Hlavní obsah
Automobily a doprava

Když palubní kamera není bezpečnostní prvek, ale zbraň ega

Foto: Deryck / DeepAI

Různí „dashcameři“ se nám snaží namluvit, že situace na českých silnicích je neúnosná. Je to ale skutečně tak?

Článek

Bývaly doby, kdy palubní kamery byly spíš výsadou kamioňáků nebo paranoidních řidičů, kteří se obávali křivého obvinění při nehodě. Dnes? Palubní kameru má kdejaký strejda. A co víc – vznikl kolem nich zcela nový internetový ekosystém. Youtube, Facebook nebo TikTok jsou plné záběrů s titulky typu „Nepochopitelný manévr u Ouholiček!“, „Důchodce za volantem ohrozil provoz!“ nebo „Řidič Favorita předvedl učebnicovou aroganci!“. A jako třešnička na dortu – někteří autoři těchto videí nabízí přístup k dalším „mimořádně šťavnatým“ záběrům za drobný finanční příspěvek. Jakási novodobá forma „pay-per-view“, jen místo boxerského zápasu sledujete, jak se někdo omylem zařadil bez blinkru či na zelenou vystartoval o 2 vteřiny později.

Je pravda, že některá videa mají jistou hodnotu – zachycují nebezpečné situace, které by v ideálním světě vůbec nenastaly. Jsou případy, kdy je díky záznamu odhalen agresivní řidič, který ohrožuje ostatní. Ale čím víc jsem těchto videí viděl, tím častěji jsem měl pocit, že je něco špatně. Jako by jejich autoři záměrně situace vyhrocovali. Jako by se z obyčejného řidiče stával režisér napínavého thrilleru s názvem „Já vs. svět“, jehož jediným cílem je získat dostatečně dramatický záběr.

V jednom videu například autor kličkuje a „nenápadně“ brání jinému autu v předjetí – jen aby následně s vítězoslavným tónem konstatoval, že dotyčný „jel jako hovado“. V jiném případě se řidič s kamerou záměrně přilepí k vozidlu před sebou, a když ten před ním dupne na brzdu – a kdo ví, jestli ne právě kvůli „ocasu“ za zády – spustí lavinu nadávek a přidá komentář o tom, jak „některým lidem nemají řidičák vůbec dávat“. Přitom v běžném provozu by k těm situacím vůbec nedošlo.

Jenže právě v tom to je. Palubní kamera už není jen bezpečnostní nástroj, ale taky nástroj k exhibování. Někteří řidiči nejezdí po silnici proto, aby se dostali z bodu A do bodu B, ale aby natočili něco rádoby virálního. Nechci zobecňovat – je spousta řidičů, kteří kameru mají čistě pro klid duše a v případě nehody se díky záznamu vyhnou vleklým sporům. Ale vedle nich vyrostla komunita „lovců prohřešků“, kteří se chovají jako silniční paparazzi. Nečekají na nehodu – chvílemi mi přijde, že si ji snad přejí. Čím větší „záběr“, tím víc lajků. A v tom okamžiku se celá věc začíná měnit z nástroje bezpečnosti na nástroj provokace.

Otázkou je, co to s námi jako společností dělá. Dnes už nejde jen o to, že se někdo dopustí přestupku. Dnes jde o to, že se z každého přestupku stává mediální událost. A to i v případech, kdy šlo o nešťastný moment, přehlédnutí nebo prostě obyčejnou lidskou chybu. Místo pochopení nastupuje šibenice internetu. Video se šíří, v komentářích padají urážky, „experti“ na dopravu analyzují situaci a viník je bez možnosti obhajoby veřejně zostuzen. A kdo za tím stojí? Někdo, kdo se možná sám choval ne zcela ideálně, ale měl tu výhodu, že nebyl před kamerou, nýbrž za ní.

Přitom realita silničního provozu je mnohem komplexnější než to, co zachytí kamera namířená dopředu. Ta totiž nevidí kontext – nevidí, jestli měl řidič vedle dítě, které právě křičelo, jestli se mu nepřitížilo, nebo jestli se prostě nespletl. A hlavně – kamera nevidí autora videa. Takže když někdo natáčí „nebezpečné chování“ druhých, ale sám přitom jede v těsném závěsu, bliká dálkovými nebo schválně neuhýbá, měl by se možná s tím zveřejňováním záznamů dvakrát zamyslet.

Celý ten fenomén vede k otázce, jestli vlastně nekráčíme po tenkém ledě. Nejen eticky, ale i právně. Sdílení videí, na kterých jsou poznávací značky a tváře bez souhlasu, je totiž v mnoha případech na hraně zákona. Ano, někdy to může sloužit jako důkaz, ale jindy jde jen o veřejné pranýřování. A to už není věcí bezpečnosti – to je digitální msta.

Abych ale skončil optimisticky: možná jednou vznikne i protikanál – něco jako „Dashcam Mirka Dušína“, kde se budou sbírat videa, na kterých řidiči dávají přednost, mávají na poděkování nebo se v klidu zařazují. Ale upřímně – kdo by tohle lajkoval, že? Na tom by se přece nikdo nenapakoval. Protože víme, jak to chodí – internet miluje drama. I za volantem

Anketa

Používáte palubní kameru?
Ano, a videa dávám na sociální sítě.
0 %
Ano, ale jen pro přépad nehody.
53,8 %
Ne.
46,2 %
Celkem hlasovalo 13 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz