Článek
Jak vydělat na tržním poklesu: klíčové pilíře úspěchu v krizových časech
Jak vydělat na aktuální situaci a co je největším nepřítelem investora? Po několika letech nepřetržitého růstu se americké akcie začínají otřásat v základech. Index S&P 500 odepsal ze svých maxim už téměř 20 % a investorská důvěra dostává tvrdou ránu. Na první pohled se může zdát, že trhy ovládá skepse, ale pro ty, kdo uvažují strategicky, může být současná volatilita příležitostí k nákupu za zvýhodněnou cenu.
Stručná rekapitulace situace
Pokles amerických indexů je kombinací několika faktorů. Nadšení z potenciálu umělé inteligence, umocněné euforií po listopadovém vítězství Donalda Trumpa, vyhnalo ceny akcií na hladiny, které neodrážely reálnou hodnotu firem. Jakmile se vytratila psychologická podpora a do hry vstoupila nevyzpytatelná politika nového prezidenta, trhy se začaly obracet.
Poté, co americký index S&P 500 prodělal jednu z nejrychlejších korekcí v historii, je nálada na trzích napjatá. Těžko odhadnout, zda akcie v příštích týdnech klesnou o dalších 10 %, nebo se naopak vrátí k únorovým maximům. Pro dlouhodobého investora však není tolik podstatné, kam se ceny pohnou v následujících týdnech. Mnohem důležitější je mít promyšlenou strategii, která dokáže podobné bouře proměnit ve výhodu.
Je důvod k obavám?
Pesimismus mezi investory sílí a stejně jako při každém tržním otřesu se z médií ozývají temné předpovědi o zániku akciového trhu. Přestože nechceme situaci zlehčovat, je vhodné připomenout, že nejsme svědky ničeho neobvyklého, výrazné poklesy nejsou na trzích ničím ojedinělým a spíše než výjimku představují pravidlo.
Ekonomika totiž roste v přirozených vlnách: prudké růstové fáze se střídají s obdobími zvýšené obezřetnosti a korekcí. Přesto se kvalitní aktiva v dlouhodobém měřítku dokáží „zotavit“ a překonat svá předchozí maxima. Každá výraznější korekce tak otevírá dveře k novým investičním příležitostem a těm, kdo je dokáží využít, se může budoucnost odměnit nadprůměrnými výnosy.

Vývoj indexu S&P 500 od roku 1950 se všemi jeho výraznějšími poklesy
Emoce: největší nepřítel investora
Krize dokážou vytvořit investiční příležitosti, ale pouze pro ty, kteří se nenechají ovládnout panikou. Ať už máte přečteno sebevíc investičních příruček, pokud se vaše portfolio propadne o desítky procent, emoce umí převzít otěže. Strach a panika často vedou k unáhlenému prodeji aktiv a realizaci ztrát. Nejde o selhání jednotlivce, ale o přirozený lidský reflex – cítíme-li ohrožení, máme potřebu okamžitě jednat. Nebezpečná chvíle nastává ve chvíli, kdy nemáte při sobě nikoho, kdo by vám pomohl zachovat klid a dívat se na situaci s nadhledem - v takovém případě se vám i krátkodobé otřesy mohou stát osudnými.
Jak se v této situaci zachovat?
Klíčem k hladkému překonání propadů je přizpůsobit strategii současným tržním podmínkám, vašim konkrétním cílům a také osobní toleranci k riziku. Neexistuje univerzální recept na „investiční vítězství“, přesto se vyplatí znát několik zásad, které vám mohou pomoci vytěžit maximum z aktuálních výprodejů. Kdo se jich bude držet, výrazně zvýší svoji šanci na úspěch.
1. Neprodávejte v panice: Hodnota vaší investice se mohla propadnout, ale to neznamená, že je čas prodávat. Vyhněte se unáhleným rozhodnutím – soustřeďte se na dlouhodobý potenciál daného aktiva.
2. Využijte příležitosti k nákupu kvalitních aktiv: Máte jedinečnou možnost nakoupit kvalitní tituly s výraznou slevou. Následné zotavení trhu může váš výnos znásobit.
3. Nečasujte trh: Nesnažte se trefit úplné dno. Mnohem efektivnější je vstupovat na trh postupně a budovat pozice po menších částech, než se vsázet na „dokonalý“ moment.
4. Nepodlehněte hodnotové pasti: Nízká cena sama o sobě automaticky neznamená výhodný nákup, firma, sektor i celý region se může potýkat s vážnými problémy.
Vyplatí se zainvestovat?
Pro názornou ukázku, co může promyšlené využití poklesu znamenat pro vaše portfolio, se stačí podívat na reálnou situaci světového indexu MSCI world z března 2020, kdy vypukla covidová pandemie. Níže uvedená tabulka porovnává dva přístupy:
- Investor A krizi jen pasivně přečkal.
- Investor B zainvestoval ve chvíli, kdy trh propadl o 30 %.
Oba vycházeli z identické vstupní investice, avšak rozdíl ve výsledném zhodnocení je markantní. Tento případ jasně ilustruje, co dokáže odvážné rozhodnutí ve chvíli, kdy se valná část investorů řídí obavami spíše než racionální úvahou.

Tabulka porovnávající přístup dvou investorů
Rozdíl mezi dobrou šancí a průšvihem: Co si pohlídat
Jedno doporučení říká „dokupujte ve slevách“, druhé varuje před hodnotovou pastí. Může to působit rozporuplně, ale základem je jasné povědomí o tom, co nakupujete. Nízká cena neznamená jistou trefu, chybí-li důkladná analýza a zřetelný investiční záměr.
Každý investor má jiné cíle – někdo spoléhá na rychlý růst a brzký prodej, jiný buduje portfolio pro stabilní rentu. Nenechte se tudíž strhnout davovou psychózou a předem si ujasněte, co od dané investice očekáváte. Jestliže necítíte úplné přesvědčení, obraťte se raději na nezávislého profesionála, který posoudí skutečný potenciál a odhalí možná rizika. Ochráníte tak své těžce vydělané peníze před neuváženým krokem a nasměrujete je k bezpečnějšímu, promyšlenějšímu růstu.
Závěr
Současná tržní nejistota nemusí znamenat jen potenciál ztrát, ale také vzácnou šanci k nákupu kvalitních aktiv a k posílení vašeho portfolia. Úspěch spočívá v kombinaci zvládnutých emocí, schopnosti vybrat si skutečně hodnotné investice a pevného investičního plánu, jenž vás provede i v těch nejturbulentnějších časech. Místo paniky a unáhlených rozhodnutí se vyplatí zachovat rozvahu, postupovat systematicky a případně využít pomoc nezávislých odborníků. Právě toto může být klíčový rozdíl mezi prodělkem a růstem kapitálu v následujících měsících.