Hlavní obsah
Příběhy

Shořela mi duše, úplně nepozorovaně! Varovné signály před vyhořením

Foto: David Švarc/ChatGPT

Když život běží na autopilota, může to být poslední varování. Rutina se změní v prázdné pohyby a člověk přestává vnímat sám sebe. Kolaps nepřijde náhle – je to postupná ztráta síly a smyslu.

Článek

Pavlu všichni považovali za silnou osobnost.

Pracovala dlouhé hodiny, starala se o rodinu a nikdy si nestěžovala. Ale jednoho dne, když seděla v kanceláři a měla vyřídit jen jeden email, najednou zjistila, že nedokáže ani zvednout ruce k klávesnici. Jako by její tělo vypovědělo službu. Zůstala paralyzovaná – nejen fyzicky, ale i uvnitř.

Seděla tam, ruce bezvládně položené na stole, a v hlavě měla prázdno. Ticho v místnosti bylo ohlušující a přesto nedokázala najít jedinou myšlenku, která by jí vrátila kontrolu. Jako by její duše zůstala stát někde daleko za ní, zatímco tělo pokračovalo na prázdno.

Pavla se snažila přemýšlet, kdy to všechno začalo. Možná to byl ten den, kdy zůstala v práci přesčas, aby dokončila projekt. Možná to bylo večer, když se hádala s dětmi kvůli domácím úkolům. Nebo to byly všechny ty malé momenty, kdy se přestala starat o sebe a jenom plnila povinnosti.

Její duše i tělo přepnuly na autopilota.

Dělala všechno správně, ale zároveň nebyla vůbec přítomná. Ten den, kdy už nedokázala ani vstát od stolu, byl moment, kdy si uvědomila, že takhle už dál nemůže. Uvnitř sebe cítila, jak se něco rozbilo – jako by se její nitro rozpadlo na tisíce střípků, které se už nikdy neposkládají zpátky.

Pavla pochopila, že její tělo přestalo poslouchat, protože už nemělo z čeho čerpat. Síla, kterou do všeho dávala, se postupně vytratila. Uvědomila si, že se musí zastavit a přehodnotit, co je pro ni důležité. A především – musí začít znovu hledat sama sebe.

Bylo to těžké přiznat, ale když se rozhodla promluvit se šéfem, cítila poprvé po dlouhé době úlevu. I když nevěděla, jak to dopadne, věděla, že už dál nemůže předstírat. První krok nebyl jednoduchý, ale byl nutný.

Autopilot života se může zdát jako přežití. Ale když člověk už nemůže dělat to, co dělal dosud, je to signál, že je čas něco změnit. Možná ne hned a možná ne všechno, ale je potřeba začít poslouchat vlastní tělo, než bude pozdě. Pavla se rozhodla promluvit se svým šéfem, říct nahlas, co prožívá. Bylo to těžké, ale bylo to poprvé, kdy její hlas nezněl jako automatická odpověď.

Někdy se stane, že život přepne na autopilota. Ale dokud člověk cítí aspoň malý impulz něco změnit, pořád má šanci vrátit se k tomu, co ho dělalo šťastným. Kolaps není vždy konečnou stanicí – může být signálem, že něco potřebuje pozornost a péči. Vyhoření může vypadat jako neřešitelný stav, ale není to konec cesty. Pokud se člověk zastaví a začne se věnovat sám sobě, je možné najít sílu pokračovat novým směrem. Někdy je třeba nechat tělo i duši zastavit, aby mohly znovu najít cestu.

David Řezník Švarc

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz