Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mýtus o bohatých Němcích padl

Foto: Pixabay

No jo, Němci. Samý pracháč a každý se má dobře. To si o našich sousedech myslí mnoho lidí z chudších států Evropy. Včetně těch z České republiky. Ale ona to není tak úplně pravda. Chudoba v zemi stoupá a oficiální data to jen potvrzují.

Článek

Německo je dlouhodobě považováno za zemi bohatých občanů. I proto je dlouhá léta jednou z hlavních zemí, kam směřují kroky zájemců o práci v zahraničí, stejně jako migrantů, hledajících ekonomickou jistotu silného státu. Jenže realita je poslední roky poněkud jiná a miliony Němců reálně trpí chudobou. V některých zemích spolkové republiky jde dokonce až o každého čtvrtého obyvatele.

Německo má podle údajů Evropské unie z minulého roku necelých 83 a půl miliónu obyvatel. A podle zprávy organizace, která vychází z oficiálních čísel Spolkového statistického úřadu, trpí až 13 miliónů z nich chudobou. Co je ještě více zarážející, je fakt, že z těchto třinácti milionů je 1,2 miliónu zaměstnanců, kteří pracují na hlavní pracovní poměr a tedy - měli by být jak se říká v pohodě. Jenže nejsou. Příjmová chudoba se navíc od roku 2020 zvyšuje. Kupní síla přepočtená na jedno euro jasně ukazuje, že za své peníze v roce 2020 mohli lidé koupit daleko více, než v roce 2025 - tedy nyní. Němci chudnou, ceny se zvyšují, síla peněz je menší - mýtus o bohatém Německu, respektive Němcích, tak dávno neplatí.

Foto: Pixabay

Nejvíce postiženou skupinou jsou ženy, mladí lidé bez pracovních zkušeností a lidé nad 65 lety věku. Rozdíly jsou samozřejmě i v jednotlivých spolkových zemích. Zatímco v prosperujícím Bavorsku je chudobou postižen „jen“ zhruba každý osmý člověk (11,8 procenta), v Sasku-Anthaltsku jde o každého pátého a v Brémách dokonce každého čtvrtého obyvatele (25,9 procent). Celoněmecký střed drží například Severní Porýní-Vestfálsko s necelými 17,4 procenty.

A co znamená být v Německu chudý? Za chudou se považuje každá domácnost, která má méně než 60 procent mediánu čistého příjmu německých domácností. Za loňský rok činila tato hodnota 1381 euro měsíčně na osobu, která žije sama v jedné domácnosti. Jde o částku, zahrnující veškeré příjmy, tedy plat, příspěvky na děti i jiné sociální dávky. A tato hodnota je vzhledem k cenám, stávající ekonomické situaci či drahým službám v Německu prostě velmi nízká. Německá vláda sice zvýšila minimální mzdu a nyní se opět mluví o navýšení na 15 euro za hodinu, podle mnohých ale toto umělé navyšování není žádným řešením.

Foto: Pixabay

Nová nastupující vláda by se tak měla zaměřit na boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení, zlepšit výdělky, řešit bytovou politiku, posílit důchodový systém a zamyslet se nad stávajícím státním zabezpečení, uvádí zpráva. Podle mnohých obyvatel se též odráží v celkové situaci stav, kdy stát penězi vybranými na daních, podporuje mnohé zahraniční oblasti, posílá finance mimo Německo a vydává veliké sumy v rámci migrační politiky, ale zapomíná na vlastní obyvatelstvo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz