Hlavní obsah
Věda a historie

Ticho v hlubinách narušil zvuk, který nedává smysl. Vědci dost váhají. A lidi to začíná zneklidňovat

Foto: David Švarc/ChatGPT

Z Mariánského příkopu vytáhli virus, jaký svět neviděl. Pak se ozval zvuk, který se vědcům vymyká. A když se sonda vrátila poškozená, rozhodli se zatím dál nepokoušet osud.

Článek

Mariánský příkop. Nejhlubší známé místo na planetě. Místo, kam se nesvítí, nekřičí a neklade moc otázek. Tlak je tu tak obrovský, že by z člověka udělal kaši během pár vteřin. Přesto tam něco žije. A teď to vyplouvá na povrch.


Virus z hlubin

Na jaře 2023 odebral čínsko-australský tým vzorky z hloubky téměř 9 kilometrů. Ve vzorcích našli virus. Jmenuje se vB_HmeY_H4907 – vypadá jako heslo na Wi-Fi, ale chová se jako něco z jiného světa. Napadá hlubokomořské bakterie a přepíná jejich geny s přesností, která vědce zaskočila.

Tenhle virus neohrožuje člověka. Ale ohrožuje naše sebevědomí. Ukazuje, že život tam dole si píše vlastní pravidla. A že naše představa o tom, co je „extrémní“, může být dost naivní.


Zvuk, který nikdo neumí zařadit

Na podzim 2023 spustil americký výzkumný tým do stejné oblasti mikrofon – hydrofon. 23 dní naslouchal. Nahrál zpěv velryb, lodní motory… a pak něco jiného. Zvuk, který neodpovídal ničemu známému. Nepravidelný, měnící se, místy připomínal škrábání, jindy pískání. A hlavně – jakoby na něco reagoval.

Když si ho pustili zpomaleně, několika lidem v týmu se udělalo fyzicky nevolno. A i když nikdo neřekl „bojím se“, nikdo si taky netroufl říct, že ví, co to bylo.


Sonda, která se nevrátila celá

V únoru 2024 tam zamířila další expedice. Robotická sonda s kamerami, senzory a záložní pamětí. Všechno fungovalo, než se signál náhle ztratil. Když sondu vytáhli, byla poškozená. Ohnutý kabel. Paměť smazaná. Zůstal jen fragment zvuku: kovové škrtání, pak ticho.

Oficiálně: technická porucha. Neoficiálně: vědci mlčí. Další expedice? Zatím žádná nevyjela.


Jak to dopadlo? A máme se bát?

Panika nenastala. Ale znepokojení ano. Virus přežil v podmínkách, které měly být neobyvatelné. Zvuk je dosud nezařazený akustický jev. A sonda – ať už ji něco napadlo, nebo selhala sama – přinesla víc otazníků než dat.

Vědci zvažují návrat. Ale s obavami. A mezi lidmi sílí pocit, že jsme možná narušili něco, co si přálo zůstat v klidu. Něco, co o nás ví. A možná i poslouchá.

Poznámka:
Zvuk známý jako Biotwang, který byl poprvé zaznamenán v roce 2014 v oblasti Mariánského příkopu, byl mezitím přisouzen plejtvákovi Brydeovu díky pokročilé analýze umělé inteligence. Přesto však někteří vědci upozorňují, že zvuk vykazuje neobvyklé sezónní a lokalitní vzorce, které nejsou zcela vysvětleny. Navíc se v oceánských datech objevují další anomální zvuky, které zůstávají bez jasného původu. Věda tak na některé otázky odpověděla – a jiné teprve otevírá.



Zdroje:

ČT24 – Čínští vědci objevili nejhlouběji existující virus (2023)
NOAA – Deep Ocean Sounds Project
Echo24 – Tajemné zvuky z Mariánského příkopu
ScienceDirect – Extreme deep-sea viruses (2023)

https://zoom.iprima.cz/priroda/tajemne-zvuky-449112

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz