Hlavní obsah

,,Nic se neděje, všechno je v pořádku.“ Jenže děti často cítí, že to tak úplně není

Foto: Dominika Šprincová/canva

Rodiče

Stačí napjaté ticho mezi rodiči, trochu jiný tón hlasu nebo pohled, který říká víc než tisíc slov. Možná si myslíme, že je před tím chráníme – ale děti vnímají víc, než si chceme přiznat.

Článek

Obecně platí:

Do 3 let: Děti sice nerozumí slovům ani konfliktům, ale velmi silně reagují na emoce – pláčou, jsou neklidné nebo naopak uzavřené.

3–6 let: Začínají si věci více uvědomovat. Často si dusno vysvětlují po svém a můžou si myslet, že za hádky nebo ticho mohou ony.

Školní věk (6+): Vnímají napětí velmi citlivě a umí si z něj odvodit různé scénáře – někdy přehánějí, jindy potlačují emoce. Často se to odrazí na chování nebo školním výkonu.

Dospívání: Teenageři často maskují emoce, ale velmi dobře vycítí konflikty a napětí. Často se pak uzavírají nebo naopak bouří.

Dusno se nedá schovat pod koberec. Děti ho cítí, i když mlčíme. Nečekejme od nich, že to „vydrží“, že si ničeho nevšimnou. Naopak – dejme jim prostor se ptát, odpovídejme přiměřeně jejich věku, a hlavně – dávejme jim pocit bezpečí. Protože když se doma dýchá ztěžka, jsou to právě děti, které nejvíc potřebují vědět, že láska a jistota nikam nemizí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz