Článek
Senátoři schválili návrh zákona, který má zpřísnit pravidla pro předčasné důchody a změnit podobu valorizací v budoucnu. Nyní se čeká na to, jak se rozhodne prezident Petr Pavel, který opakovaně avizoval, že je pro něj problematika důchodů velmi důležitá.
Prezident má 15 dnů na to, aby k zákonu buď připojil svůj podpis, anebo aby ho vetoval. Pokud ho bude vetovat, budou ho muset následně přehlasovat poslanci. V případě podpisu zamíří zákon do sbírky zákonů a jeho účinnost začne hned první den následujícího měsíce.
O tom, jak prezident Pavel návrh zákona vnímá a jak dlouho potrvá jeho rozhodování, nejsou k dispozici žádné informace. Jeho mluvčí Markéta Řeháková vzkázala, že stanovisko zaujme v řádné lhůtě po schválení v Parlamentu.
Když se na jaře prezident rozhodoval o novele zákona, která jednorázově snižovala mimořádnou valorizaci v červnu 2023, důkladně vše konzultoval s odborníky i politiky. Jeho rozhodnutí po schválení v Senátu nakonec trvalo týden. Bude nyní postupovat stejně?
Rozhodnutí až v září?
Rozhodně by měl Petr Pavel počkat na argumenty, které mu plánuje předložit veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Jde o respektovanou instituci, ve které působí mnoho zkušených právníků. Úřad má navíc rozsáhlé zkušenosti s reálnými životními osudy lidí a dokáže odhadnout dopady plánovaných změn.
V tomto ohledu již Křeček řekl, že rychlost, s jakou má účinnost novely naběhnout, je problematická a negativně ovlivní mnoho lidí, kteří v nejbližší době počítali s odchodem do předčasného důchodu. Bohužel se jim ale podmínky mají ze dne na den změnit a o svůj nárok mohou nečekaně dočasně přijít. Osobně jsem o problematických aspektech rychlé účinnosti novely psal i v tomto článku.
Bylo by pozitivní, kdyby prezident Pavel přinejmenším své rozhodnutí učinil až v září, což by zajistilo, že by účinnost zákona začala nejdříve 1. října. Nepřipadá mi správné, aby nová pravidla začala platit už za 9 dnů, když teprve nyní je definitivně jasné, co opravdu bylo schváleno.