Hlavní obsah

Wiki nelže, ale… aneb proč je důležité dodržovat novinářskou etiku a ověřovat zdroje

Foto: Pixabay

Mýty a fakta aneb proč ani Wikipedie není vždy neomylná. Ukážeme si to na příkladu nedělního výročí, které se ovšem nekoná.

Článek

Podle Wikipedie spadá na tuto neděli jedno skvělé výročí. Podle stránky „13. červenec“ by to mělo být přesně 117 let od okamžiku, kdy mohly ženy poprvé startovat na novodobých Olympijských hrách. V sekci Události Svět Wiki uvádí, že se ženy poprvé představily pod pěti kruhy v roce 1908 na hrách v Londýně. Jestli se teď zvedáte ze židle s úmyslem koupit kytku a popřát své ženě-sportovkyni v upnutých legínách ke krásnému jubileu v dámském sportu, zadržte. Ona se totiž Wiki tak trochu sekla.

Foto: Pixabay

Letní olympiáda v Londýně v roce 1908 byla již čtvrtou akcí v pořadí. My Češi jsme tam získali dvě medaile, obě v disciplíně šavle. A bezpochyby se jí účastnily i ženy. Ale ne poprvé. Ženy si totiž svoji premiéru odbyly už na těch druhých, konaných v roce 1900 v Paříži. Tehdy jich přijelo 22. vůbec prvními zlatými medailistkami historie se staly britská tenistka Charlotte Cooper a americká golfistka Margaret Abbott. A ani čeští sportovci nepřijeli s prázdnou. Získali jsme tři medaile a dvě z nich právě žena - tenistka Hedwig Rosenbaumová. Ta sice přijela nezávisle na českém olympijském výboru, uvedla ovšem Prahu jako místo původu, a tak byly medailové zisky zapsány Čechům. Zde už Wiki správně uvádí, že jde o první hry, kde mohly závodit i ženy, jak potvrzuje i oficiální zdroj - olympijský výbor.

Čím to ale je, že se tedy Wikipedie takhle mýlí? Tato internetová encyklopedie je bezesporu jedním z největších a nejdostupnějších zdrojů informací na světě. Zároveň ale platí, že jí její princip fungování může občas i škodit. Přispívat totiž do ní za splnění všech podmínek můžete i vy. Její otevřený editační model umožňuje neuvěřitelné množství obsahu a rychlou aktualizaci, zároveň ale v sobě skrývá i riziko – občasné nepřesnosti. I když je většina informací na Wikipedii správná a podložená, občas se prostě stane, že se objeví chyba nebo zastaralé údaje. A občas si někdo i tak trošku „zatrolí“ a úmyslně do této encyklopedie přidá nějaký blud - viz. například známá kauza z roku 2008, kdy Wiki převzala hoax o tragické smrti dosud žijící Miley Cyrus.

Foto: Pixabay

Příklad se ženami na olympiádě ukazuje, že i když je Wikipedie fantastický nástroj, je vždy dobré si důležité informace ověřit z více zdrojů, zejména pokud jde o historická data nebo kontroverzní témata. Wikipedia je skvělý výchozí bod pro hledání informací, ale kritické myšlení a ověřování jsou klíčové pro získání přesného obrázku a relevantních informací. Staré dobré novinářské pravidlo říká - minimálně dva zdroje. A platí to i u Wiki. Obzvláště v dnešní době, kdy je člověk opravdu přehlcen různými a často protichůdnými informacemi ze všech možných i nemožných stran a dezinformacím kolikrát dostává více prostoru než ověřeným zprávám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz