Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hachikō: Čekal na nádraží celých 9 let na svého přítele. Nakonec tam umřel

Foto: David Švarc/ChatGPT, ilustrační obrázek

Věrnost a oddanost s láskou. Památník věrného pejska.

Každý den seděl na nádraží a čekal. Devět let věrně hlídal místo, kde svého pána viděl naposledy. Příběh psa Hachikō dojímá i po sto letech.

Článek

Víš, že existuje pes, který čekal na svého pána devět let, i když už se nikdy nevrátil? Mně o tom jednou vyprávěl táta. A já se to pak snažila převyprávět úplně všem. Protože je to příběh, co se ti zakousne do srdce a už ho nepustí.

Bylo to v Japonsku, kolem roku 1924. Profesor Ueno byl vážený muž, učil na univerzitě v Tokiu. Jednoho dne si domů přinesl malé huňaté štěně plemene Akita. Dali mu jméno Hachikō. Říkali o něm, že byl klidný, chytrý a hlavně věrný. Profesor se o něj staral, hladil ho, povídal si s ním. Byli parťáci. Takoví, co se na sebe spoléhají a rozumí si beze slov.

Každý den spolu chodili na nádraží Shibuya. Profesor odjížděl do práce a Hachikō se pak vracel domů. Ale odpoledne ho vždycky přišel znovu vyzvednout. Vždycky na tom samém místě. Lidé už je znali. Byli jako obraz spolehlivosti. „Pán a jeho pes.“

Pak se ale stalo něco, co Hachikō nemohl pochopit. V květnu 1925 profesor zemřel v práci. Už se nikdy nevrátil. Nikdo to psovi neřekl. Tak další den znovu přišel na nádraží a čekal. A další den znovu. A další.

Musel to vědět,“ říkali si lidé. „Musel po čase pochopit, že už nepřijde.“ Ale on se nevzdal. Každý den, ve stejnou hodinu, na stejném místě. V dešti, ve sněhu, v letním vedru. Nikdy nezměnil čas ani místo. Ze začátku ho odháněli, ale pak ho začali krmit. Nosili mu vodu, někteří se u něj zastavili a pohladili ho. Už nebyl jen opuštěný pes. Byl symbolem.

Devět let. To není doba, co pes jenom přežívá. To je celý život věrnosti. Starý Hachikō už sotva chodil. Ale chodil. A čekal. Až jednou na tom nádraží umřel. Sám, ale vlastně obklopený lidmi, kteří ho začali obdivovat a milovat.

A tady ten příběh nekončí. V roce 1934 mu postavili bronzovou sochu přímo u nádraží Shibuya. Na slavnostní odhalení tehdy Hachikō opravdu přišel. Starý, šedivý, ale pořád věrný. Když to slyším, úplně to vidím – lidi se na něj dívají, někteří pláčou a on tam stojí klidně, jako by říkal: „Já vím, proč tu jsem.“

Ta socha tam stojí dodnes. Každý den kolem ní projdou tisíce lidí. Ať spěchají kamkoliv, když se na ni podívají, na chvíli se zastaví. Protože jim připomíná, co je to věrnost. Co je to čekat na někoho, i když už nikdy nepřijde.

Táta mi ten příběh vyprávěl jednou večer a já jsem mu říkala, že bych chtěla být jako Hachikō. Věrná. Taková, co nikdy nezapomene. Táta se usmál a řekl mi, že to je to nejdůležitější, co si z toho můžeme vzít. A já doufám, že když jsem vám ho teď vyprávěla já, ucítíte to taky.

Erika

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz