Článek
Při cestách Německem můžete potkat mnohá auta, která vypadají jako policejní. Našinec má většinou ze zahraniční policie ještě větší respekt, než k té vlastní. Přeci jen - člověk nezná všechny předpisy a zákony, které u sousedů platí. Svou roli hraje také jazyková bariéra. A též takové to všeobecné (a povětšinou mylné) povědomí, že „jsem cizinec, na mě si smlsnou“.
Jsou ovšem auta, u kterých můžete zůstat v klidu, i když jste zmatkař. Tváří se sice jako vozidla silniční policie, ale k tomuto sboru nepatří. Jde o dodávky silniční inspekční služby, které patří Spolkovému úřadu pro logistiku a mobilitu (BALM). Stejně jako ty policejní mají i tyto onu charakteristickou stříbrnou barvu s modrými a neonově žlutými prvky a jsou vybavena modrými majáky. Ale běžného řidiče tito kontroloři zajímat nemusí.
Silniční kontrolní služba má totiž úplně jiné úkoly než policisté. BALM (dříve známý jako BAG) kontroluje kamiony a autobusy. Kontroly probíhají především na dálnicích, ale potkáte je i na spolkových a venkovských silnicích. Zaměřují se například na to, zda řidiči v nákladní dopravě vozí požadované doklady a osvědčení, nebo zda jsou dodržovány doby řízení a odpočinku - včetně zákazu řízení v neděli a ve svátky. Zvláštní pozornost je věnována také kontrolám při přepravě nebezpečného nákladu, správnému zajištění převážených věcí a dodržování přípustných rozměrů a zatížení náprav.
Takže pokud nejedete do Německa na nákupy vlastním autobusem, všímat si těchto dodávek nemusíte. Ani jiných podobných. S policií se dají totiž lehce zaměnit i jiná auta. Například asistenční vozidla mnichovského dopravního podniku, která jsou nasazována při technických problémech v MHD. I ty může cizinec na první pohled považovat za policejní. Závěrem se hodí říct, že budete li dodržovat předepsanou rychlost, nedělat na silnici neplechu a skopičiny a jezdit podle předpisů, pak se nemusíte bát ani těch opravdových policistů.