Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Pes je přítel člověka: malý test vědomostí o našich mazlíčcích

Foto: Pixabay

Psi jsou po staletí našimi věrnými společníky. A přesto existují mýty a omyly, kterým věříme - my přece známe svého psa opravdu dobře. Nebo ne? No - některé věci, které jste slyšeli, nejsou dost možná vůbec pravda…

Článek

Tvrzení 1: Pokud pes vrtí ocasem, je šťastný

Anketa

Proč pes vrtí ocasem?
Protože je šťastný a má radost
17,1 %
Protože odhání mouchy
0 %
Jde o způsob komunikace, používaný v různých situacích
82,9 %
Celkem hlasovalo 123 čtenářů.

Psi mohou vrtět ocasem, když jsou šťastní, přátelští a nadšení, ale vrtí jím i v případech, které mají od pocitů štěstí opravdu daleko - například když se bojí nebo cítí nejistotu. Blížíte-li se ke psovi, kterého neznáte, měli byste věnovat pozornost i zbytku řeči jeho těla a být opatrní. Mávání ocasem neznamená vždy to, že je pes nadšený z vaší přítomnosti. Pokud je tělo psa ztuhlé, tedy - nevrtí se spolu s ocasem, který je spíše výše položený, máte co dělat se psem, který se necítí komfortně a dost možná se může projevovat i agresivně.

Foto: Pixabay

Tvrzení 2: Psi jedí trávu, jen když jsou nemocní

Anketa

Proč psi jedí trávu?
Pes byl původně býložravec, proto existují dvě evoluční větve - psi a vlci, kde každý druh představuje zastupce býložravců a masožravců. Až člověk ze psa udělal všežravce.
0 %
Z důvodu nechutenství či nemoci, aby vyvolali zvracení
64,6 %
Z různých důvodů - z nudy, hladu, potřeby doplnění látky, které se jim nedostává z krmiva a nebo i proto, že jim prostě chutná
35,4 %
Celkem hlasovalo 99 čtenářů.

Mnoho lidí věří, že psi jedí trávu pouze tehdy, když se necítí dobře nebo mají zažívací potíže. Vyvolávají si tím zvracení, úlevu a je jim zase dobře. Ale to je mylná představa. Psi žvýkají trávu z mnoha dalších důvodů, včetně nudy, zvědavosti nebo jednoduše proto, že mají rádi její chuť. To, že si váš pes hraje na sekačku na trávu, tak není důvodem pro paniku - pokud k tomu ovšem nedochází extrémně často, pak by měl člověk zpozornět.

Foto: Pixabay

Tvrzení 3: Psi vidí jen černobíle

Anketa

Jak vidí pes?
Barevně, ale nevnímá barvy tak dobře jako člověk
83,9 %
Barevně a rozlišuje dokonce větší spektrum barev než člověk
2,2 %
Černobíle
13,9 %
Celkem hlasovalo 93 čtenářů.

I když psi nevidí všechny barvy, které vidíme my lidé, dokážou některé barvy rozpoznat. Zatímco zrak lidí vnímá barvy v režimu RGB (barvy nám vznikají mícháním červené, zelené a modré), psí oči fungují na principu dvou hlavních barev. Červenou barvu například pes nevidí vůbec - pro psa jde o šedou barvu s příměsí žluté a zelené, která je světlejší nebo tmavší podle toho, jaký je z našeho pohledu ten daný odstín červené. Naopak modrou pes vidí výborně. Nicméně - psa to netrápí, tak se ani vy nemusíte stresovat tím, že zrovna ten červený obojek mu fakt sekne a že mu ho tedy ani ostatní psi nepochválí.

Foto: Pixabay

Tvrzení 4: Starého psa novým kouskům nenaučíš

Anketa

Do kdy je ještě reálné naučit psa nějaký nový cvik či povel?
Učit lze jen ve štěněcím věku, pak už se učící centrum v mozku zvířete uzavírá a není fyzicky možné psa něco naučit
3,7 %
Kdykoliv, dokud pes vnímá a jeho zdraví mu to umožňuje
95,1 %
Do věku 10 let
1,2 %
Celkem hlasovalo 82 čtenářů.

Je to jedno velké klišé. Staršího psa můžeme klidně naučit něčemu novému. Samozřejmě - může to trvat trochu déle, ale pokud jeho mozek stále funguje dobře, budeme respektovat, že bude z drilování rychleji unavený a obrníme se trpělivostí a tolerancí, pak i staršího psa dokážeme naučit nové věci.

Foto: Pixabay

Tvrzení 5: Česnek je přírodní léčba proti blechám, klíšťatům i roupům

Anketa

Dávám svému psovi česnek...
Ne, nedávám mu česnek
88,8 %
Ano, pravidelně - ze zdravotních důvodů
6,3 %
Ano, ale jen občas na chuť
4,9 %
Celkem hlasovalo 80 čtenářů.

Česnek je kontroverzní. Jedni jej psovi dávají, jiní jej kategoricky odmítají. Údajné bezpečné množství česneku pro psy je přibližně 1/2 až 1 stroužek česneku na 10 kg tělesné hmotnosti denně. Ovšem pozor - jde pouze o všeobecný konsenzus a každý pes může mít různou toleranci. Realita je totiž taková, že může být česnek pro psy toxický. Obsahuje totiž látku thiosíran, která u psů vede k poškození červených krvinek, potažmo až k hemolytické anémii. Příznaky mohou zahrnovat slabost, bledé dásně, zrychlené dýchání a kolaps. Proto je nejlepší psovi česnek prostě raději vůbec nedávat.

Foto: Pixabay

Příště se podíváme na psí roky, teplotu čenichu nebo například štěňátka.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz