Článek
Občan Evropské unie, který se rozhodl bojovat za práva všech Evropanů - tak se prezentuje Polák, který žije na německo-polské hranici. Denně je tak konfrontován policejními kontrolami, které Němci zavedli v době, kdy jim rapidně stoupala čísla nelegálních vstupů do země a kterými bojují s nelegální migrací a s pašeráky lidí. Rozhodl se proto podat na německý stát žalobu. Tvrdí, že kontroly v současné podobě jsou bezdůvodné, ztěžují život a odporují evropskému právu.
Zastupovat ho bude německý právník Christoph Tometten, který už podobnou žalobu dotáhl až k Evropskému soudu v Lucembursku. Šlo o případ rakouského občana, který též žaloval Německo kvůli kontrolám ve vlacích mezi oběma zeměmi. Soudní dvůr tenkrát prohlásil, že kontroly v rámci Schengenu sice mohou být i přes pravidlo otevřených hranic nařízené, pokud existuje vážný důvod, například ohrožení vnitřní bezpečnosti státu, nesmí být ale zaváděny a prodlužovány bezdůvodně a donekonečna.
Německo kontrolami systematicky porušuje evropské právo. To je nepřijatelné. Svoboda pohybu občanů EU je význačným přínosem, který nesmí být dále zpochybňován. Evropský soudní dvůr to opakovaně zdůrazňuje a je to závazné i pro německé úřady a soudy.
Žalující straně vadí stižené životní podmínky na hranicích, dopravní zácpy, neustálé podrobování se policejním kontrolám a prohlídkám. Navíc bere žalobu německého státu jako aktivní občanský odpor. Žalující se bojí, že Evropská unie přijde o jednu ze svých největších výhod a základní evropskou svobodu - svobodu volného cestování v rámci Schengenu.
Chci bránit Schengen. Můj případ je proti Německu, protože žiji na německo-polské hranici, ale není to jediný případ. Pozorujeme pomalý rozpad schengenského prostoru a jsem přesvědčen, že s tím už musíme něco udělat.
Žalující stranu podpořila například i právní expertka z berlínského Institutu evropské politiky Johanna Hasse. Ta sice potvrzuje, že v rámci Schengenu došlo v minulém roce ke změně pravidel a země mohou v případě nebezpečí kontroly zavést až na dva roky a dvakrát prodloužit, případně využít pravidlo tří let, nicméně sama si klade otázku, jestli je v Německu situace opravu natolik vážná, aby bylo nuceno ke hraničním kontrolám sáhnout. Podle ní by mělo jít vždy až o tu poslední možnost a sama je tak zvědavá, jak soudní spor nakonec dopadne.