Článek
Angela Merkel nevěří, že by zostřené kontroly na německých hranicích měly vyřešit problém s migrací. Jediným správným řešením je podle tvrzení exkancléřky zaměřit se na hranice vnější. Kontroly na vnitřních hranicích prý povedou ke zničení myšlenky Schengenu. Volný pohyb osob v rámci Evropské unie je obrovským plusem pro všechny obyvatele EU a omezování tohoto práva evropských občanů může vést až ke zničení evropské myšlenky. A to si, jak Merkelová uvedla, „rozhodně nepřeji“.
Bývalá politička proto nabádá své aktivní kolegy, aby se nezaměřovali na čím dál tím přísnější podmínky pro vstup do země na hranicích se svými sousedy v rámci unie, ale naopak, řešení se musí hledat společně s nimi. Podle Merkelové je jediný správný postup ochrana vnějších hranic a řešení problémů s migrací na celoevropské úrovni. Dílčí kontroly v jednotlivých zemích pak považuje „za málo užitečné“.

Policejní statistiky ovšem mluví jinak. Německo hlídá svou pozemní hranici alespoň v omezené míře už od roku 2015. Jako první zavedlo stacionární kontroly s Rakouskem. V říjnu 2023 se přidaly ty s Polskem, Českem a Švýcarskem a loni v létě je pak rozšířila na všechny země, s nimiž sousedí. Jejich platnost pravidelně prodlužuje. Což má za následek výrazné snížení pokusů o nelegální vstup do země. Deník Welt s odvoláním na interní policejní zdroje uvedl, že během necelých prvních pěti měsíců tohoto roku eviduje policie 22 170 takových pokusů. Jde o razantní pokles - ve stejném období za rok 2024 evidovala policie přes 83 tisíc případů, o rok dříve dokonce téměř 130 tisíc.
"Wenn die Grenzkontrollen permanenter Zustand werden, wird uns das die Freizügigkeit in der EU kosten." - Angela Merkel gestern.
— Marcel Emmerich (@herr_emmerich) May 22, 2025
Die Regierung fliegt bei Grenzkontrollen blind und antieuropäisch. Schwarz-Rot greift damit die europäische Einigung massiv an. pic.twitter.com/eEWopVBefP
Proti zpřísňování kontrol není jen Angela Merkel. Ozývají se nesouhlasné hlasy z EU, námitky mají i policejní odbory, ale zde jde spíše o upozorňování na personální problém německé policie a její nízké kapacity. Postup vlády kritizují dlouhodobě například Zelení. Ti argumentují, že jde o omezování svobod a lidských práv a také zdůrazňují, že kontroly stojí daňové poplatníky nemalé peníze. Podle vládního vyjádření zaplatil německý stát za ochranu svých hranic od září 2024 do března 2025 více než 50 milionů euro. Ani zvýšené výdaje ale nemluví proti uvolňování hranic. Naopak. Nová vláda kontroly ještě více zpřísňuje.
Na začátku května tak ministr vnitra nařídil, aby byli žadatelé o azyl od hranic vraceni. Výjimku mají jen děti a těhotné ženy. A i toto nařízení nese své ovoce. Podle vyjádření ministerstva se počet odmítnutí zvýšil téměř o polovinu. Německo tak rady své bývalé kancléřky zřejmě neposlechne a dál bude chránit své hranice po celé jejich délce.