Článek
Vypsat zde naprosto všechny samozřejmě snad ani nejde. Korupce je často skrytá a mnoho případů se nikdy nedostane na veřejnost nebo k soudu. Navíc, definice „korupční kauzy“ se může lišit – od drobných úplatků po rozsáhlé systémy zneužívání moci. Proto se někomu může zdát seznam nekompletní, což jistě je. Ale snažil jsem se posbírat alespoň ty opravdu velké a známé. Jak je vidět, je jedno, za kterou stranu kopete a koho nazýváte „největším korupčníkem“. Pokušení je prostě veliké a i ten největší bojovník proti korupci může „uklouznout“.

90. léta: Divoká privatizace a tunelování - Toto období je charakteristické rychlou ekonomickou transformací a nedostatečnou legislativou, což vedlo k masivnímu tunelování a neprůhlednému získávání majetku.
Kauza lehkých topných olejů (LTO) (cca 1990-1996): Jedna z největších afér spojených s daňovými úniky. Podvodníci vydělávali miliardy na prodeji LTO, které bylo zdaněno jako palivo do topení, ale prodávalo se jako motorová nafta. Škody se odhadují na desítky miliard korun.
Krachy bank a tunelování (zejména polovina a konec 90. let): Řada menších i větších bank krachovala kvůli špatnému hospodaření, tunelování a pochybným úvěrům. Nejznámějšími příklady jsou Bankovní dům Skala (později Baska), Ekoagrobanka, Evrobanka, Plzeňská banka, Union Banka a samozřejmě Investiční a Poštovní banka (IPB), kde šlo o krach jedné z největších bank, která musela být sanována státem.
Kauza Harvardských fondů a Viktor Kožený (90. léta): Viktor Kožený bývá označován „Králem tunelářů“. V rámci kupónové privatizace sliboval „jistotu desetinásobku“. Fondy poté převáděl na Kypr a Bahamy, čímž připravil statisíce drobných akcionářů o majetek. Kauza trvá dodnes, Kožený je na útěku.
Aféra Český dům (1994): Kauza spojená s financováním výstavby Českého domu v Moskvě, kde byly údajně předražené zakázky a došlo k odlivu peněz. Byla spojena s ODS.
Tajné konto ODS (1997): Skandál s neprůhledným financováním ODS, která přijímala dary z pochybných zdrojů a měla „tajná konta“. Kauza vedla k „Sarajevskému atentátu“ a pádu vlády Václava Klause.

2000 - 2009: Politické propletence a „kmotři“- Toto období je spojeno s propojováním politiky a byznysu, vznikem „kmotrovských“ struktur a bojem proti korupci, který ale často končil bez pravomocných rozsudků.
Kauza OKD a bytový fond (počátek 2000. let - dodnes): Jedna z nejrozsáhlejších a nejbolestivějších kauz, která se týkala privatizace a následného prodeje státního podílu v těžební společnosti OKD a především souvisejícího bytového fondu s desítkami tisíc nájemních bytů.
Spory o miliardy z MUS (Mostecká uhelná společnost) (po roce 2000): Velmi složitá a dlouhotrvající kauza, která se týkala prodeje majoritního podílu státu v MUS v 90. letech. Skupina manažerů podniků a spřátelených firem údajně využila prostředky MUS k tomu, aby si sami společnost privatizovali, a to za výrazně podhodnocenou cenu. Peníze z transakce pak měly být vyvedeny do zahraničí. Případ se vyšetřoval v Česku, Švýcarsku i jinde. Několik osob bylo odsouzeno ve Švýcarsku, v Česku se případ vlekl a vedl k rozsáhlým soudním sporům o navrácení miliard korun. Kauza se stala symbolem neprůhledné a problematické privatizace.
Sazka Arena (později O2 Arena) a Sazka (počátek 2000. let - 2011): Přestože se nejednalo o klasickou korupční kauzu s obviněnými politiky, pád loterijní společnosti Sazka a kontroverzní výstavba Sazka Areny je často vnímána jako ukázka nehospodárnosti, neprůhledného řízení a manažerských selhání, které vedly k obrovským dluhům a nakonec k pádu Sazky. Předseda Sazky Aleš Hušák byl kritizován za megalomanské projekty a špatné hospodaření.
Kauzy spojené s Lesy ČR a správou státního majetku (opakovaně po roce 2000): Státní podnik Lesy ČR je tradičně vnímán jako místo, kde dochází k netransparentním zakázkám a potenciální korupci, zejména v souvislosti s prodejem dřeva a zakázkami na těžbu.
Kauza Budišov (2006): Známá také jako „kauza Doležel“ nebo „Péťův gang“. Jednalo se o údajnou korupci při rozdělování dotací na opravu zámku v Budíšově. Všichni aktéři byli nakonec osvobozeni.
Kubiceho zpráva (2006): Zpráva tehdejšího šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho, která upozorňovala na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, policie a justice. Vyvolala velký skandál a otřásla politickou scénou.
Kauza Gripeny (2004-2007): Jedna z největších zbrojních kauz. Česká republika nakupovala stíhací letouny ze Švédska. Objevila se podezření z korupce a úplatků ve výši desítek milionů dolarů, které měly být vypláceny českým politikům a úředníkům. Kauza se vyšetřovala jak v České republice, tak ve Švédsku a USA. Poškodila pověst politické scény a zanechala dojem neprůhlednosti ve velkých státních zakázkách.
Opencard (2006-2015): Kontroverzní projekt multifunkční čipové karty Opencard v Praze. Projekt byl od začátku předražený, neprůhledný a provázený řadou podivných zakázek a smluv. Celkové náklady se vyšplhaly do miliard korun. Byly obviněny desítky lidí, včetně tehdejšího primátora Pavla Béma. Projekt se stal symbolem plýtvání veřejnými prostředky a neschopnosti pražské radnice efektivně řídit velké projekty.
Kauza Rittig a jím ovlivňované zakázky (pozdní 2000. léta - 2010. léta): Lobbista Ivo Rittig byl spojován s mnoha kontroverzními zakázkami, zejména v Praze a v dopravním podniku. Byl obviněn v několika kauzách, například v souvislosti s předraženými jízdenkami nebo s údajným praním špinavých peněz. Ačkoliv byl v některých případech zproštěn obžaloby, jeho jméno se stalo synonymem pro neprůhledný lobbing a skryté ovlivňování veřejných zakázek.
Kauza Pandury (2009): Korupční kauza spojená s nákupem transportérů Pandur pro českou armádu. Jedním z hlavních aktérů byl lobbista Marek Dalík, který byl později odsouzen za přijímání úplatků.
Nákup letadel CASA (2009-2011): Další zbrojní zakázka, tentokrát na nákup transportních letadel. Zakázka byla předražená a provázely ji pochybnosti o potřebnosti takového počtu letadel. V souvislosti s tímto nákupem byla obviněna a odsouzena například bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (později zproštěna obžaloby). Celá kauza ukázala na pokračující problémy s transparentností a korupcí v armádních zakázkách.
Toskánská aféra (2009): Setkání politiků a podnikatelů (např. Marek Dalík, Mirek Topolánek, Martin Roman) v italském Monte Argentario, které vyvolalo otázky ohledně střetu zájmů a neprůhledného lobbingu.

2010 - 2020: Velké politické pády a dotační skandály - Toto období přineslo několik rozsáhlých kauz, které vedly k pádu vlád a odhalily hlubokou korupci v nejvyšších patrech politiky.
Kauza Nemocnice Na Homolce (2011-2012 a dále): Jedna z nejrozsáhlejších kauz ve zdravotnictví. Týkala se podezření z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami v pražské nemocnici Na Homolce. Obviněni byli vysoce postavení manažeři, včetně ředitele Vladimíra Dbalého. Jednalo se o předražené zakázky na nákup gama nože, právních služeb, IT systémů a další.
Kauza Oleo Chemical (2012-2015): Navazuje na již zmíněného lobbistu Iva Rittiga. Tato kauza se týkala podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s firmou Oleo Chemical. Peníze měly být vyvedeny prostřednictvím fiktivních smluv a následně se z nich mělo platit politikům. I když byl Rittig v této konkrétní kauze zproštěn obžaloby, případ silně rezonoval ve veřejnosti.
Kauza Davida Ratha (2012): Bývalý středočeský hejtman a ministr zdravotnictví David Rath byl obviněn a později pravomocně odsouzen za korupci v souvislosti s manipulací veřejných zakázek, zejména ve zdravotnictví. Byl zadržen s krabicí plnou peněz. Jeden z nejznámějších korupčních případů.
Kauza Nagyová / Nagygate (2013): Případ Jany Nagyové (později Nečasové), šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase. Zahrnoval zneužití vojenské zpravodajské služby k soukromým účelům (sledování Nečasovy manželky) a korupční jednání s poslanci. Kauza vedla k pádu vlády a Nečasově rezignaci. Byla obviněna řada osob, včetně lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga.
Kauzy ROP (Regionální operační programy) Jihozápad, Severozápad, Střední Čechy, Střední Morava (opakovaně po 2010): Řada kauz spojených s manipulací a korupcí při rozdělování evropských dotací v rámci regionálních operačních programů. Jedna z největších se týkala ROP Severozápad, kde byly obviněny desítky lidí včetně politiků. Škody se pohybovaly v miliardách.
Kauza Stoka (2015 - 2019): V kauze Stoka policie vyšetřovala systematickou korupci a ovlivňování veřejných zakázek v Brně. Skupina kolem podnikatele a politika z řad ANO Jiřího Švachuly ovlivnila zakázky nejméně za 260 milionů. Kauza má několik větví.
Kauza Čapí hnízdo (2016): Obvinění Andreje Babiše z dotačního podvodu. Farma Čapí hnízdo měla údajně účelově získat dotaci určenou pro malé a střední podniky, ačkoliv patřila do holdingu Agrofert. Babiš byl v této kauze zproštěn obžaloby, nicméně došlo k odvolání a případ je tak opět u soudu. Kauza je vnímána jako symbol kontroverzních praktik.
Korupční skandály v českém fotbale (různá období, zejména po 2000, nověji 2020): Opakované korupční kauzy, týkající se ovlivňování zápasů, úplatků rozhodčím a funkcionářům. Známé jsou kauzy spojené s bývalým místopředsedou FAČR Romanem Berbrem.

Od roku 2020: Nové kauzy a pokračující problémy
Akce Dozimetr (2022): Rozsáhlá korupční kauza týkající se pražského dopravního podniku, v níž byly zapleteny významné politické osobnosti (např. Petr Hlubuček z hnutí STAN, podnikatel Michal Redl). Obvinění se týkala manipulace veřejných zakázek a přijímání úplatků.
Korupční kauzy ve zdravotnictví (2024): Novější případy týkající se údajné korupce ve zdravotnických zařízeních, jako je Krajská zdravotní v Ústí nad Labem a Nemocnice Jihlava, spojené s manipulací veřejných zakázek.
Bitcoinový skandál ministra spravedlnosti (2025): Nejaktuálnější kauza, která stále probíhá. Týká se daru bitcoinů pro ministerstvo spravedlnosti od kontroverzní osoby a vyvolává otázky ohledně praní špinavých peněz a střetu zájmů.
Tento seznam není vyčerpávající, ale zahrnuje ty nejvíce rezonující a systémové korupční kauzy, které formovaly české veřejné diskuse o korupci a spravedlnosti od roku 1989. Existuje spousta dalších kauz, od předražených zakázek (IT, dopravní služby) přes podezřelé manipulace se státním majetkem, až po podezření z ovlivňování politiků (kauza Gross aj.) Seznam dokazuje, že korupce u nás vždy byla, je a bude problém - bez ohledu na předvolební sliby politických stran bez rozdílu. Dokazuje se, že i ti „největší protikorupční bijci“ nakonec podlehnou svodům moci a peněz.