Článek
Poslanci momentálně ve třetím čtení projednávají novelu zákona o důchodovém pojištění, která má změnit budoucí valorizace důchodů a zpřísnit pravidla pro přiznávání předčasných důchodů. Poslanec Tomio Okamura v tomto ohledu překvapil svým netvůrčím a nekonstruktivním přístupem k celé věci, když ve svém dlouhém středečním projevu četl do značné míry totéž, co předchozí týden ve druhém čtení.
„Vláda chce snížit tempo růstu řádných valorizací důchodů a mimořádné valorizace chce rovnou zrušit, což poškodí všechny důchodce a nejvíce ty nízkopříjmové. Zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu zase neodůvodněně silně zasáhne a poškodí občany, kteří tvrdě celý život pracují, už třeba od sedmnácti, osmnácti let v těžkých profesích a mají podlomené zdraví, anebo prakticky všechny pracující vysokoškoláky,“ prohlásil například Tomio Okamura.
Výhodou je, že jsem jeho citaci nemusel přepisovat, stačilo ji zkopírovat ze stenozáznamu z jeho projevu 11. června, protože je slovo od slova stejná. V tomto ohledu vůbec nezávidím třeba sněmovním stenografům a stenografkám, kteří musí jeho řeč přepisovat podruhé.
Projev ani neaktualizoval
Už v minulosti Tomio Okamura dlouhé hodiny hovořil a předčítal odborné knihy. To, že bude předčítat i své vlastní starší projevy, zvláště když zazněly před několika málo dny, by mě opravdu nenapadlo. Trapas je to zejména proto, že se svůj projev ani nesnažil aktualizovat, aby reflektoval předchozí debatu a to, co již v reakci bylo řečeno.
„Bohužel vládní návrh na změnu zákona o důchodovém pojištění není ani první, ani žádnou jinou částí dlouho slibované důchodové reformy,“ konstatoval podruhé Okamura. Aniž by reflektoval skutečnost, že ministr Marian Jurečka opakovaně řekl, že je to pravda a že komplexní návrh reformy předloží na podzim. Naposledy to řekl ve svém projevu pár minut před tím, než Okamura začal mluvit.
Podobný přístup, nekonečné opakování téhož, mi nedává smysl. Není totiž konstruktivní a v podstatě jde jen o nadbytečné žvanění, které stojí peníze daňové poplatníky.