že část důchodců dostává oznámení až v lednu.
Dopis nestál 78 milionů
Rozumím snaze Aleše Juchelky zkritizovat tento politicky sporný krok. Co ale nechápu, je skutečnost, že při své kritice neříká úplnou pravdu a manipuluje s čísly. Zvláště když jde o čísla týkající se důchodové problematiky, kterým nepochybně rozumí.
Aleš Juchelka nejprve na svých sociálních sítích sdílel článek ze serveru PrahaIN s titulkem Jurečkův dopis seniorům stál 78 milionů korun a doprovodil ho komentářem, že Marian Jurečka využil tyto státní peníze na to, „aby poslal na téměř 3 miliony adres dopis, kde se chlubí, jak zařídil pro seniory dobré penze“. Překvapilo mě, že takto zjednodušuje a na laciný titulek naskakuje.
Zmíněných 78 milionů korun se týká celého valorizačního oznámení, které – jak už bylo zmíněno – by ČSSZ odeslala tak jako tak, protože to stanovuje zákon. Většinu této ceny tvoří materiál a tisk (13,56 milionů Kč) a poštovné (64,54 milionů Kč), které se státu zase vrátí prostřednictvím státní České pošty. Výdaje spojené se samotným Jurečkovým dopisem, který se vytiskl a přiložil do obálky, činily 3,72 milionů korun. A pouze tuto částku navíc je možné kritizovat.
Možná bych nad tím mávl rukou, s tím, že šlo o laciný výkřik na sociální síti. Jenže minulý týden o tomtéž Aleš Juchelka dlouhé minuty hovořil při svém projevu v Poslanecké sněmovně. Například zmínil: „78 milionů korun je fuč. To bylo z peněz daňových poplatníků.“ Nebo: „Dokážu si představit, že ten jeden papír toho dopisu, který prostě přišel každému seniorovi, by se dal využít u těch 78 milionů úplně, ale úplně jinak. Takhle se nechová rozpočtově odpovědná vláda, jak o sobě tvrdí ministři Fialovy vlády.“ To už je cílená politická kritika, která ovšem zatajuje podstatné informace.
Cílená politická mystifikace?
Proč to udělal? Napadají mě dvě možnosti:
- Aleš Juchelka problematiku valorizačního oznámení nezná nebo se nechal „nachytat“ zavádějící informací.
- Aleš Juchelka zcela záměrně neříká pravdu.
Osobně se kloním spíše k druhé možnosti. Měl jsem příležitost s ním opakovaně hovořit a vím, že v důchodové problematice se dobře vyzná. Už od začátku, kdy se začalo hovořit o tom, že by mohl v ministerské funkci nahradit Mariana Jurečku, ho považuji za kompetentního kandidáta. Ostatně řekl jsem mu to i osobně – pokud by se stal ministrem, myslím, že by tuto funkci zvládl.
Vzhledem k jeho znalostem mi proto připadá nepravděpodobné, že by se v problematice a pravidlech valorizačního oznámení neorientoval. Ostatně byl to dokonce on sám, kdo při projednávání důchodové reformy společně s dalšími poslanci předložil pozměňovací návrh, že by mělo být bezplatné papírové valorizační oznámení zachováno pro důchodce narozené před rokem 1955. Marian Jurečka chtěl papírové oznámení zpoplatnit všem bez rozdílu, aby stát ušetřil. Předpokládám, že když se Aleš Juchelka na tomto pozměňovacím návrhu podílel, tak určitě věděl, jak valorizační oznámení funguje a co reforma mění. (A pokud to nevěděl, také to tak o něčem svědčí.)
Snad se to nebude opakovat
Pokud Aleš Juchelka mystifikuje s čísly u takto celkem snadno ověřitelné záležitosti, jak se máme spolehnout, že podobně nebude postupovat i v případné ministerské funkci? Nebude mít nutkání žonglovat také s důležitými čísly, která se týkají valorizací důchodů nebo výpočtů důchodů?
Pevně věřím, že nás nic takového nečeká a toto bylo jen jednorázové selhání nebo nepozornost. Jako potenciální budoucí ministr, který by mohl rozhodovat o důchodech, mzdách a sociálních dávkách pro miliony lidí, by se toho měl určitě vyvarovat.
Jak jsem již zmínil, Aleš Juchelka se v důchodech vyzná a má určitou vizi o tom, co by se v rámci důchodového systému mělo změnit. Oceňuji ho také za jeho boj proti překotným a částečně nespravedlivým změnám předčasných důchodů, ke kterým vláda přistoupila v roce 2023 a které kritizoval i ombudsman Stanislav Křeček nebo prezident Petr Pavel. Bylo by smutné, kdyby si svou dosavadní pozici a práci v oblasti důchodů oslabil takto lacinými a zbytečnými manipulacemi.