Článek
Když jsem pátral, jakou událost připomenout v rámci prvního února, narazil jsem na Thomase Alvu Edisona a informaci, že právě v tento den dokončil stavbu svého prvního filmového studia. Osobnost vynálezce mě zaujala, ale na článek mi přišla událost málo významná. Jak jsem tak ale procházel seznamem jeho vynálezů a činů, zaujala mě jeho návštěva v Brně. Tak jsem zkoumal dál a narazil na zajímavou spojitost. Byť Edison není vynálezcem žárovky, jak se mylně traduje, je minimálně tím, kdo ji zdokonalil a byl natolik prozíravý, že si ji nechal patentovat. A právě jeho žárovky rozsvítily brněnské divadlo v roce 1882, a to se tak stalo vůbec prvním elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentu.
Mahenovo divadlo, tehdy známé jako Německé městské divadlo, bylo právě v roce 1882 dostavěno. Stavba to byla okázalá a byla chválena odborníky z celé Evropy. Divadlo bylo postaveno na základě nových předpisů, které po požárech několika jiných vznikly. Jako první divadelní stavba je plně splňovala. Už to byl prim brněnské budovy. Druhý prim ale přilákal pozornost celé Evropy. Elektrifikace ještě tenkrát nebyla tak úplně běžná, elektřinu nemělo ani město jako takové na celém svém území, a přesto se architekti rozhodli, že opustí obyčej svítit pomocí plynu, ale vsadí na novinku - na žárovky.
A tak do Brna přijel Edisonův asistent, který stál u zrodu vylepšených žárovek. Ten si divadlo prohlédl, udělal projekt a nechal elektrické osvětlení instalovat. Problém byl v jediné věci. Kde tu elektřinu brát? Jak už se napsalo, město nebylo plně elektrifikováno a zrovna v této části chyběl zdroj energie úplně. Ale kde bychom teď byli, kdyby lidé s vizí neuměli své plány realizovat. A tak to vyřešili po svém. Prostě postavili divadlu svou vlastní malou parní elektrárnu. A evropský primát byl na světě. Pro úplnost podotýkám, že šlo o kontinentální primát, celosvětově předběhlo Brno divadlo v Anglii. I tak to ale byla veliká věc, která nadchla odbornou veřejnost. Jednu původní Edisonovu žárovku si mohou dnešní diváci prohlédnout ve vitríně u hlavního schodiště. Thomas Alva Edison pak divadlo navštívil v roce 1911.