Článek
Troodon byl jedním z nejinteligentnějších dinosaurů. Měl na svou dobu velký mozek, vědci z tohoto faktu odvozují, že i relativně vysokou inteligenci a spekuluje se dokonce o možnosti, že někteří z těchto dinosaurů mohli být schopni používat jednoduché nástroje v podobě větví, kamenů apod. Co by se stalo, pokud by meteorit planetu Zemi nikdy nezasáhl a tito myslitelé mezi plazy tak měli možnost vyvíjet se dále? Kdyby evoluce pokračovala a nebyla přerušena celosvětovou tragédií? Tyto a další podobné otázky si kladl také palentolog Dale Russell.
Ten tak přišel s úvahou o člověku podobném tvorovi, který se vyvinul z Troodonů. Nazval jej Dinosauroidem - Troodon sapiens. Společně se sochařem Ronem Séguinem pak vytvořil vizualizaci hypotetického humanoidního potomka Troodona. Ten by se pohyboval po dvou nohách, vzpřímeně. Na každé ruce by měl tři prsty, z nichž jeden by byl částečně protichůdný. Mohl by tedy své ruce používat jako my, lidé. Na první pohled zaujmou také velké oči. A to, že typický dinosauří ocas by úplně zmizel. Stejně jako obří zuby - podle vědcovy vize by humanoidní plaz, pocházející z masožravého dinosaura, byl zcela bezzubý - což je zvláštní představa. Na Séguinově modelu je také vidět pupek, dinosauroid by tak byl na rozdíl od dinosaurů živorodý. Russelovy vize šly však ještě dále. Díky velkému mozku, inteligenci a milionům let evoluce, by se podařilo reptiliánům vyvinout rozvinutou civilizaci i pokročilé technologie.
Jeho nápad se však setkal s kritikou jiných paleontologů, kteří kontrovali, že se dinosauroid až příliš podobá lidem. Po zveřejnění Russellova myšlenkového experimentu se rozpoutala velká diskuse o světě, ve kterém by existovali humanoidní plazi. Jedna teorie tvrdí, že by se stali dominantním druhem, který by vytlačil Homo sapiens, nebo dokonce zabránil lidem objevit se na Zemi. Další teorie pracuje s verzí, že by dinosauři koexistovali s lidmi - ať už v harmonii nebo v konfliktech.
Nicméně - Russelova myšlenka žije i nadále a inspiruje vědce, umělce i plazí konspirační teoretiky. Například dokument BBC „Horizon: My Pet Dinosaur“ mluví o teoriích, jaké by to bylo, kdyby dinosauři žili až do současnosti. O kříženci dinosaura a člověka spekulovali fanoušci Jurského parku, kteří byli přesvědčeni, že se tento tvor objeví ve čtvrtém díle. To se nakonec nestalo, i když existují makety a koncepty, které naznačují, že se o takovém nápadu minimálně uvažovalo. Russelova koncepce a vizualizace také jistě podporují konspirační teoretiky k potvrzení jejich nauky o plazích lidech mezi námi.
Pokud by asteroid nezasáhl Zemi, dinosauři by měli šanci přežít. Není však jasné, jak by jejich vývoj probíhal. Myslíte, že by mohli být podobní nám lidem? Existovali bychom vůbec? Dokázal by se lidský druh vůbec rozvinout vedle dinosauroidů, kteří by měli evoluční náskok? Nebo by lidé byli pouhou potravou? Vládl by světu tvor s inteligencí dnešních plazů, nebo by dílky náskoku milionů let v porovnání s dnešní civilizací už dávno Dinosauroid kolonizoval Mars?
Prameny: Dinosauroid – Wikipedie (wikipedia.org), Troodon – Wikipedie (wikipedia.org), Dale Russell – Wikipedie (wikipedia.org), Russell, D. A.; Séguin, R. (1982). „Reconstruction of the small Cretaceous theropod Stenonychosaurus inequalis and a hypothetical dinosauroid“. Syllogeus 37: 1–43.