Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Aligátor versus krokodýl

Foto: Pixabay

U nás se naštěstí nemusíme bát, že by se nám na zahradě objevil aligátor nebo krokodýl. Ani v místních vodách je nepotkáme. Jsou ale státy, kde se vám to může stát, takoví Floriďané by mohli vyprávět. Jak se ale liší aligátoři od krokodýlů?

Článek

Lidé si tyto velikány často pletou a zaměňují je. Nejdříve si pojďme tedy ujasnit, jak je to s členěním. Všechno to jsou plazi. Ti se dělí na krokodýly, želvy, šupinaté a hatérie. Nadneseně lze tedy říci, že i aligátor je krokodýl. Tedy - alespoň podle řádu. Ten se ovšem rozděluje na čeledě. Na zástupce krokodýlů, aligátorů a gaviálů. Poslední čeleď, tedy gaviály, nemusíme vůbec řešit. Jsou lehce rozpoznatelní a lidé si je nepletou. Jakmile vidíte velkého ještěra, který má úzký protáhlý čenich, je to gaviál. Zbylé dvě čeledi - tedy krokodýlovéaligátoři už ovšem zaměnitelní jsou. Jak je tedy rozeznáme?

Foto: Pixabay

gaviálové jsou nezaměnitelní

Nejjednodušší způsob, jak je od sebe odlišit, je podle tvaru jejich hlav. Tlamy krokodýlů se směrem dopředu také ztenčují, ale mají spíše tvar trojúhelníku. U aligátorů je to jinak - mají spíše zakulacenou širokou tlamu, která připomíná „U“. Dalším výrazným rozdílem mezi aligátory a krokodýly jsou jejich zuby. Když aligátor zavře tlamu, jsou vidět většinou jen horní zuby. Když krokodýl zavře tlamu, zuby jeho spodní čelisti zůstanou viditelné a trochu to vypadá, jako by se smál. Existují však i výjimky, jako je třeba krokodýl bahenní, který má místo krokodýlího „véčka“ spíše aligatorské „účko“.

Foto: Pixabay

Dalším rozdělujícím znakem je místo, kde žijí. Aligátoři žijí zejména v Severní Americe. Známé jsou jejich záběry na sociálních sítích od uživatelů z Floridy či Louisiany. Menší druh aligátora žije též v Číně. Mezi aligátory se počítají i kajmani, ti obývají zejména oblasti Jižní a Střední Ameriky. Krokodýlové jsou rozšířenějším druhem. Lze je potkat v Americe, Asii, Africe i Austrálii, většina druhů žije na jižní polokouli. A někteří krokodýli žijí i v mořích, repektive při pobřeží a jsou tak adaptování i na slanou vodu. Ostatně největším krokodýlem je krokodýl mořský.

Foto: Pixabay

Je ještě několik rozdílností, které však nejsou na první pohled tolik patrné. Krokodýlové mají například delší kosti v končetinách, což jim oproti aligátorům umožňuje rychlejší pohyb. Také bývají agresivnější a mají větší sílu stisku čelistí než aligátoři. Ti zase mají výhodu v pomalejším metabolismu a mohou se tak dožívat až dvakrát vyššího věku než krokodýli. Aligátoři též mají schopnost regenerace. Pokud přijdou například v boji o část ocasu, dokáže mladým jedincům opět dorůst.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz